ОГЛЯД ЖИТТЯ ТА ТВОРЧОСТІ ХОРХЕ ЛУЇСА БОРХЕСА. «ВАВИЛОНСЬКА БІБЛІОТЕКА» - ЛІТЕРАТУРА ОСТАННІХ ДЕСЯТИЛІТЬ ХХ — ПОЧАТКУ ХХІ ст.

ОГЛЯД ЖИТТЯ ТА ТВОРЧОСТІ ХОРХЕ ЛУЇСА БОРХЕСА. «ВАВИЛОНСЬКА БІБЛІОТЕКА» - ЛІТЕРАТУРА ОСТАННІХ ДЕСЯТИЛІТЬ ХХ — ПОЧАТКУ ХХІ ст.

Конспекти уроків - Зарубіжна література 11 клас - Рівень стандарт і академічний рівень - 2017 рік

Мета (формувати компетентності): предметні (поглиблені знання про літературу Латинської Америки та зародження постмодернізму; знання про життя та творчість Х. Л. Борхеса; читацьку активність); ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі; інформаційні: уміння самостійно знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення до літературної освіти, естетичний смак, світогляд).

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.

Обладнання: портрет Х. Л. Борхеса, видання його творів, презентація за темою уроку, медіазасоби.

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Інтерактивний діалог «Учитель — учень»

♦ Якому напряму поступився місцем модернізм?

♦ Що ви пам’‎ятаєте про постмодернізм?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

Учитель. Сучасна латиноамериканська література зуміла зробити незаперечно оригінальний, самобутній внесок у художній розвиток людства завдяки тому, що усі видатні митці цього регіону прагнули об’‎єднати, синтезувати свою народну традицію і європейський, а згодом — і світовий культурний досвід. Сьогодні ми познайомимося з творчістю одного із найяскравіших представників латиноамериканської літератури і поговоримо про його вплив на розвиток сучасного мистецтва слова.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

— Хорхе Луїс Борхес — аргентинський прозаїк, поет і публіцист. Борхеса визнано одним з найвидатніших письменників XX ст.

У фантастичних за сюжетами новелах, вигадках-притчах (збірки «Вигадані історії», «Алеф», «Рядки піщинок, що біжать») він створив свій світ «знань- лабіринту-загадок», у яких читач є і співавтором, і співзагадником.

Активно використовуючи метафорику дзеркала і сну, Борхес збудував світи-намистини, що багаторазово відбиваються у цьому дзеркалі та нанизані на єдину нитку.

Хорхе Луїс Борхес — одна з легендарних особистостей сучасного літературного світу.

Тільки звичайний перелік його премій, нагород і титулів займе багато рядків: Коммендаторе Італійської Республіки, Командор ордена Почесного легіону «За заслуги в літературі і мистецтві», Кавалер ордена Британської імперії «За видатні заслуги» та іспанського ордена «Хрест Альфонсо Мудрого», доктор Сорбонни, Оксфордського й Колумбійського університетів, лауреат премії Сервантеса.

Усюди його перекладають, вивчають, цитують Однак Борхеса не тільки звеличують, а й знецінюють.

У минулому він досить часто робив реакційні заяви на різні злободенні питання Відчувалася в цьому якась нарочитість (епатаж і настирлива ексцентричність), бажання шокувати активну передову суспільну думку Латинської Америки. Позиція Борхеса викликала здивування, суперечки, а то й заперечення з боку таких письменників, як Пабло Неруда, Ґабріель Ґарсіа Маркес, Хуліо Кортасар, Міґель Отеро Сільва. Проте вони завжди вважали Борхеса майстром і засновником нової латиноамериканської прози.

2. Огляд життя та творчості X. Л. Борхеса

1) Повідомлення за індивідуальним домашнім завданням

2) Розповідь учителя

а) Тематика творчості та творча манера Х. Л. Борхеса

— «Батьківщина, подвиги пращурів, історія літератур, що звеличили людські мови; сутність відкритих йому філософій, вечірні сутінки, відпочинок і свята, околиці його міста»,— такими, за словами самого письменника, є теми його творів. Тематичне розмаїття есе та оповідань митця справді широке: буддизм і кабала, апокрифічні Євангелія і середньовічні містики, китайська Книга змін та історії ангелів Творчість прозаїка — зіткнення двох полюсів, двох протиборчих стихій: 1) на одному полюсі — вимисли інтелекту й фантазії; 2) на іншому — насичена дією національна історія. Аргентинське минуле з’‎явилося в його творах як «утрачений рай», адже там було своє сповідання віри: хоробрість, відданість дружбі, готовність гідно зустріти смертну годину Автор з великою любов’‎ю і патріотизмом описав старі квартали Буенос-Айреса, опрацював місцеві перекази, оспівав національну історію.

б) Огляд літературного твору («Вавилонська бібліотека» Х. Л. Борхеса)

— «Вавилонська бібліотека» — це оповідання-новела аргентинського письменника та бібліотекаря Хорхе Луїса Борхеса, світ якого — це неосяжна бібліотека, що вміщує всі можливі 410-сторінкові книги певного формату.

Оповідання було написано іспанською та опубліковано у збірці оповідань Борхеса за 1941 рік «Сад з розгалуженими стежками».

Головний герой новели «Вавилонська бібліотека» — сама бібліотека, що реально існує та обіймає весь світовий простір Вона заплутана, як лабіринт Книги перегукуються в ній, дзеркально відбиваючись одна в одній.

Порівняно з цією бібліотекою легендарна Вавилонська вежа — жалюгідна претензія людської уяви на грандіозність. Бібліотека містить секції (галереї), що мають форму шестигранників і слугують водночас книгосховищами і читальними залами Кожен шестигранник пронизують гвинтові сходи, що прямують униз і вгору Облаштування секцій бібліотеки незмінне впродовж століть: кожна секція містить 20 довгих полиць, по 5 на кожній стіні, крім двох стін, звідки можна зайти із попередньої секції та попрямувати до наступної.

До всього, що знаходиться в бібліотеці, і до неї самої не застосовні поняття початку і кінця: нескінченність — її головна характеристика

Мешканці цього химерного всесвіту — звісно, читачі — одного разу злякалися холодної нескінченності свого світу, і перед ними постало завдання: пізнати цей світ Однак читачі смиренно погодилися з чиєюсь сумнівною ідеєю, ніби в бібліотеці є книга, «що містить суть і короткий виклад всіх інших»

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Колективне ґронування за темою «ТворчістьХ. Л. Борхеса»

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Прочитати «Вавилонську бібліотеку» Х. Л. Борхеса.

2. Індивідуальне (для охочих): знайти в інтернет-ресурсах цікаві факти про Х. Л. Борхеса.