СТЕНДАЛЬ. НОВЕЛА ВАНІНА ВАНІНІ. СУПЕРЕЧЛИВІСТЬ ХАРАКТЕРІВ ГЕРОЇВ, ТЕМИ ЧЕСТІ ТА ЗРАДИ, ВІРНОСТІ ОБРАНОМУ ШЛЯХУ

СТЕНДАЛЬ. НОВЕЛА ВАНІНА ВАНІНІ. СУПЕРЕЧЛИВІСТЬ ХАРАКТЕРІВ ГЕРОЇВ, ТЕМИ ЧЕСТІ ТА ЗРАДИ, ВІРНОСТІ ОБРАНОМУ ШЛЯХУ

Уроки позакласного читання - Зарубіжна література 10 клас - 2018

Мета:

формування предметних компетентностей: продовжити з учнями роботу над новелою Стендаля “Ваніна Ваніні”; показати стосунки між головними героями, між тими історичними обставинами, у яких вони діють; розвивати творче мислення; виховувати моральні якості;

формування ключових компетентностей: ціннісно-смислові компетенції; комунікативні компетенції; соціальні компетенції; моральні компетенції; емоційно-ціннісну компетенцію.

Тип уроку: інтегрований урок-бесіда з елементами диспуту.

Обладнання: портрет письменника, текст новели, картки із завданням.

Правда, сувора правда!

Ж. Ж. Дантон

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Бесіда

· Які провідні естетичні та філософські переконання Стендаля?

· Доведіть, що світогляд та творчість Стендаля обумовлено синтезом романтичних і реалістичних тенденцій.

· Чому в очах Стендаля “Судова газета” є важливим документом для вивчення сучасного суспільства?

2. Словникова робота

Новела — це мала оповідна проза, особливий літературний жанр, близький до розповіді, нарису, есе. Вирізняється цей твір чітко окресленим сюжетом з кульмінацією та фіналом. Ще одна відмінність новели від літературних творів інших жанрів — це обмежене число персонажів. якщо в романі чи повісті є зазвичай близько двох десятків дійових осіб, то в новелі їх всього дві-три. Мистецтво короткого оповідання якраз і полягає в тому, щоб донести до читача зміст глобальних подій, викладених у стислому вигляді.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Слово вчителя

— У 20-ті рр. ХІХ ст. Стендаль написав чудову новелу “Ваніна Ватні” (1829), що увійшла пізніше в “Італійські хроніки”. У ній розкрито епізод з історії революційно-демократичного руху карбонаріїв у Італії.

Головний герой П’єтро Міссіріллі — італійський юнак, бідняк, носій кращих рис народу: гордий, сміливий і незалежний. Він став засновником і вождем групи карбонаріїв і бачив своє призначення і щастя у боротьбі за волю Батьківщини.

головному герою протиставлено Ваніну Ваніні — натуру сильну, яскраву, цілеспрямовану. Цій римській аристократці, знатній і багатій красуні судилося познайомитися із П’єтро за незвичайних обставин: повстанець утік із в’язниці, але його поранили під час втечі, тож хлопець змушений переховуватися в замку у батька Ваніни. У цьому запальному і зворушливому юнакові Ваніна знайшла ті риси, яких була позбавлена молодь її середовища.

Однак кохання молодих людей приречене. Перед П’єтро постала проблема: особисте щастя у шлюбі з Ваніною чи вірність громадському обов’язку, який вимагав розлучення з коханою і повної самовіддачі у революційній боротьбі. Герой обрав друге. Але Ваніна по-іншому вирішила цю дилему. Напередодні нового повстання карбонаріїв вона передала списки з їхніми іменами поліції. П’єтро — єдиний, хто залишився на волі. Однак, дізнавшись про зраду Ваніни, він з прокляттям назавжди покинув її, розділивши участь своїх товаришів.

(Запис у зошитах)

Висока майстерність письменника-новеліста виявилась у:

• психологізмі, який яскраво розкрито в розгорнутих внутрішніх монологах героя;

• лаконізмі авторських описів і стрімкому потоці подій;

• бурхливій реакції героїв з їхнім південним темпераментом;

• динамізмі та драматизмі розповіді.

2. Повідомлення за темою “Організація "Молода Італія" на початку ХІХ ст.” (випереджальне домашнє завдання)

3. Опрацювання теоретичного матеріалу за темою уроку (роздавальний матеріал)

· Опрацюйте теоретичний матеріал за темою “Історія створення новели Стендаля “Ваніна Ватні”. Сюжет. Композиція твору. Історична основа твору”. Занотуйте тезиси до зошитів.

Стендаль

Картка-інформатор

— Семирічне перебування в Італії, наявність двох друзів-карбонаріїв і переслідування прихильників національного визвольного руху, що почалося в 20-х р. XIX ст., не могли не позначитися на творчості Стендаля. Новела “Ваніна Ваніні” стала літературним містком між реальністю та вигадкою, історією і фантазією. У ній письменник проявив себе і як тонкий романтик, і як реаліст, що вже народжувався.

