Контрольна робота за темою Роман XIX століття. Творчість Стендаля та Ґ. Флобера
Розробки уроків - РОМАН XIX СТОЛІТТЯ НА УРОКАХ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 10 клас - 2018
Мета:
- навчальна: формувати ключові компетентності учнів із дотримання норм мовленнєвої діяльності; виявити рівень розуміння змісту, ідейно-художніх особливостей вивчених творів із метою контролю та корекції; поглибити й систематизувати знання з теми;
- розвивальна: розвивати пам'ять, зв'язне писемне мовлення, образне й аналітичне мислення; розвивати вміння характеризувати літературознавчі поняття, образи героїв літературних творів, висловлювати про них свої судження й аргументувати їх, проводити аналогії;
- виховна: прищеплювати школярам любов до літератури й мистецтва, прагнення до самопізнання та самовдосконалення, естетичний смак.
Тип уроку: урок перевірки знань, умінь та навичок.
Обладнання: картки із різнорівневими завданнями (2 варіанти).
Очікувані результати
Предметні компетентності, що формуються на уроці |
Ключові компетентності, що формуються на уроці |
Учень/учениця розуміє особливості розвитку романтизму та реалізму у романах XIX ст., специфіку течій у літературі і творчості митців; визначає особливості взаємодії різних елементів (романтичних і реалістичних) у творах письменників; аналізує провідні теми, проблеми, мотиви творів; зіставляє образи, засоби виразності; висловлює власну думку щодо порушених у творах проблем; усвідомлює гуманістичні цінності доби романтизму (пріоритет особистості, свободи, мистецтва, людських почуттів та ін.) та реалізму |
Учень/учениця установлює причиново-наслідкові зв’язки подій та образів; самостійно знаходить і систематизує інформацію про літературні твори та явища; виявляє соціальні явища, які знайшли відбиток у творах, аналізує авторську позицію щодо соціальних проблем; оцінює стосунки романтичних героїв і соціуму; розглядає твори письменників на тлі історико-літературного процесу, у зв’язках з історією культури |
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Інструктаж щодо виконання контрольної роботи
2. Виконання учнями контрольної роботи
І варіант (усього — 12 балів)
Початковий та середній рівні (кожна правильна відповідь — 1 бал, усього — 6 балів)
1. Стендаля вважають засновником французького:
а) романтизму;
б) класицизму;
в) реалізму.
2. Жульєн Сорель під час навчання в семінарії, на думку решти семінаристів, завинив у “найжахливішому гріху” — він:
а) був надто честолюбний;
б) міркував, не корився авторитетам;
в) був надто талановитий.
3. Визначальна риса характеру Жульєна Сореля:
а) сором’язливість;
б) підступність;
в) честолюбство.
4. Події, описані Ґ. Флобером у романі “Пані Боварі”, відбуваються:
а) у Парижі в XIX ст.;
б) у французькій провінції ХІХ ст.;
в) у далекому історичному минулому.
5. Роман “Пані Боварі” має ознаки літературних напрямів і стилів:
а) реалізму й натуралізму;
б) романтизму та модернізму;
в) реалізму й символізму.
6. Емма Боварі була вихована:
а) у строгості, згідно з правилами етикету;
б) на романтичній літературі;
в) у любові рідних, без обмежень її свободи та примх.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал; усього — 3 бали)
7. Психологічний роман — це...
8. Боварізм — це...
9. Установіть відповідності між героями роману Ґ. Флобера “Пані Боварі” та їхнім соціальним становищем.
Герої |
Професія, заняття |
|
1) Леон |
а) Заможний поміщик |
|
2) Оме |
б) крамар, лихвар |
|
3) Шарль |
в) сільський лікар |
|
4) Лере |
г) помічник нотаріуса |
|
д) аптекар |
Ключ: 1 — г) , 2 — д), 3 — в), 4 — б).
Високий рівень (максимальна оцінка — 3 бали за розгорнуту й обґрунтовану відповідь)
10. Виконайте одне з творчих завдань (на вибір):
а) поясніть символіку кольорів у назві твору Стендаля “Червоне і чорне”;
б) висловіть своє судження щодо поєднання романтизму й реалізму у творах Стендаля;
в) доведіть, що Ґ. Флобер — майстер витонченого психологічного аналізу.
II варіант (усього — 12 балів)
Початковий та середній рівні (кожна правильна відповідь — і бал, усього — 6 балів)
1. Сюжетним підґрунтям роману Стендаля “Червоне і чорне” став:
а) випадок із реального життя;
б) французький середньовічний роман;
в) вигадана історія.
2. Провідною темою роману Стендаля “Червоне та чорне” є:
а) нерозділене кохання головного героя;
б) просування головного героя щаблями соціальних сходів;
в) трагічна доля талановитого простолюдина у Франції доби Реставрації.
3. Основний конфлікт роману Стендаля “Червоне і чорне” між:
а) батьками й дітьми;
б) особистістю та суспільством;
в) революціонерами й реакціонерами.
4. Основою конфлікту твору Ґ. Флобера “Пані Боварі” є:
а) зіткнення героя із суспільством;
б) протиставлення заможності одних та бідності інших;
в) протиставлення реального життя та мрії.
5. Особливості композиції роману “Пані Боварі” — це:
а) відсутність кульмінаційних моментів, постійні відступи від основної дії;
б) початок твору з розв’язки;
в) дуже довгі експозиція та розв’язка для психологічної мотивації вчинків героїні.
6. Пані Боварі потрапила в залежність від Лере:
а) позичивши гроші та взявши в борг дорогі товари;
б) попросивши оплатити її ліки;
в) тому що він був власником великої бібліотеки, а вона не могла жити без читання.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал; усього — 3 бали)
7. Соціально-психологічний роман — це...
8. Особистий стиль письменника — це...
9. Установіть відповідність між героями роману та їхнім соціальним станом.
Ім’я |
Соціальний стан |
|
1) Пан де Реналь |
а) Паризька аристократія |
|
2) пан Вально |
б) буржуазія |
|
3) маркіз де Ла-Моль |
в) провінційне дворянство |
|
4) батько Сореля |
г) селянство |
|
д) духовенство |
Ключ: 1 — в), 2 — б), 3 — а), 4 — г).
Високий рівень (максимальна оцінка — 3 бали за розгорнуту й обґрунтовану відповідь)
10. Виконайте одне з творчих завдань (на вибір):
а) напишіть невеликий твір-есе за темою “У чому проявляється незвичайність постаті Жульєна Сореля?”;
б) напишіть міні-твір за темою “Хто винен у самогубстві Емми Боварі?”;
в) заповніть прогалини у наведеному далі тексті.
Ґюстав Флобер — видатний ... /французький/ письменник, майстер витонченого ... /психологічного/ аналізу. Творчість Ґ. Флобера стала новим ... /етапом/ у розвитку ... /світової/ літератури: він зумів не тільки створити ... /правдиву/ картину ... /французького/ життя, а й розкрити ... /драму/ повсякденного існування людини. Поясніть цей вислів цитатами з тексту роману.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія. Інтерактивна вправа “Незавершене речення...”
· Завершіть речення “Урок контролю й корекції знань, умінь та навичок.”, обравши одну із запропонованих відповідей (а) мені сподобався; б) мені не сподобався; в) мене вразив; г) виявився незрозумілим; д) здався мені складним). Свій вибір аргументуйте.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