ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ МІЛОРАДА ПАВИЧА. УТІЛЕННЯ В ОПОВІДАННІ «КІМНАТА, У ЯКІЙ ЗНИКАЮТЬ КРОКИ» ОЗНАК ПОСТМОДЕРНІЗМУ - ЛІТЕРАТУРА ОСТАННІХ ДЕСЯТИЛІТЬ ХХ — ПОЧАТКУ ХХІ ст.

ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ МІЛОРАДА ПАВИЧА. УТІЛЕННЯ В ОПОВІДАННІ «КІМНАТА, У ЯКІЙ ЗНИКАЮТЬ КРОКИ» ОЗНАК ПОСТМОДЕРНІЗМУ - ЛІТЕРАТУРА ОСТАННІХ ДЕСЯТИЛІТЬ ХХ — ПОЧАТКУ ХХІ ст.

Конспекти уроків - Зарубіжна література 11 клас - Рівень стандарт і академічний рівень - 2017 рік

Мета (формувати компетентності): предметні (знання про життя і творчість М. Павича, розуміння особливостей його постмодерністських творів; читацьку активність); ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення до літературної освіти, естетичний смак, світогляд).

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок. Основні терміни та поняття: постмодернізм.

Обладнання: портрет Мілорада Павича, видання його творів, презентація за темою уроку, медіазасоби.

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Евристична бесіда

♦ Які чинники сприяли виникненню постмодернізму? Як його обґрунтовують філософи й самі письменники?

♦ Назвіть основні ознаки постмодернізму.

♦ Кого вважають провісником постмодернізму? Чому?

♦ Назвіть теми постмодерністських творів.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

Учитель. Мілорад Павич пішов з життя 2009 р., залишивши по собі незбагненний скарб — слово. Його вважають одним з найяскравіших представників постмодернізму і «магічного реалізму» XX ст. У Франції та Іспанії Павича називають «автором першої книги XXI ст.», австрійські критики говорять про нього як про «начштабу європейського модерну», англійські називають «оповідачем, рівним Гомеру», а в Південній Америці вважають «найзначущим письменником сучасності». Саме з такою яскравою зіркою на літературному обрії ми сьогодні познайомимося.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

— Мілорад Павич відомий не тільки як поет, письменник, а й як літературознавець, перекладач, викладач, дослідник сербського бароко та поезії символізму. 2004 року його навіть було номіновано на Нобелівську премію в галузі літератури Саме вона, література, завжди займала значну частину життя Павича: одного разу він зазначив, що у нього немає біографії, є тільки бібліографія Усе своє життя Мілорад вивчав класичну літературу і дійшов висновку, що класичний спосіб прочитання книг давно вичерпав себе Саме тому Павич у своїх творах намагався змінити сам спосіб читання, надати читачеві більше свободи: передати можливість вирішувати, де буде починатися, а де закінчуватися роман, якими будуть зав’‎язка і розв’‎язка книги, якою буде доля героїв. Він порівнював свої романи з будинком, у який можна увійти з різних сторін і в якого є кілька входів і виходів. Для кожного роману письменник вигадував нову, раніше ще не використану структуру, тому не дивно, що кожна його книгазаворожувала і читачів, і критиків.

2. Огляд життя та творчості Мілорада павича Повідомлення за індивідуальним домашнім завданням

3. Складання опорної схеми-конспекту «Творчі досягнення Мілорада Павича»

4. Колективне узагальнення «услід за автором»

(складання «сюжетного ланцюжка» літературного твору)

♦ Складіть «сюжетний ланцюжок» оповідання «Кімната, у якій зникають кроки» М. Павича.

Очікуваний результат

Лєна та її розповіді про сни → опис поцілунків → пошуки Читача → поява Читача в кімнаті, розповідь Читача про автора → зізнання Лєни про те, що насправді вона снів не бачить → останні відвідини Читача → спогади Лєни про Читача → вагітність Лєни і вперше побачений сон.

Висновок. «Письменник, який мудріший за свої історії, обрав не ту професію» (думка Автора).

5. Теорія літератури, дослідницько-аналітична робота

♦ Визначте ознаки постмодернізму у творі М. Павича «Кімната, у якій зникають кроки».

Очікуваний результат

Інтерактивний та нелінійний простір у творі, часові порушення; наявність діалогу Читача з героями твору; інші діалоги, що вражають багатством нових можливостей; оповідання стверджує можливість часово-просторових змін; фантасмагорія.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

1. Колективне узагальнення за темою «Стиль М. Павича»

— Мілорад Павич виробив особливий, ні на кого не схожий стиль, мову, форму оповідання Він значно випередив епоху, його тексти не завжди зрозумілі, а його прозу не можна назвати літературою для масового читача: Павич створює гіпертекст, спираючись на знання історії, богослов’‎я, фольклору, літератури. У чому ж полягає таємниця його чарів? Напевно, у тому, що він черпав своє натхнення зі снів, які так само дивні та нелінійні, як і його романи.

2. Усне есе за темою «чому я би прочитав (прочитала) твори Мілорада павича»

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Читати «Останній світ» К. Рансмайра.

2. Індивідуальне (2-3 учні): підготувати повідомлення про К. Рансмайра, історію створення роману «Останній світ».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.