Розробки уроків - Зарубіжна література 11 клас - Рівень стандарту - Коновалова М. В. 2019

Маркус Зузак «Крадійка книжок» - бестселер сучасної літератури
Сучасна література в юнацькому читанні - Австралія
ІІ семестр

Мета — формувати компетентності:

■ предметні (знання про творчість сучасного письменника М. Зузака (зокрема, про історію створення та сюжет роману «Крадійка книжок», його особливості), розуміння своєрідності його творчості; навички самостійної роботи з літературними текстами, визначення їхньої художньої цінності, формулювання й обґрунтування своєї думки про явища мистецтва; любов до літератури, повагу до загальнолюдських цінностей; естетичний смак);

■ ключові (уміння вчитися: навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативні: навички роботи в групі; інформаційні: навички роботи з джерелами інформації; загальнокультурні: прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).

Тип уроку: урок здобуття нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.

Обладнання: портрет М. Зузака, тексти роману «Крадійка книжок», роздавальний матеріал за темою уроку.

Перебіг уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Художня література межі ХХ-ХХІ ст. змушена конкурувати з відео, мультимедіа, інтернетом та іншими реаліями сучасності. Вона прямує, за влучним висловом У. Еко, «від інтернету до Ґутенберґа». На жаль, для сучасної доби характерна «втеча культури на університетські кафедри».

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Аналізування контрольної роботи

2. Бесіда

♦ Назвіть сучасних письменників.

♦ Які їхні твори ви читали?

♦ Що найбільше приваблює вас у цих творах?

♦ Як би ви схарактеризували сучасний світовий літературний процес? (Поєднання та взаємодія різних стилів, напрямів, течій; переважання постмодернізму; тяжіння до художнього осмислення сучасності; захоплення античністю й культурними здобутками попередніх епох.)

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ

1. Слово вчителя

— Роман Маркуса Зузака «Крадійка книжок» — це разюча історія, яку розповідає... Смерть. До влади в Німеччині прийшли фашисти. Уперше Смерть побачив (у творі він чоловічого роду) Лізель Мемінґер, коли прийшов забрати душу її братика він став свідком того, як дівчинка вкрала першу книжку, і зацікавився її долею він приходив до її будинку, де родина, ризикуючи життям, переховувала єврея він слухав, як Лізель читала книжки під час бомбардувань. Смерть завжди перебував поруч. Під час останньої зустрічі він розкриє крадійці книжок свою найбільшу таємницю...

2. Повідомлення учнів за випереджальним домашнім завданням

(Учні розповідають про життєвий та творчий шлях сучасного автора М. Зузака та його бестселер «крадійка книжок».)

♦ За повідомленням однокласників складіть візитівку творчості М. Зузака.

Візитівка творчості М. Зузака

Рік (роки) створення

Назва твору (цикл, до якого належить)

Тематика та проблематика твору, його ілюстрування, додаткова інформація
3. Слово вчителя

— У романі оповідь ведеться від імені Смерті. Це досить розпливчастий образ, проте він відіграє важливу роль у романі смерть розповідає про свою нелегку роботу й часто коментує події, що відбуваються у творі. Роман поділено на десять частин, кожна з яких має власну назву. Заключна, десята частина, має таку саму назву, як уся книга — «Крадійка книжок». головні герої: Смерть (як оповідач), Лізель Мемінґер, Роза Губерманн — «мама», Ганс Губерманн — «тато», Руді Штайнер, Макс Ванденбурґ, Ільза Германн.

4. Робота з роздавальним матеріалом (у парах)

• У парах прочитайте відгуки про роман М. Зузака «Крадійка книжок». Сформулюйте тему й основну думку твору.

Роздавальний матеріал для робота в парах

• Книга про людину, про війну, про сміх і сльози, про життя і смерть. Книга про книгу вона просто не має права бути чорно-білою Це історія, кольори якої дещо вицвіли, трішечки заюшені кров’ю, трішечки вмиті сльозами. Але не зникли. Не можна легко зітерти колір сонця, колір дружби, сміху, підтримки він живе в самому слові варто лише промовити це слово — і колір оживає Кольори та слова набувають особливого, містичного значення для всієї книги. Вони наповнюють життя персонажів; вони — той куточок спокою, якого шукає оповідач.

