І. С. ТУРГЕНЕВ. АСЯ

І. С. ТУРГЕНЕВ. АСЯ

Уроки позакласного читання - Зарубіжна література 10 клас - 2018

Мета:

формування предметних компетентностей: поглибити знання учнів про особистість, долю й творчість письменника; розкрити автобіографічний характер повісті “Ася”; удосконалювати навички аналітичного й коментованого читання; розвивати логічне, образне й асоціативне мислення; виховувати гуманізм, емпатію, благородство, інтерес до творчості письменника;

формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування і вдосконалення навичок та умінь.

Обладнання: портрети і. С. Тургенєва художників А. Харламова, А. Лібера та ін.; види садиби в Спаському-Лутовиново, Москви, Санкт-Петербурга, Німеччини (на слайдах електронної презентації); роздавальний матеріал, мультимедійний проектор.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

Виступ учнів з презентацією за темою “Життя і творчість І. С. Тургенєва”

2. Бесіда

· Які відомості про життя і долю і. С. Тургенєва ви дізналися?

· Які з них позначилися на його творах?

· Кому змушував співчувати письменник?

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Робота з мемуарними матеріалами

Прочитайте спогади американського письменника Г. Джеймса, що спілкувався з І. С. Тургенєвим і вважав себе його учнем. Зробіть висновки, на що слід звертати увагу читача, який знайомиться з твором І. С. Тургенєва.

Картка-інформатор

Найцікавішими були розповіді Тургенєва про його власну роботу, про те, як він пише. Те, що мені довелося чути від нього, не поступалося за значенням ні чудовим результатам його творчості, ні тій складній меті, яку вона переслідувала, — показати життя таким, яким воно є. В основі твору лежала не фабула1 — про неї він думав в останню чергу,— а зображення характерів. Спочатку перед ним поставав персонаж або група персонажів — особистостей, яких йому хотілося побачити в дії, оскільки він вважав, що дії цих осіб будуть своєрідні й цікаві. Вони виникали в його уяві рельєфними, сповненими життям, і йому кортіло якомога глибше осягнути й показати притаманні їм властивості. Перш за все необхідно було усвідомити собі, що ж, урешті-решт, йому про них відомо; з цією метою він писав свого роду біографію кожного персонажа, вносячи туди все, що вони робили і що з ними відбувалося до того моменту, від якого починалася власне оповідь. Він, як кажуть французи, заводив на них dossier2, приблизно таке саме, як заводять в поліції на знаменитих злочинців. Зібравши весь матеріал, він міг братися за власне розповідь, іншими словами, він ставив собі питання: що вони у мене будуть робити? У Тургенєва герої завжди роблять саме те, що найбільш повно виявляє їхню натуру.

Сюжет у звичайному розумінні слова — вигаданий ланцюг подій, який має... “вражати і захоплювати”,— майже відсутній. Усе зводиться до стосунків невеликої групи осіб — стосунків, які формуються не як результат заздалегідь обдуманого плану, а як неминучий наслідок характерів цих персонажів.

Іван Тургенєв

2. Слово вчителя

— “Я писав її [“Асю”] дуже гаряче, мало не зі сльозами...”,— зізнавався І. С. Тургенєв у листі Л. М. Толстому. Повість “Ася” — це своєрідна елегія в прозі про перше кохання. “Перше кохання — та сама революція: одноманітно-правильний лад життя було розбито й зруйновано в одну мить, молодість стоїть на барикаді, високо майорить її яскравий прапор, і що б там попереду не чекало — смерть або нове життя,— всьому вона шле свій захоплений привіт”,— написав Тургенєв 1871 р. Щось подібне сталося і з героями тургенєвської повісті — Асею і паном Н. Н. Але роботанад повістю допомогла письменникові усвідомити і деякі важливі особливості суспільно-історичної ситуації середини XIX ст. Однією з головних прикмет часу є для Тургенєва процес внутрішнього звільнення особистості. Людина, переконаний він, шукає для себе нової опори і знаходить її в природі, відкриваючи для себе можливість пережити в єднанні з нею духовну гармонію. Вона обертається романтично-пристрасною любов’ю, пошуками моральної опори в житті.

