Усі уроки зарубіжної літератури. 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту. I семестр - О. Г. Куцінко 2019

Розкриття в романі «1984» Джорджа Орвелла проблеми свободи та необхідності, істинності знання, обґрунтування волюнтаризму в політиці. Боротьба проти страху й рабської покірності в суспільній свідомості. Художній конфлікт. Система образів. Поетика антиутопії (фантастика, мова, символи, алегорії та ін.)
Велика Британія
Антиутопія у світовій літературі

Мета — формувати компетентності:

■ предметні (поглиблені знання про особливості розвитку літератури першої половини ХХ ст. (зокрема, про особливості роману-антиутопії Джорджа Орвелла «1984»); навички дослідницько-аналітичної роботи з текстом; культуру зв'язного усного мовлення; мислення);

■ ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності та критичного мислення; комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до почуттів та думок оточуючих; інформаційні: уміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; громадянські: неприйняття будь-яких проявів тоталітаризму; почуття любові до Батьківщини; загальнокультурні: естетичний смак та зацікавленість читанням, гуманістичний світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.

Основні терміни й поняття: роман-антиутопія, тоталітарний режим.

Міжпредметні зв'язки: історія, мистецтво (художня культура).

Обладнання: портрет Джорджа Орвелла, тексти роману «1984».

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання. інтерактивний прийом «Методика взаємозапитань»

(Учні озвучують підготовлені вдома запитання за змістом твору, однокласники відповідають на них. Якщо учні не згадають про якусь важливу подробицю, запитання формулює вчитель.)

2. Перехресне опитування

- Дайте визначення терміна антиутопія.

- Який роман ми називаємо антиутопічним?

- Зазначте основні ознаки антиутопії.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Ми перегорнули останні сторінки видатного роману Джорджа Орвелла «1984»... Звісно, залишилося багато запитань, адже зміст твору актуальний і сьогодні, до того ж були часи, коли роман «1984» сприймали настільки революційним та політично небезпечним, що його заборонили деякі бібліотеки Сполучених Штатів, не кажучи вже про країни із тоталітарними режимами. Попри це роман посідає другу сходинку у «Рейтингу 100 найкращих книг усіх часів» журналу Newsweek (до речі, роман Марґарет Мітчелл «Віднесені вітром» посідає у цьому переліку 16-те місце, а Біблія — 41-ше). У чому полягає секрет популярності роману Джорджа Орвелла «1984» — з’ясовуватимемо сьогодні.

(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)

ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

Цікаві факти про роман Джорджа Орвелла «1984»

■ Знаменита формула «двічі два дорівнює п’яти» спала Орвеллові на думку, коли він почув радянське гасло «п’ятирічку за чотири роки».

■ Американська IT-компанія Apple використала посилання на роман Джорджа Орвелла «1984» у відомому рекламному ролику Ріддлі Скотта напередодні випуску Macintosh 1984 року: у ролі Старшого Брата там виступає виробник комп’ютерів IBM.

■ Роман «1984» посідає 8-ме місце в переліку «200 кращих книг за версією BBC» (2003).

■ Твір Орвелла «1984» було заборонено в СРСР до 1988 р. У філософському енциклопедичному словнику 1983 р. зазначено: «За ідейну спадщину Орвелла точиться гостра боротьба як реакційних ультраправих сил, так і дрібнобуржуазних радикалів».

2. Аналізування літературного твору (робота в групах)

- У складі 3 груп проаналізуйте роман «1984» Джорджа Орвелла: 1-ша група — образи роману, 2-га група — світ роману, 3-тя група — партію у романі.

Очікуваний результат

1-ша група. образи роману Джорджа Орвелла «1984»

Основні персонажі: Вінстон Сміт — головний герой, 39-річний чоловік; народився в Лондоні 1944-го або 1945 року. Працює у відділі документації Міністерства Правди; до його обов’язків належить унесення змін до документів, які містять факти, що суперечать партійній пропаганді. Зовні він удає, що є прихильником партійних ідей, проте у душі глибоко їх ненавидить. Протягом усього роману одягнений в уніформу партійного працівника Зовнішньої Партії; Джулія — дівчина, закохана в головного героя. Їй 26 років, у неї пишне каштанове волосся і карі очі, тонка талія, перетягнута червоним поясом Молодіжного Антистатевого Союзу; працює в Міністерстві Правди, у відділі літератури. Майстерно удає із себе прихильницю Партії, однак постійно порушує партійні закони; О’Брайєн — антагоніст, високопосадовець Внутрішньої Партії. Його зображено «здоровецьким, огрядним та сильним чоловіком з товстою шиєю і грубим, неввічливо глузливим, брутальним обличчям», водночас О’Брайєн не позбавлений чарівності, розумний, а зовнішність боксера-важкоатлета у поєднанні з вихованістю створює дивний контраст.

Епізодичні персонажі: містер Чаррингтон (лахмітник); Саймі (філолог); Том Парсонс (сусід і колега Вінстона); Амплефорт (колега Вінстона, співробітник Міністерства Правди); Мартін (слуга О’Брайєна).

Персонажі, яких згадано в романі, але вони не беруть участі в подіях: старший Брат (Великий Брат); Еммануель Гольдштейн (ворог держави № 1); Катерина (формальна колишня дружина Вінстона); Джонс, Ааронсон і Резерфорд.

2-га група. Світ роману Джорджа Орвелла «1984» Світ роману Джорджа Орвелла «1984»

3-тя група. Партія у романі Джорджа Орвелла «1984»

Партія у романі Джорджа Орвелла «1984»

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Постановка та розв'язання проблемного питання

- Які асоціації у вас виникли після прочитання роману Орвелла «1984»?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Інтерактивний прийом «Мікрофон»

- Завершіть речення: «Сьогодні на уроці мене вразило...».

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати «Скотоферму» («Ферму тварин», «Колгосп тварин») Джорджа Орвелла, підготуватися до аналізування твору.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.