• Світ на порозі війни найвідданіший супутник війни — Смерть — вирішує розповісти одну історію: чи то спогад із майбутнього, чи то здогадку про минуле, хтозна. він тут і там розповідає нам цю історію, спостерігаючи за її перебігом у нацистській Німеччині на власні очі. Упродовж майже 7 років він веде екскурсію життям маленької дівчинки Лізель. Дівчинки, яка втратила та знайшла сім’ю, друзів, надію, мрію. А головне — книги. Навіть не книги як такі, а слова вони ж бо мають колір, форму, навіть смак.

• Спалахнула війна дуже хибною є думка «свої хороші, а решта — погані». Адже чужі також живі прості люди. І це яскраво змалював М. Зузак Оригінальна точка зору — німці також страждали від війни. Пересічні німці війни не хотіли діти, батьки, матері — усі вони просто хотіли спокійно жити Губерманни, що не тільки намагалися вижити, а й допомогти іншим, наприклад Лізель, яку прийняли до своєї родини. Чи Максові, що нібито був головним ворогом народу — євреєм, а насправді прагнув не боятися жити Ільза Германн, яка ледве пережила втрату сина на Першій світовій Руді, що так і не зміг виграти всі забіги. Усі вони жили так, як уміли. І в життя кожного з них увірвалася Лізель. Зі своїми словами, які можна було побачити. Із книгами, що приходили й ішли, наче також мали власні життя.

• Світ мінявся, люди не змінювалися. Почалася війна, десь далеко — «там». Відгомін пострілів, гуркіт вибухів, крики солдатів — усе було відомо в містечку Молькінґ за газетами й чутками. І на тому все... Та поступово непомітно почали змінюватися самі люди. Адже над ними навис Смерть. Ворожі літаки пролітають рідним небом. Страх сягає найглибших куточків душі, а якщо таке зерно посіяно, то вже точно буде гідний урожай. Не шукайте в книзі «поганого» героя, не варто. Його там просто нема. Абстрактне зло — Гітлер — існує поза сюжетом. Його ненавидять та бояться, його обожнюють та наслідують. Війна — усього лише факт. Смерть — узагалі оповідач. Немає тут злих, є тільки звичайні. Вони брешуть, припускаються помилок, зляться, товаришують, пробачають. А ще — крадуть. Щоб поїсти, зігрітися, вижити. Руді краде їжу, Макс — час, Ільза — дружбу. Усі щось крадуть. А от Лізель краде книги, кожна з яких пов’язана з певною історією в житті дівчинки. Першу книгу вона поцупила в снігу, на далекому від Молькінґа цвинтарі, другу — біля вогню, ще одну — біля води. Таких книг багато. Останню книгу вона краде у власної пам’яті: Лізель пише книгу про своє життя, якій дає назву «Крадійка книжок».

• Доля, викладена словами. Розказані люди. Написані почуття. Не лише для Лізель слова живі. Вони живуть на сторінках книги про Лізель. Слова страх, голод і війна. Слова дружба, віра, порятунок. Доки ці слова житимуть, житиме надія. Не варто вважати, що в мирний час не зрозуміти героїв цієї книги. Адже це зміг зробити автор. Отже, і нам під силу. Без зайвого моралізму й філософувань «ні про що» автор підштовхує читача до власних висновків. Про що? Тому вони і власні, що у кожного свої.

5. Складання сюжетного ланцюжка літературного твору

• Складіть сюжетний ланцюжок роману М. Зузака «Крадійка книжок».