Мова йде не про одну конкретну долю, а про етичні основи всього дворянського стану. Треба вчитися у Тургенєва бачити добре, гарне, красиве, як бачить його він сам і не проходить повз.

На сторінках цієї повісті з’явилася героїня, яку потім назвуть “тургенєвською дівчиною”. Яка ж вона? Це дівчина дивна і мила, з легким сміхом або заплаканими очима, дівчина, яка може подарувати щастя... Вона чудова, її душа неповторно багата. Це поетичний образ справжньої російської дівчини.

3. Коментоване читання I-II розділів повісті

4. Творча робота

Складання досьє головних героїв повісті

Зразок досьє на пана Н. Н. (можна записувати цитатами)

• Ім’я — пан Н. Н.

• Вік — 25 років.

• Походження — дворянин.

• Мета подорожі — “поїхав за кордон, не для того, щоб “закінчити моє виховання”... а просто мені захотілося подивитися на світ Божий”.

• Місце проживання — Німеччина, містечко З., за дві версти від Рейну.

• Почуття, переживання: милування природою, Рейном; спогади про якусь удову; здивування загадкою Гагіна й Асі, дивацтвами дівчини; зародження любові до Асі; бажання розгадати загадку стосунків Гагіна й Асі, помилковість уявлень про них; радість від звістки, що Гагін і Ася — брат і сестра; суперечливі почуття після записки Асі; малодушність, нерішучість під час побачення з Асею.

Зразок досьє на пана Гагіна

• Ім’я — пан Гагін.

• Вік — старший від пана Н. Н .; приблизно 27-28 років.

• походження — дворянин; доволі забезпечений.

• Мета подорожі — відвезти сестру; вивчати живопис.

• Місце проживання — Німеччина, за містом З., у винограднику над Рейном.

• Плани на майбутнє — присвятити себе живопису.

• почуття, переживання: шкодування, що пізно отямився в житті; спокійне спостереження за природою, людьми; ласкаве, дбайливе ставлення до сестри; розуміння “слов’янської розбещеності”; неробство.

Зразок досьє на Асю

• Ім’я — Ася, як зве її брат Гагін; Ганна — повне ім’я.

• Вік — 17-18 років.

• Походження — дочка дворянина і покоївки; виховання домашнє і навчання в пансіоні.

• Мета подорожі — за рішенням брата.

• Місце проживання — Німеччина, за містом З., у винограднику над Рейном.

• Почуття, переживання: дивна поведінка, зумовлена відчуттям незвичайності становища; переживання, пов’язані із зародженням кохання; гарячковість, мінливість у настрої і т. ін.

Давід Боровський. Ася

5. Робота над змістом повісті

Бесіда

· У якій формі написана повість І. С. Тургенєва “Ася”? Чому автор обирає як оповідача пана Н. Н.? Що ви можете сказати про оповідача?

· Чому Тургенєв відмовляє героєві в імені? Що ви можете про нього сказати? Які його заняття, захоплення? У який момент ми з ним зустрічаємося?

· Чим вразив Гагіна Н. Н. під час першого знайомства?

· Як характеризує пана Н. Н. опис пейзажу в перший день знайомства з Гагіними, адже цей опис можна назвати ліричною замальовкою? Чи відповідає він настроєві Н. Н.?

· Який стан душі Н. Н. після першого дня знайомства?

· Де зустріли Н. Н. з Гагіним Асю на другий день знайомства? Які почуття виникають у Н. Н., коли він зустрічається з Асею? Підтвердьте свою думку текстом повісті.

· Як сприймає Н. Н. те, що Ася вдається до виконання різних ролей? чи може Н. Н. відповісти на питання, чому Ася так вчиняє, чому вона постає таким “хамелеоном”?

