НАЙЯСКРАВІШІ ПРЕДСТАВНИКИ ПОСТМОДЕРНІСТСЬКОЇ ПРОЗИ. ОЗНАКИ ПОСТМОДЕРНІЗМУ У ТВОРЧОСТІ ПИСЬМЕННИКІВ-ПРОЗАЇКІВ ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XX ст. - ЛІТЕРАТУРА ОСТАННІХ ДЕСЯТИЛІТЬ ХХ — ПОЧАТКУ ХХІ ст.
Конспекти уроків - Зарубіжна література 11 клас - Рівень стандарт і академічний рівень - 2017 рік
Мета (формувати компетентності): предметні (поглиблені знання про поняття «постмодернізм», про творчість окремих письменників-постмодерністів; навички самостійної роботи з додатковими джерелами інформації; уміння висловлювати свою думку щодо прочитаного; любов до літератури; потяг до пізнання, естетичний смак); ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності та критичного мислення; комунікативні: навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційні: уміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; уміння і навички аналітичного характеру; уміння обстоювати свою думку; загальнокультурні: активну життєву позицію, кращі людські якості).
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.
Основні терміни та поняття: постмодернізм.
Обладнання: портрети (Ґ. В. Ґрасса, Дж. Апдайка, М. Кундера, Т. Пінчона), видання їхніх творів, енциклопедичні словники, презентація за темою уроку, медіазасоби.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Евристична бесіда
♦ Що вам відомо про постмодернізм у літературі другої половини XX ст.?
♦ Назвіть основні ознаки постмодернізму.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Учитель. Як ви вже знаєте, постмодернізм — світоглядно-мистецький напрям, якому в останні десятиліття ХХ ст. поступився місцем модернізм. Цей напрям є продуктом постіндустріальної епохи, епохи розпаду цілісного погляду на світ, руйнування систем світоглядно-філософських, економічних, політичних. З окремими письменниками-постмодерністами та їхньою творчістю ми познайомимося на наступних уроках, інших згадаємо сьогодні.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
Повідомлення за індивідуальним домашнім завданням
1) Життя та творчість Ґ. В. Ґрасса
— Ґюнтер Вільгельм Ґрасс — німецький письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури 1999 р.
Народився Ґюнтер Вільгельм Ґрасс 16.10.1927 р. у Вільному місті Данцигу (нині — Гданськ, Польща). (До речі, місто Гданськ має більше ніж тисячолітню історію, проте найбільше відомо тим, що саме з нього почалися Друга світова війна (1 вересня 1939 року) та занепад комуністичної ідеології на території Центральної Європи (грудень 1970 р.).) Батько майбутнього письменника, Віллі Ґрасс — німець за національністю та протестант за віросповіданням, мати — кашубка (кашуби — західнослов’янський народ, що мешкає на північно-західному узбережжі Польщі). Ґрасса виховували в католицькому оточенні. Його батьки мали бакалійну крамницю в районі Лангфур з прибудованими квартирами.
2006 року вже відомий тоді німецький письменник Ґюнтер Ґрасс приголомшив суспільство, оголосивши, що під час війни служив у «Ваффен-СС». У той час, за словами Ґрасса, він сприймав цю організацію як космополітичні елітні війська, а в подвійних рунах у петлицях уніформи Ваффен-СС не вбачав нічого негожого. Ґрасс заявив, що під час служби у Ваффен-СС він не скоїв жодного військового злочину і не зробив жодного пострілу.
Першу спробу пера Ґрасс здійснив 1939 р., у віці 12 років — роман під назвою «Кашуби»; першу книжку видав 1956 р. («Переваги диких курей. Вірші, проза, малюнки»). Найвідоміші твори Ґ. В. Ґрасса: «Камбала» (1977), «Зустріч у Тельґті» (1979), «Щуриха» (1986), «Крики джерлянки» (1992), «Широке поле» (1995), «Моє століття» (1999). Усього видано приблизно 30 книжок Ґрасса, більшість з яких містить фантастичні твори, збірки віршів або статей, виступів, альбоми гравюр і літографій.
Ґрасс помер 13.04.2015 р. у Любеку (Німеччина) у віці 87 років від легеневої інфекції.
2) Життя та творчість Дж. Апдайка
— Джон Хойєр Апдайк — американський письменник, народився 18.03.1932 р. у місті Редінґ (штаті Пенсильванія, США) у сім’ї емігранта з Голландії та німкені Дитинство провів у маленькому містечку Шиллінґтон.
