Розробки уроків - Зарубіжна література 11 клас - Рівень стандарту - Коновалова М. В. 2019

Проблеми кохання та творчості в романі М. Булгакова. Засоби комічного (сатира, сарказм, пародія та ін.). Розвиток мовлення (усно). Музеї і пам'ятники М. Булгакову та його персонажам у різних країнах
Модернізм - Росія
І семестр

Мета — формувати компетентності:

■ предметні (навички дослідницько-аналітичної роботи з текстом та виокремлення головного у тексті; культуру зв'язного усного мовлення; мислення);

■ ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; критичне мислення та вміння розуміти систему образів для розкриття ідейного задуму твору; комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до думок та почуттів оточуючих; інформаційні: розуміння філософсько-етичної проблематики роману; уміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; загальнокультурні: свідоме ставлення до моральності; прагнення гуманістичних ідеалів; естетичний смак та зацікавленість читанням; світогляд).

Тип уроку: урок здобуття нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.

Обладнання: портрет М. Булгакова, тексти роману «Майстер і Марґарита», ілюстративний матеріал до нього, опорні таблиці за темою уроку.

Перебіг уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

♦ Чому літературознавці вважають, що «Майстер і Марґарита» — це роман у романі? назвіть культурні, зокрема літературні джерела твору.

♦ У чому своєрідність композиції роману «Майстер і Марґарита»? Які основні сюжетні лінії можна виокремити в романі?

♦ М. О. Булгаков назвав свій твір фантастичним романом. А яке жанрове визначення дали б ви?

♦ Визначте основні проблеми роману «Майстер і Марґарита».

♦ Чому майстер пише роман саме про Понтія Пілата? Хто головний герой та яка основна думка цього твору?

♦ Як пов’язані в романі картини життя Москви ХХ ст. та Єршалаїма I ст. н. е.?

♦ Що спільного між добою Понтія Пілата й основним періодом дії твору?

♦ На вашу думку, які риси Сина Божого, а які — сина людського утілено в образі Ієшуа?

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Аналізування літературного твору

♦ Опрацюйте діалоги Сокова й Воланда, Воланда й Фагота-Коров’єва під час сеансу чорної магії тощо.

2. Евристична бесіда

(Учитель може організувати роботу в групах.)

♦ З якою метою Воланд прибув до Москви?

♦ Яких висновків дійшов Воланд?

♦ Кого, як і за що покарали Воланд та його почет?

♦ Як Воланд та його почет потішилися над московською публікою?

♦ Які риси людей при цьому виявилися?

♦ Як реагував вищий московський світ, бомонд на різні нещастя з іншими людьми, навіть тими, перед якими вони раніше плазували?

♦ Які прикмети дійсності 1930-х рр. можна помітити у творі М. Булгакова? Учитель. Сатира, іноді дуже їдка, вихлюпується на московських сторінках роману. Маестро Воланд офіційно проводить сеанси чорної й білої магії на сцені, але половина вистави відбувається поза сценою. Чому? Тому що в Москві розвелося забагато об’єктів для вистави. Люди забули про своє справжнє призначення, тому до них прийшов Воланд М. Булгаков широко використовує іронію й гротеск, точно підмічає та змальовує психологічні особливості обивателів, передбачаючи їхню реакцію на події. І це свідчить про майстерність, геніальність письменника.

3. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

♦ Як ви вважаєте, чи змінилися люди від часів Булгакова? Доведіть свою думку.

4. Дослідницько-аналітична робота

♦ Розгляньте таблицю «Тема творчості в романі. Трагізм долі митця (майстра)». Схарактеризуйте ставлення основних персонажів московських розділів до творчості сформулюйте висновок.

Тема творчості в романі. Трагізм долі митця (майстра)

Берліоз

Іван Бездомний

Майстер

У розмові Берліоза з Бездомним на Патріарших ставках Булгаков зображує головного редактора людиною, упевненою в собі та своїх знаннях. Берліоз розповідає про Ісуса, заперечуючи його існування, наводячи приклади й насолоджуючись тим, яке враження справив на молодого поета. Що до творчості, то для Берліоза це робота, яка полягає в керуванні й настановах, милуванні своїм розумом і «талантом». Образ Берліоза є втіленням чиновника-бюрократа, який принижує роль творчості та творця. Через таких, як він, страждав майстер у творі й сам Булгаков у житті.