Очікуваний результат

Нацистська Німеччина → батько, у невідомий спосіб пов’язаний із комуністами, безвісти зник → прийомні батьки → смерть брата Лізель від тяжкої хвороби → перша в житті книга — «Посібник гробаря» → у нових прийомних батьків Ганса й Рози Губерманн → нові друзі → книга «Знизування плечима» з попелища → книга «Свистун» → новий друг — Макс Ванденбурґ, єврей → життя та смерть на Небесній вулиці → загибель усіх під час бомбардування → бургомістр із дружиною → повернення батька Руді Штайнера з війни → робота в ательє → повернення Макса з концтабору → життя в Австралії у Сіднеї → зустріч зі Смертю → найголовніша таємниця Смерті.

V. РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ

1. Літературна вікторина

♦ Де відбувається дія роману М. Зузака «Крадійка книжок»? (У нацистській Німеччині, починаючи від січня 1939 р.)

♦ Від чийого імені ведеться оповідь? (Від імені смерті.)

♦ Як звуть головну героїню роману? Скільки їй років? (головна героїня роману — дев’ятирічна Лізель Мемінґер.)

♦ Яка доля спіткала Лізель? (її батько, у невідомий спосіб пов’язаний із комуністами, безвісти зник, а мати, не спроможна доглядати за дівчинкою та її братом, вирішила віддати дітей на виховання названим батькам, щоб урятувати їх від переслідування нацистами.)

♦ Коли й за яких обставин у Лізель з’явилася перша книжка? (дорогою до нового будинку брат Лізель помер від тяжкої хвороби на очах у дівчинки, залишаючи важке враження на все життя. Вернера, братика Лізель, ховають, на цьому кладовищі дівчинка підбирає свою першу в житті книгу — «посібник гробаря».)

♦ Ким працювали прийомні батьки Лізель? (Названі батьки Ганс та Роза Губерманн працювали малярем і пралею відповідно.)

♦ Яку назву мала вулиця, на якій оселилася дівчинка? (Хіммел-штрассе — у перекладі небесна вулиця.)

♦ Першою викраденою Лізель книгою стає... («Знизування плечима», яку Лізель стягнула з попелища на площі, де фашисти спалювали книги «расово неповноцінних» авторів).

♦ Дружина бургомістра віддає Лізель книгу... («Свистун»).

♦ Макс Ванденбурґ — це... (єврей-утікач, якого Губерманни переховують від нацистів у підвалі власного будинку. Батько Макса врятував Гансу Губерманну життя під час Першої світової війни, і той вважає за потрібне повернути борг загиблому товаришеві, рятуючи його сина).

♦ Що Макс дарує Лізель? (Книгу з його власними малюнками й написами. За іронією долі, Макс пише книгу, зафарбувавши сторінки книги Гітлера «Майн Кампф».)

♦ Яку свою найголовнішу таємницю повідомляє Смерть, перш ніж забрати Лізель? («Мене переслідують люди». )

2. Узагальнювальне слово вчителя

— «Крадійка книжок» — це погляд на гітлерівську Німеччину очима заляканих, напівголодних та зневірених людей. А нотатки головної героїні, книжкової злодюжки Лізель, настільки цікаві, що навіть сам Смерть зачитався ними . Однак це зовсім не історія про одну дівчинку. По суті, вона про всіх хлопчиків і дівчаток, змушених виживати під час воєн, голоду, розрухи І про всіх людей, які намагаються сховатися від смерті й насильства або хоча б відгородитися від них. А ще про те, що й сам Смерть у такий період перевтомлюється від своєї роботи. «Крадійка книжок» Зузака — одна з тих книг, які справді змінюють світ Подекуди грубуватий, навіть жорсткий гумор автора тільки підкреслює загальну пронизливу правдивість нещадних тогочасних реалій. Маркус Зузак — лауреат літературних премій, здобутих за книги для підлітків і юнацтва, проте ця книга вже знайшла своїх читачів і серед дорослих, які знають: справжня надія непереможна навіть у злиднях та на війні.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

♦ Завершіть речення: «Найбільше у романі М. Зузака «Крадійка книжок» мене вразило...».

2. Рефлексія

3. Оцінювання результатів роботи учнів на уроці

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до підсумкового заняття за вивченим упродовж року матеріалом