Ф. М. ДОСТОЄВСЬКИЙ ЗЛОЧИН І КАРА. МАЛЕНЬКІ ЛЮДИ В РОМАНІ - СИСТЕМА УРОКІВ ЗА ТЕМОЮ Ф. М. ДОСТОЄВСЬКИЙ ЗЛОЧИН І КАРА
Уроки позакласного читання - Зарубіжна література 10 клас - 2018
Мета:
■ формування предметних компетентностей: підвести учнів до осмислення головного конфлікту роману — конфлікту між Раскольниковим і світом, який він відкидає; сприяти вихованню прагнення духовної краси і внутрішнього багатства особистості, відповідальності за свої вчинки;
■ формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в парі та в колективі; інформаційної: розвивати навички роботи із підручником та уміння критично оцінювати теоретичний матеріал; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування вмінь та навичок.
Обладнання: підручник, текст роману “Злочин і кара”, роздавальний матеріал, опорний конспект, ілюстративний матеріал.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда
· Які події в житті Росії і власне письменника вплинули на створення роману?
· Як змінювалася відповідь на питання, чому Раскольников скоїв злочини, у ході роботи над романом?
· У чому полягає жанрова своєрідність роману?
· Яке значення кольору і чисел у романі?
· Чому в романі лише одна глава присвячена злочину, а решта п’ять — карі?
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота з таблицею “Імена та прізвища героїв роману”
Імена та прізвища героїв роману
Ім’я |
Його значення в романі |
Раскольников |
“Розкол” — роздвоєння — з одного боку пристрасна любов до людей, з іншого — повна байдужість до своїх інтересів |
Софія |
Смирення, мудрість. Соня Мармеладова смиренно несе хрест, який випав на її долю, і вірить у перемогу добра і справедливості |
Лебезятников |
Людина, здатна падлючити, підлабузнюватися, підтакувати |
Авдотья Романівна (сестра Раскольникова) |
Прототипом цієї героїні є Авдотья Яківна Панаєва, перше кохання письменника |
Разуміхін |
Розсудливий Лужин, помиляючись, називає героя “Рассудкіним” |
Лізавета Іванівна |
Значення імені “Єлисавета” — та, що поважає Бога |
2. Аналітична бесіда “Сім'я Мармеладових”
(із коментованим читанням епізодів роману, складанням опорного конспекту та узагальненням вчителя)
1) Бесіда
· Чому Мармеладов розповідає свою історію життя Раскольникову?
· Розкажіть про сім’ю чиновника, підтвердьте свою розповідь цитатами з тексту роману.
· Чому дочка Мармеладова змушена жити за жовтим білетом?
2) Коментоване читання епізоду
“На квартирі Мармеладова”: портрети дружини, дітей; опис кімнати; мешканці будинку
· Опишіть квартиру Мармеладових очима Раскольникова.
· Із яким настроєм Раскольников залишає квартиру Мармеладових?
· Які художні прийоми використовує письменник у цих епізодах?
· Як з’являється в романі Катерина Іванівна? Що читач дізнається про її зовнішність і про минуле?
· На краю прірви: діти Мармеладових. Якою могла бути їхня доля, якби не допомога Свидригайлова?
· Що можна сказати про соню, яка сама майже дитина, але жертвує собою, допомагаючи дітям?
· Яка подальша доля Мармеладова і Катерини Іванівни?
· Які уроки дає нам Мармеладов і його сім’я?
3) Колективна робота зі складання опорного конспекту “мотиви глухого кута в романі "Злочин і кара" на прикладі родини мармеладових” (запис на дошці і в зошитах)
Мотиви глухого кута в романі “Злочин і кара” на прикладі родини Мармеладових
Мармеладови
Семен Захарич → смерть на вулиці
Катерина Іванівна → смерть на вулиці
Соня → проституція на “вулиці”
Діти → щасливий випадок (а якби його не було?)
3. Аналітична бесіда “Сім'я Раскольникових”
· Чому про Раскольникових читач дізнається не особисто, а з листа?
· Які стосунки між членами сім’ї?
· Що ми дізнаємося про матір Раскольникова?
· Яка доля Авдотьї Романівни, її випробування в будинку Свидригайлова?
· Як характеризує Дунечку її згода на шлюб із Лужиним?
4. Побудова схеми “Система образів роману” з подальшою аргументацією (робота в парах)
· Чи можна пояснити позицію автора через систему образів?
Тварюки тремтливі |
Право мають |
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Узагальнювальне слово вчителя
— У своєму романі “Злочин і кара” Ф. М. Достоєвський зображує різні відтінки психологічних переживань бідняка, якому нема чим заплатити за квартиру. Письменник показує муки дітей, що виростають у брудному кутку поряд із п’яним батьком і конаючою матір’ю, серед постійної лайки і сварок; трагедію молодої і чистої дівчини, змушеної через безвихідь сім’ї почати торгувати собою й приректи себе на постійні приниження.
Однак Достоєвський не обмежується описом повсякденних явищ і фактів страхітливої дійсності. Він ніби поєднує їх із зображенням складних характерів героїв роману. письменник прагне показати, що повсякденне буденне життя міста породжує не тільки матеріальне убозтво і безправ’я, а й калічить психологію людей. У доведених до відчаю “маленьких людей” починають з’являтися різні фантастичні ідеї, не менш кошмарні, ніж навколишня дійсність. Такою є “ідея” Раскольникова про Наполеона і тварюк тремтливих, звичайних і незвичайних людей... І все-таки “маленькі люди” в романі Достоєвського, незважаючи на всю прикрість свого становища, вважають за краще бути жертвами, а не катами. Такого висновку поступово доходить і головний герой.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підібрати цитатний матеріал для обговорення теми “соціальні та філософські витоки бунту Раскольникова”.