· Як закінчується другий день знайомства? Як морально-психологічний стан героя передано через пейзаж?

· Який настрій домінував у душі Н. Н. впродовж перших двох тижнів щоденних зустрічей з Асею і Гагіним?

· Яким чином підтверджується підозра Н. Н. про те, що Гагін і Ася не брат і сестра? Які почуття виникають у героя після цього?

· Як змінюється душевний стан героя, коли він дізнається історію Асі?

· Що відкрив Н. Н. для себе в Асі під час нової фази любовних стосунків і взаємної довіри та зближення? Чим йому особливо подобалася Ася?

· Як діє на пана Н. Н. і Асю любов? Знайдіть цитату в тексті IX розділу. Поясніть, як ви розумієте ці слова.

· Що відбувається в душі Н. Н.? Як розвивається його почуття?

· Чим відрізняється почуття Асі? Про що це говорить?

· Що завадило Н. Н. освідчитися Асі?

· Що відчув Н. Н., коли отримав записку від Асі про призначення побачення?

(Перегляд фрагмента кінофільму “Ася” (останнє побачення) (1977р., режисер І. Хейфіц, у головних ролях — І. Костолевський, Є. Корєнєва).)

· Проаналізуйте поведінку Н. Н. у сцені останнього побачення з Асею. Навіщо він прийшов на побачення? У чому він звинувачує Асю? У чому хоче виправдати себе? Чи сподобався вам Н. Н. у цій сцені?

Учитель. Героєві здавалося, що його почуття перебуває в стадії дозрівання, а ситуація вимагала негайного вирішення. Звідси — його досада на відвертість і поспішність Асі й Гагіна. У душі він засуджує те, що сам говорить Асі на побаченні, оскільки це не відповідає його почуттям. Багато критиків — сучасників Тургенєва вважали обурливою поведінку пана Н. Н. у сцені побачення. Однак, не виправдовуючи і не засуджуючи героя, потрібно спробувати його зрозуміти. Сцена побачення — зразок тургенєвського психологізму. Автор зосереджує увагу на розвитку, зміні психологічного стану героя.

· Щирим чи ні був Н. Н. у сцені побачення з Асею? Коли і з ким він був по-справжньому щирим? Що змусило його бути таким?

· Чому Н. Н., почувши від Гагіна, що Ася знайшлася, не наполіг на негайній розмові?

· Як автор ставиться до такої поведінки героя?

· Які почуття завирували в душі героя після розриву з Асею (розділ XIX)? Чи зрозумів Н. Н. свою помилку, засудив себе (кінець розділу XXI)? Чому ж герої не знайшли свого щастя? Чому вони розійшлися?

· Завершення цієї історії подано у XXI розділі. Навіщо Тургенєву потрібний XXII розділ? Що читач ще дізнається про пана Н. Н.? Чи закономірна його доля? У чому вбачає Тургенєв драму пана Н. Н.? Як він її розкриває?

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Бесіда

· Про які загальнолюдські цінності говорить І. С. Тургенєв в повісті “Ася”? (Про швидкоплинність молодості, скороминущість щастя, відповідальність людини за свою долю і долю людей, із якими зіштовхує життя, про необхідність цінувати й берегти любов, про призначення життя, драму самотності...)

· Прочитайте ще раз слова Тургенєва: “Кожен робить свою долю...”. Чи можете ви сказати, що пан Н. Н. сам зробив свою долю “безродинного самітника”?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати твір-есе за однією із запропонованих тем.

1. Чи можна сказати, що драма героя повісті І. С. Тургенєва “Ася” полягає в тому, що він залишився самотнім? Як ви вважаєте, чим страшна самотність?

2. Хто винен у тому, що пан Н. Н. виявився людиною, яка не приносить ніякої користі ні собі, ні тим, хто поряд з нею, ні суспільству, ні країні?

______________­______________­__________

1 Фабула — розповідь про події, зображені у творі.

2 Dossier (франц.) — досьє, зібрання відомостей і документів, що стосуються певної людини або справи.