Творчість для Івана Бездомного — це пошук власного шляху. Герой визнає хибність своїх прагнень до слави й кардинально змінюється як особистість. Він усвідомлює роль творчості й духовності. Йому не судилося стати поетом, але він здатний тонко відчути сутність творчості й духовного світу. Його відмова від МАСОЛІТівського квитка нагадує зневагу до грошей Левія Матвія — учня й друга Ієшуа.

В образі майстра Булгаков утілив своє ставлення до творчості. Через долю майстра розкрито філософську сутність творчості — презирство до жалюгідної суєти, марнославства, пихи; безперервність духовного зв’язку сьогодення й минулого, безкорисливість Булгаков не випадково називає свого героя майстром, а не письменником Тут є кілька відтінків змісту: повага до досконалого володіння майстерністю, посвячення, служіння вищому духовному завданню — на відміну від соціального замовлення ремісників-письменників 1920-1930-х рр.

Висновок. Для Берліоза МАСОЛІТ — усього лише спосіб самовираження й задоволення своїх приземлених бажань. Поки журналом керує такий головний редактор, справжнім художникам місця в ньому немає.

Іван Бездомний ставиться до свого дару трепетно, він мріє про лаври поета, але заплутується в хитросплетіннях цього фальшивого світу, розмінюючи свій талант на поеми на замовлення, і зрештою усвідомлює, що його вірші жахливі, тому він їх більше не писатиме. Зіткнувшись із незрозумілим, позбавляється передусім брехні й відмовляється від письменництва він молодий, і автор сподівається, що герой ще знайде істину.

образ майстра у творі розкриває всю гостроту проблеми свободи творчості Майстер пише не тому, що хоче зажити слави, а тому, що не писати не може. Він сподвижник, він прагне донести до людей істину. Роман не обіцяє йому успіху й визнання. Майстрові судилося лише пережити найкоротшу хвилину торжества: «О, як я вгадав! О, як я все вгадав!».

Роман живе власним життям, і майстер вкладає в нього всі свої сили й енергію. Він не пам’ятає ані власного імені, ані імені колишньої дружини, але знає напам’ять кожний рядок свого роману. Навіть спаленим цей твір продовжує жити власним життям, поки Воланд не воскрешає його з попелу.

Бездомний, він же Іван Миколайович Понир’єв, став професором, проте не здобув тієї свободи, без якої творчість неможлива. Та чи має її сам майстер? І так і ні. Адже він не боровся за свій роман. Тому й заслуговує на спокій, а не на світло.

Доля майстра, як і доля Івана Бездомного,— це доля тих, хто намагався чесно й безкомпромісно з’ясувати, де правда, а де брехня, і пізнати істину. Саме на них покладає надії автор твору.

5. Пошуково-дослідницька робота (у парах)

♦ Заповніть 2-й та 3-й стовпчики таблиці. Дослідіть етапи життя майстра, стан його душі, моральні риси, доберіть цитати

(Учні самостійно працюють упродовж 7-10 хвилин. Під час відповідей на дошці заповнюють загальну таблицю.)

Очікуваний результат

Етапи життя

Стан душі, моральні риси

Цитати

Життя в Москві

Самотність, відчуження


Грошовий виграш

Реалізація прагнення незалежності, свободи творчості


Зустріч із Марґаритою

Сильне й несподіване почуття, що раптово виникло


Романтичне кохання до Марґарити

Відчуття безмежного сімейного щастя


Написання роману про Понтія Пілата

Бажання знайти істину, утвердження цінності добра та справедливості


Спроба видати роман друком

Наївність


Поява «друга» Алоїзія Могарича

Довірливість


Цькування й переслідування літературними критиками, владою

Страх


Хвороба

Фізична й моральна слабкість


Спалення рукопису

Відчай, відступництво


Утеча героя

Визнання своєї поразки


Порятунок, наданий вищими силами

Спокій


6. Бесіда

♦ Як виникає кохання майстра й Марґарити? Чи можливе таке кохання в реальному житті, чи це послання Боже, дарунок долі?