Після закінчення школи Дж. Х. Апдайк почав вивчати в Гарварді літературу. Мері Ентвістл Пеннінгтон 1953 р. стала дружиною Апдайка, після чого він з успіхом склав випускні іспити в Оксфордській школі на курсах живопису.
1955 року Апдайк посів місце співробітника в журналі «Нью-Йоркер», у якому було опубліковано його перші оповідання. Через 2 роки Апдайка призначили завідувачем відділу критики цього журналу.
1957 року Дж. Х. Апдайк стає професійним письменником, переїжджає в околиці Бостона і щороку публікує по твору . Першою вийшла друком збірка віршів Апдайка «Міцно збита курка й інші приборкані тварюки» (1958), за нею — збірка «Ті самі двері» (1959) і перший роман «Ярмарок в богадільні» (1959)
1960 року читачі отримали змогу прочитати перший том «Тетралогії про Кролика», у якій описано життя Геррі Енґстрема (на прізвисько «Кролик») — типового провінційного громадянина (1960 — «Кролику, біжи»; 1971 — «Кролик зцілився»; 1981 — «Кролик розбагатів»; 1990 — «Кролик на спочинку»).
Упродовж 1972-1975 рр. Дж. Х. Апдайк обіймав пост Почесного консультанта Бібліотеки Конгресу США.
1974 року Апдайк розлучився з дружиною, згодом переїхав до Джорджтауна та знову одружився (1977) — з Мартою Раґлз Бернард.
За своє життя Дж Х Апдайк отримав дві Пулітцерівські премії та безліч інших нагород.
Попри те, що його вважали «інтелектуальним» письменником, його книги завжди були бестселерами Помер 27 01 2009 р.
3) Життя та творчість М. Кундери
— Мілан Кундера — усесвітньо відомий чесько-французький письменник, поет, прозаїк, драматург. Народився 01.04.1929 р. у Брно (Чехословаччина) в інтелігентній сім’ї Людвика Кундери, чеського музикознавця та піаніста, який упродовж 1948-1961 рр. очолював Музичну Академію Брно. З раннього віку батько навчав Мілана грати на фортепіано.
Мілан Кундера закінчив школу 1948 р. та вступив на факультет мистецтв Карлового університету, де вивчав літературу й естетику, але через два семестри вирішив навчатися в Академії Кіно, де відвідував лекції з режисури та написання сценаріїв.
Із 1975 р. мешкає у Франції, пише чеською та французькою. У своїх творах Кундера змальовує суперечливий світ, який постійно аналізує з філософської точки зору Визначити приналежність Кундери до якоїсь конкретної філософської школи неможливо. Шляхом концентрації на еротичному боці характерів своїх персонажів Кундера аналізує соціальне значення еротичного досвіду людини. Твори Кундери є наслідком його центральноєвропейського досвіду розчарування в лівому крилі комунізму та захоплення західноєвропейською літературною традицією, проголошеною у творах Рабле, Дідро, Сервантеса та Стерна, а також центральноєвропейських авторів, зокрема Ф. Кафки, Р. Музіля, Г. Броха та М. Хайдеґґера.
4) Життя та творчість Т. Пінчона
— Томас Раґлз Пінчон — американський письменник, відомий своїми складними прозовими творами, представник постмодернізму. Народився 08.05.1937 р. у містечку Ґлен-Коув на північному березі Лонґ-Айленду (штат Нью-Йорк) у родині дрібного службовця.
Закінчивши школу 1953 р., Пінчон вступив до Корнелльського університету, де вивчав прикладну фізику На другому курсі він залишає університет і йде служити у Військово-морські сили США. Повернувшись до Корнеллу 1957 р., Пінчон змінює свою спеціальність на англійську літературу.
Після опублікування кількох оповідань у 1950-1960-х рр. він почав писати романи, завдяки яким став відомим. Твори Пінчона написано з використанням багатьох стилів і на різноманітну тематику, зокрема з мотивами з історії, природничих наук і математики.
Пінчон мешкав у Ґрінвіч-Віллідж, у Мексиці, доки не переїхав до Філадельфії. Із 1960-го до 1962 рр. працював у Сіетлі на корпорацію «Боїнґ», розробляючи технічну документацію.
Письменник відомий тим, що не з’являється на публіці (хоча незначну кількість його фотографій колись було опубліковано) і точне місце його проживання не відоме.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
♦ Завершіть речення: «Сьогодні на уроці мені запам’яталося...».
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Читати твори з переліку, запропонованого вчителем (за вибором учнів).
2. Індивідуальне (2-3 учні): підготувати повідомлення про життя та творчість Х. Л. Борхеса, його твір «Вавилонська бібліотека».