А. П. ЧЕХОВ. СКРИПКА РОТШИЛЬДА, ДАМА З СОБАЧКОЮ - А. П. ЧЕХОВ. ОПОВІДАННЯ. П'ЄСИ

А. П. ЧЕХОВ. СКРИПКА РОТШИЛЬДА, ДАМА З СОБАЧКОЮ - А. П. ЧЕХОВ. ОПОВІДАННЯ. П'ЄСИ

Уроки позакласного читання - Зарубіжна література 10 клас - 2018

Мета:

формування предметних компетентностей: навчальна: ознайомити учнів із історією написання оповідань; повторити поняття комічне, гумор, іронія, сатира, епічний твір, оповідання; ознайомити з темою та ідеєю оповідань “Скрипка Ротшильда” та “дама з собачкою”; розвивальна: розвивати навички роботи з конспектом, текстом, творчу уяву, мислення; виховна: виховувати інтерес до літератури, читання, спонукати до уважності, швидкої реакції; сприяти вихованню найкращих рис характеру;

формування ключових компетентностей: уміння навчатися: розвивати навички створювання конспекту, повідомлень; комунікативної: розвивати навички виступу перед аудиторією, участі в бесідах, мовлення; загальнокультурної грамотності: виховувати творчу особистість, яка прагне до літературної освіти, має естетичний смак, відкрита до нових знань.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: дидактичний та роздавальний матеріал; відеозапис вистави “Скрипка Ротшильда” (реж. К. Гінкас, ТЮГ, Москва; у ролі Якова — В. Барінов, у ролі Ротшильда — І. Ясулович, у ролі Марфи — А. Нєстєрова); портрет письменника, ілюстрації до оповідань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

“Встановіть відповідність” (перевірка домашнього завдання; робота з картками для кожного учня)

Комічне

 

різновид комічного, коли про серйозне говорять із доброзичливою посмішкою

Гумор

 

різновид комічного, гостре висміювання всього нечесного, несправедливого

Іронія

 

твір, у якому автор у розповідно-описовій формі змальовує події, людей, їхні вчинки

Сатира

 

те, що породжує сміх

Епічний твір

 

різновид комічного, тонка, прихована насмішка, глузування

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Аналіз оповідання “Скрипка Ротшильда”

1) Повідомлення підготовленого учня про історію написання твору

(Решта учнів роблять нотатки у зошитах.)

2) Перегляд уривку з вистави “Скрипка Ротшильда”

3) Створення ґрон до образів Якова Бронзи та Марфи (по варіантах: 1-й варіант — до образу Якова Бронзи,

2-й варіант — до образу Марфи)

(Двоє учнів працюють біля дошки. Учитель коригує записи під час перевірки.)

4) Складання сенканів “Яків Бронза”, “Марфа” (по варіантах)

(Двоє учнів працюють біля дошки. Учитель коригує записи під час перевірки.)

5) Бесіда за змістом твору

· Як ви розумієте назву оповідання?

· Де відбуваються події твору? Зачитайте опис містечка.

· Як звуть головного героя? Скільки йому років? Що він робить? Якою фразою можна сформулювати сенс його життя?

· Як ви гадаєте, чому Яків витратив усе життя на заробляння? Що для нього означало зазнавати збитків?

· Яка подія змінила життя героя?

· Якою ми бачимо Марфу перед смертю? Чому її обличчя має радісний вираз?

· Про що свідчить те, що всі 52 роки спільного життя Марфи і Якова автор описує одним реченням?

· Що відчував герой під час хвороби та після смерті дружини?

· Навіщо автор направляє його до річки? Символом чого є ріка?

· Про що він думає, сидячі під вербою біля річки?

· Які нові почуття пойняли Якова? Яким він стає?

· Чому автор обирає саме скрипку як музичний інструмент?

· Чи вбачається у цьому схожість із самим автором, його думками про плинність часу та життя?

· Чому музика Якова була сповненою туги та розпачу?

· Як змінилося ставлення Якова до Ротшильда? Яке враження на Ротшильда справляє музика Якова?

· Що відчував герой перед своєю смертю? Яким було його останнє прохання?

· Чому саме Ротшильду Яків віддає скрипку?

· Над чим спонукає замислитись образ головного героя?

2. Аналіз оповідання “Дама з собачкою”

1) Повідомлення підготовленого учня про історію написання твору

(Решта учнів роблять нотатки у зошитах.)

2) Бесіда за змістом твору

· Де і коли розгортаються події на початку твору?

· Як проводять час відпочивальники?

· Чому знайомляться герої?

· Які були їхні перші враження? Як вони поводяться?

· Якими стали стосунки між героями через тиждень після знайомства? Яким стало ставлення один до одного? про що це свідчить?

· Якою біла поведінка героїв після близькості? Прокоментуйте.

· Яким було розставання героїв у Ялті?

· Яким став Гуров після повернення до Москви? Який випадок яскраво демонструє, що Дмитро Дмитрович став по-іншому дивитися на своє життя, оточення?

· Чому Гуров їде до міста С.? Якими були перші враження від перебування у цьому місті?

· Що зрозумів герой, коли побачив Анну Сергіївну в театрі? Зачитайте відповідний уривок.

· Чому таку очікувану зустріч героїв автор супроводжує фразою: “Заспівали налаштовувані скрипки й флейта, раптом стало страшно, здавалося, ніби з усіх лож дивляться”?

· Чи були щасливими закохані, коли почали таємно зустрічатися? Що мав на увазі Гуров, коли говорив, що у нього було два життя?

· Чи змінило кохання героїв порівняно з початком твору?

· Чому, на вашу думку, Чехов залишив фінал оповідання відкритим?

Кукринікси. Дама з собачкою

3. Складання порівняльної таблиці оповідань

1) Робота з епіграфами (перевірка домашнього завдання)

(Учні зачитують дібрані епіграфи, за допомогою вчителя обирають найкращі та записують їх до порівняльної таблиці.)

2) Заповнення порівняльної таблиці

 

“Скрипка Ротшильда”

“Дама з собачкою”

Епіграф до оповідання

   

Провідна ідея твору

   

Як змінилися головні герої оповідань Яків і Гуров?

   

Ставлення автора до своїх героїв

   

Ваше ставлення до головних героїв

   

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ. ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ УЧНІВ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Закінчити роботу з порівняльною таблицею оповідань. Прочитати п’єсу “Вишневий сад”. Підготувати повідомлення про історію створення твору (індивідуальне завдання).