Поєднавши два літературні стилі,

Стендаль зумів показати внутрішню трагедію двох молодих людей, охоплених різноспрямованими пристрастями: любов’ю до людини (княжна Ваніна Ваніні) і любов’ю до Батьківщини (бідний карбонарій П’єтро Міссіріллі).

Сюжет новели заснований на реальній історичній події — боротьбі венти (одного з осередків організації зі звільнення Італії від іноземного панування) карбонаріїв та її загибелі. Рушійною силою в сюжеті є людський (жіночий) характер — пристрасний, гордий, який будь-що бажає домогтися свого.

Композиція новели — класична для романтичних творів цього жанру. На початку подано експозицію — бал у палаці герцога Б., під час якого читач знайомиться з красунею княжною Ваніною Ваніні і дізнається новину: із в’язниці Святого Ангела втік один із ув’язнених. Натяком, у якому напрямку будуть розгортатися майбутні події, стає відповідь головної героїні на питання племінника губернатора — Лівіо Савелли про те, хто б міг сподобатися їй: “Молодий карбонарій ... Принаймні він щось зробив, а не тільки спробував народитися”. Зав’язка сюжету — зустріч і взаємна закоханість головних героїв — Ваніни Ваніні і П’єтро Міссіріллі. Історію кохання молодих людей увиразнено як описом характерів персонажів (Ваніна горда, честолюбна, пристрасна, презирливо ставиться до людей, які не відповідають її духовному розвитку; П’єтро має сильно розвинене почуття власної гідності), так і розвитком стосунків між Ваніною та П’єтро (спершу відстороненість княжни, дружнє звернення карбонарія, П’єтро спеціально не говорить про любов, щоб розпалити пристрасть в душі дівчини, швидкоплинна ненависть Ваніни, що закінчилася спалахом любовного зізнання).

Конфлікт новели розкрито через зраду Ваніни, скоєну в ім’я любові: бажаючи прив’язати П’єтро до себе, вона здає його товаришів по зброї кардиналу-легатові, виявляючи тим самим цілковиту байдужність до особистих і духовних інтересів коханого. Розв’язка конфлікту, здається, триває нескінченно: Ваніна Ваніні карається через докори сумління; страждає, бо її задум зашкодив П’єтро, який вирішив здатися і бути разом з усіма; намагається дізнатися останні новини про долю молодого карбонарія; розставляє в ключових місцях своїх людей (у будинку губернатора і в’язниці Святого Ангела); шантажує Савеллі-Катанцару смертю, щоб врятувати коханого. На вирішальному побаченні в тюремній каплиці Ваніна Ваніні зізнається П’єтро в скоєному, але виявляється, що П’єтро покинув її ще задовго до фатальних слів. Навіть не знаючи про те, що вчинила його кохана, карбонарій вже зрозумів всю марність спроб поєднати любов до жінки з любов’ю до Батьківщини, замінити ж одну іншою він не міг.

Закінчується новела, як і належить цій жанровій формі, несподівано: у той час як П’єтро поводиться як відчайдушний патріот, готовий вбити кохану жінку за зраду товаришів та Італії, Ваніна Ваніна, незмінно пристрасна і готова піти на все заради свого коханого, повертається до Рима і виходить заміж за Лівіо Савеллі. її пристрасне благання до Бога і романтична обітниця — покарати зрадника (тобто себе) взамін на врятоване життя П’єтро — залишаються просто словами. Тим самим Стендаль знову стверджує реалістичність описаного. Ваніна Ваніні любить лише доти, поки їй є за що боротися. Програвши на “полі почуттів”, вона знову повертається у звичний для неї стан вихованої дівчини, що обрала найбільш вигідну партію серед женихів (Лівіо — племінник губернатора Рима й міністра поліції). Про долю П’єтро Стендаль не говорить нічого, та це й не потрібно, оскільки головний герой все сказав про себе сам: він буде або битися за свободу Італії, або закінчить своє життя у в’язниці. Іншої долі у молодого патріота немає!

Тетяна Мавріна. Ваніна Ваніні

4. Коментоване читання уривків із новели, які сподобались, і аргументація вибору

5. Аналіз новели

· За яких умов Ваніна познайомилася з карбонарієм?

· Чому Ваніна покохала П’єтро?

· Які риси характеру привабили її?

· П’єтро відповів відмовою на пропозицію Ваніни залишити лави карбонаріїв. чи були б вони щасливими, якби він погодився?

· Якій високій ідеї присвятив своє життя П’єтро?

· Чим була зумовлена зрада Ваніни?

· Як ви оцінюєте добровільний прихід П’єтро до в’язниці після арешту всіх змовників?

· Що зробила Ваніна для визволення коханого? Як ви охарактеризуєте її поведінку?

· Якою є ваша думка про їхню зустріч у каплиці?

· Що вас найбільше вразило у їхній поведінці?

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”

· Оцінить почуття героїв новели.

· Що це: зрада; фатальне почуття; непродуманий, нерозважливий учинок; помста; безмежна вірність; подвиг заради кохання?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати твір-роздум “Що сказав (-ла) би я Ваніні і П’єтро, якби була з ними в каплиці?”

Повторити відомості про життя та творчість М. В. Гоголя (спираючись на вивчений у 5-9-х класах матеріал).