Трагізм долі митця та сила творчості й кохання в романі «Майстер і Маргарита»
Мета: допомогти учням усвідомити трагізм долі митця, силу мистецтва й кохання у творі; розвивати усне зв’язне мовлення, образне й логічне мислення, культуру почуттів, уміння висловлювати думки та враження; виховувати шанобливе ставлення до одвічних людських цінностей, прагнення до щирості й гармонічних взаємин.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстративні матеріали, таблиці.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Крім усіх згаданих у романі М. Булгакова «Майстер і Маргарита» тем, проблем та ідей, надзвичайно важливим є утвердження цінності творчості й кохання та їхньої рятівної сили в долях майстра і Маргарити, у долі людини взагалі. «За мною, читачу! Хто сказав тобі, що немає на світі справжнього, вірного, вічного кохання?» — звертається до нас письменник, і ми прямуємо за ним.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Формування вмінь і навичок школярів
1. Пошуково-дослідницьке завдання (у парах)
Заповніть таблицю. Дослідіть етапи життя майстра, стан його душі, моральні якості, доберіть цитати.
(Учні самостійно працюють упродовж 7-10 хв. Під час відповідей на дошці заповнюється загальна таблиця.)
Орієнтовна відповідь
Етапи життя |
Стан душі, моральні якості |
Цитати |
1. Життя в Москві |
Самотність, відчуження |
... |
2. Виграш ста тисяч |
Реалізація прагнення до незалежності, свободи творчості |
|
3. Зустріч із Маргаритою |
Сильне й несподіване почуття, що раптово виникло |
|
4. Романтичне кохання майстра і Маргарити |
Відчуття безмежного «сімейного» щастя |
|
5. Написання роману про Понтія Пилата |
Бажання знайти істину, утвердження цінності добра й справедливості |
|
6. Спроба видати роман |
Наївність |
|
7. Поява «друга» Алоїзія Могарича |
Довірливість |
|
8. Цькування та переслідування майстра літературними критиками, владою |
Страх |
|
9. Хвороба майстра |
Фізична і моральна слабкість |
|
10. Спалення рукопису |
Відчай, відступництво |
|
11. Втеча героя |
Визнання своєї поразки |
|
12. Порятунок, наданий «вищими» силами |
Спокій |
Порівняйте цитати до характеристики Єшуа й майстра, зробіть висновки.
Єшуа |
Майстер |
«...я не пам’ятаю своїх батьків» «я не маю постійної оселі...» «Я один на світі» |
«У мене немає більше прізвища... Я відмовився від нього, як і взагалі від усього в житті»; «Жив історик самотньо, не маючи рідних і майже не маючи знайомих у Москві» |
«Я мандрую з міста до міста» |
«Я ось, наприклад, хотів об’їхати всю земну кулю» |
« — Чи знаєш ти якусь мову, крім арамейської? — Знаю, грецьку» |
«Я знаю п’ять мов, крім рідної...» |
Висновки. Майстер і Єшуа схожі не лише обставинами і способом життя, а й прагненням віднайти шлях до істини, повернути людям віру в добро та справедливість. Але суспільство, засноване на тоталітарних законах (доба давньої римської імперії початку нашої ери, сталінський режим) не потребує проповідників істини. Єшуа і майстер, як і їхні ідеї, приречені на цькування та переслідування до повного фізичного знищення. Єшуа гідно долає всі моральні випробування, а майстер занепадає духом, припиняє боротьбу за роман і навіть спалює твір. Але майстер не зрікається самої ідеї служіння істині, тому, урешті-решт, заслуговує якщо не на прощення, то на спокій.
Свідченням великої сили мистецтва є спасіння спаленого роману майстра — «рукописи не горять».
2. Евристична бесіда
Як виникає кохання майстра й Маргарити? Можливе таке кохання в реальному житті чи це «наслання Боже», «подарунок долі»?
На які жертви йде героїня заради свого коханого? (Маргарита назавжди залишає спокійне, матеріальне забезпечене життя, чоловіка, від якого бачила тільки добро, хоч між ними й не було справжньої любові; укладає угоду з дияволом, стає відьмою і навіть жертвує життям.)
Поясніть «ланцюжок» станів Маргарити, описавши епізоди її життя.
Засмучена
збентежена
рішуча
«вільна від усього»
розлючена
тактовна
чарівна
сильна
знесилена
перелякана
відчайдушна
горда
милосердна.
У чому милосердя Маргарити? (Пожаліла дитину, випросила у диявола прощення для Фріди)
У чому сила Маргарити? (У її самовідданому, до самозречення, коханні до майстра)
3. Слово вчителя
— Як відомо, прототипом Маргарити стала Олена Сергіївна, третя дружина М. Булгакова, яка була його музою, другом, редактором і ангелом-охоронцем. Отже, історія кохання майстра і Маргарити має деякі автобіографічні риси.
IV. Домашнє завдання
Уміти характеризувати образи майстра і Маргарити, висловлювати своє ставлення до них.
V. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
✵ Я вражений(-а) тим...
Посилання на схожі матеріали:
- Проблематика і система образів у творі «Майстер і Маргарита». Особистість і влада — Розробки уроків
- Сатиричне змалювання радянських обивателів у романі «Майстер і Маргарита» — Розробки уроків
- М. Булгаков «Майстер і Маргарита»: «Московські» та «Єршалаїмські» розділи та художні засоби їхнього зв’язку — Розробки уроків
- Скорочено - МАЙСТЕР І МАРГАРИТА - МИХАЙЛО БУЛГАКОВ — Переказ
- Роман М. Булгакова «Майстер і Маргарита» Проблематика і поетика — Стаття
- «Майстер і Маргарита» — Підручник
- Короткий переказ - МАЙСТЕР І МАРГАРИТА - МИХАЙЛО БУЛГАКОВ - 11 КЛАС — Скорочений твір
- Новаторсьний характер зображення Булгаковим Воланда - героя роману «Майстер і Маргарита» — Шкільний твір
- Контрольна робота № 2 за тему Модернізм. Ф.Кафка «Перевтілення», М.Булгаков «Майстер і Маргарита». — Дидактичні матеріали
- Біблійні сюжети у романі М. Булгакова «Майстер і Маргарита» - шкільний твір — Шкільний твір
- Михайло Булгаков «Майстер і Маргарита» - XX - ПОЧАТОК XXI СТОЛІТЬ - підготовка до ЗНО та ДПА — ЗНО
- Майстер і Маргарита (1928-1940) — Теорія літератури
- Твір на тему: Тема добра і зла в романі Булгакова «Майстер і Маргарита» — Шкільний твір
- Майстер і Маргарита — Переказ
Дата останньої редакції: 02 березня 2026