♦ Чим жертвує героїня заради свого коханого? (Марґарита назавжди залишає спокійне, матеріально забезпечене життя, чоловіка, від якого бачила тільки добро, хоча між ними не було справжнього кохання; укладає угоду з дияволом, стає відьмою і навіть жертвує життям.)

♦ Поясніть ланцюжок станів Марґарити, описавши епізоди її життя: засмучена → збентежена → рішуча → «вільна від усього» → розлючена → тактовна → чарівна → сильна → знесилена → перелякана → відчайдушна → горда → милосердна.

♦ У чому милосердя Марґарити? (пожаліла дитину, випросила у диявола прощення для Фріди.)

♦ У чому сила Марґарити? (У її самовідданому, до самозречення, коханні до майстра.)

7. Слово вчителя

— Як відомо, прототипом Марґарити стала Олена Сергіївна, третя дружина Михайла Опанасовича, яка була його музою, другом, редактором та ангелом- охоронцем. Отже, історія кохання майстра й Марґарити має деякі автобіографічні ознаки.

V. РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ

Повідомлення учнів за випереджальним домашнім завданням

(Учні розповідають про музеї й пам’ятники М. Булгакову та його персонажам у різних країнах.)

— Перший у світі пам’ятник Михайлові Булгакову (скульптор М. Рапай) споруджено в Києві на Андріївському узвозі біля будинку, де мешкав письменник. Його офіційне відкриття відбулося 2007 р.

Пам’ятник Булгакову в Харкові (скульптор А. Самойленко) знаходиться в Саду скульптур ресторану «Ермітаж» (вул. Максиміліанівська, 18). Автор пам’ятника зобразив письменника на лаві разом із котом Бегемотом, персонажем роману «Майстер і Марґарита».

Ще одне місто, пов’язане з Булгаковим,— Владикавказ (Північна Осетія), де Михайло Опанасович жив упродовж двох років Саме у Владикавказі майбутній письменник назавжди полишив медицину. Тут він почав свій творчий шлях, організовував літературні вечори, концерти, створював п’єси для драматичної трупи місцевого театру Пам’ятник (скульптор С. Тавасієв) установлено в центрі міста.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Узагальнювальне слово вчителя

— Попри велику кількість драматичних моментів у творі, роман «Майстер і Марґарита» написано емоційною та живою мовою. Проте його жанр є не лише сатиричним. Ми вже говорили про те, що цей роман містить кілька складових, він порушує одвічні теми протистояння добра й зла, теперішнього й минулого, матеріального й духовного. Насправді, усі ці теми — трагічні й можуть спричинити біль та скорботу, тому що люди бездушні й готові продатися дияволові за гроші, дорогі лахи, фальшиві почуття. Люди в булгаковській Москві глухі до страждань оточуючих, вони готові обмовити, зрадити творчий інтелігент майстер узагалі не може знайти свого місця в житті, він просто не потрібен — він інакомислячий. Змальована письменником картина справді страшна, але варто звернути увагу на ту комічну форму, яку він використовує для оголення людських вад. Він використовує образ Воланда: сатана влаштовує видовище і вдосталь потішається над людьми, оточує їх атмосферою веселощів, викидає на вулицю голими. Вражає? Не те слово. Гумор письменник застосовує як зброю у двобої із сьогоденням Автор кидає всю Москву і москвичів у вир суперечливих подій, вони буквально летять у прірву Сміх автора їдкий, але його не можна назвати злим Булгаков використовує сатиру, яка викриває Він уводить богоподібного героя Ієшуа, даючи цим надію своїм персонажам. Узагалі, роман «Майстер і Марґарита» дуже багатошаровий, у ньому трагедія та комедія сплітаються, перетворюючись на блискучу й геніальну сатиру.

2. Оцінювання результатів роботи учнів на уроці

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до контрольної роботи за темами «Золоті сторінки далеких епох» та «Модернізм».