Найвидатніші здобутки світової літератури XIX ст. (доби реалізму та раннього модернізму)
Мета: допомогти учням пригадати, систематизувати й узагальнити знання про найвидатніші здобутки світової літератури XIX ст.; розвивати навички аналізу, систематизації та узагальнення ознак художніх творів, літературних напрямів і стилів, удосконалювати вміння висловлювати свої думки та аргументувати їх; виховувати повагу до духовних надбань людства, художньої літератури, до загальнолюдських цінностей.
Обладнання: « портретна галерея » письменників XIX ст., виставка їхніх творів, ілюстративні матеріали.
Тип уроку: систематизація та узагальнення знань.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Реалізм, паростки якого проросли ще в далекі часи античності, Просвітництва, елементи якого були присутні майже в усіх наступних літературних напрямах і стилях, у XIX ст. досяг свого найвищого розквіту, і це підтверджується творчістю таких знакових письменників, як Ф. Достоєвський, Л. Толстой, Стендаль, В. Гюго, Ч. Діккенс та ін., хоча в деяких із них, наприклад, у Стендаля, В. Гюго ще наявні сильні романтичні ознаки, традиції. Про багате на філософські відкриття, літературні події XIX ст. і йтиметься сьогодні на уроці.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
1. Змалювання «віртуального портрета» літератури ХVІІ-ХVІІІ ст.
2. Розповіді учнів про літературний твір, що справив найглибше, найсильніше враження
IV. Систематизація й узагальнення вивченого про світовий літературний процес XIX ст.
1. Слово вчителя
— Реалізм прагнув відтворити й дослідити реальний світ і реальну людину. Але, як говорив Ф. Достоєвський, «фотографічний знімок і відображення в дзеркалі — далеко не художній твір». Тому справжній митець не може обмежуватися лише віддзеркаленням навколишнього життя з «фотографічною правильністю» та «механічною точністю»: він позначає своє творіння відбитком власної особистості, обирає найтиповіше, наділяючи його разом із тим індивідуальними рисами. Письменник-реаліст досліджує не стільки соціальні, біологічні закони, скільки моральні, щоб показати, чого не повинно бути в людських взаєминах, примусити читачів повірити в гуманістичні ідеали, у «любов до ближнього».
2. Визначення приналежності творів авторам
Поєднайте письменників та їхні твори.
1) Ф. Стен даль |
а) «Анна Кареніна» |
2) О. де Бальзак |
б) «Скрипка Ротшильда» |
3) Ч. Діккенс |
в) «Пампушка» |
4) Ф. Достоєвський |
г) «Червоне і чорне» |
5) Л. М. Толстой |
д) «Гобсек» |
6) А. Чехов |
е) «Злочин і кара» |
7) Гі де Мопассан |
ж) «Пригоди Олівера Твіста» |
Для довідок: 1 — г; 2 — д; 3 — ж; 4 — е; 5 — а; 6 — б; 7 — в.
3. Клоуз-тести (або: «Дайте швидку відповідь»)
1) Кумир молоді XIX ст. (Наполеон).
2) «Золота доба» європейського роману (XIX ст.).
3) Назва твору — символічні кольори («Червоне і чорне» Стендаля).
4) Антитеза як назва твору — («Злочин і кара» Ф. Достоєвського).
5) Живоглот — це... (Гобсек, герой однойменного твору Бальзака).
6) «Усі щасливі сім’ї схожі між собою, кожна сім’я нещасна по-своєму» — це початок роману... («Анна Кареніна» Л. Толстого).
7) Вірш М. Некрасова, у заголовку якого — число. («Трійка»)
8) Зображення «діалектики душі» героїв характерне для творів... (Л. Толстого).
9) Хто із героїв роману піднявся в житті з найглибших «низів» до найвищих у моральному сенсі верхів? (Олівер Твіст із твору Ч.Діккенса)
10) Людина, яка всього боялася, девізом якої було «Как бы чего не вышло!». (Бєліков із оповідання Чехова «Людина у футлярі»)
11) Російський поет, який відчуває себе «духовним побратимом» Т. Шевченка. (М. Некрасов)
12) Герой, для якого муки совісті, розчарування у своїй ідеї стали важчими за покарання від суспільства, і він сам на себе заявив у поліції. (Раскольніков із роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара»)
4. Розв’язання проблемних питань
У чому помилки:
✵ Жульєна Сореля;
✵ Родіона Раскольнікова;
✵ Гобсека;
✵ Анни Кареніної?
Хто винен в їх трагічній долі? Який із цих образів уважають «вічним образом» у світовій літературі?
5. Виразне читання віршів В. Вітмена, Ш. Бодлера, П. Верлена, А. Рембо (за вибором), висловлення читацьких симпатій
Учитель. У другій половині XIX ст. починається нова, ранньомодерністська доба в літературі.
6. Визначення приналежності творів авторам
Поєднайте назви творів, збірок з їх авторами.
1) В. Вітмен |
а) «П’яний корабель», «Голосівки» |
2) Ш. Бодлер |
б) «Поетичне мистецтво» |
3) П. Верлен |
в) «Квіти зла», «Альбатрос» |
4) А. Рембо |
г) «Листя трави», «Пісня про себе» |
Для довідок: 1 — г; 2 — в; 3 — б; 4 — а.
7. Ознаки натуралізму в романі Е. Золя «Кар’єра Ругонів». Висловлення учнями симпатій щодо героїв твору
8. О. Уайльд і його роман «Портрет Доріана Грея». Висловлення учнями міркувань про причини незвичайності твору, його моральні уроки
9. Підсумки й узагальнення вчителя
V. Домашнє завдання
Характеризувати літературний процес XIX ст., його особливості та вершинні досягнення. Визначити свої читацькі симпатії.
VI. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа «Займи позицію» (з обґрунтуванням)
✵ Чи справді XIX ст. можна назвати «золотої добою» літератури?
Так
Частково
Ні