Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019
Урок 71. «Тисяча журавлів» Я. Кавабати. Еволюція головного героя твору (Кікудзі). Символіка повісті. Японські уявлення про красу та відображення їх у творі. Глибокий ліризм твору. Вишукана простота стилю письменника
Японія
Плани-конспекти уроків. Людина та пошуки сенсу існування в прозі другої половини ХХ ст.
Мета — формувати компетентності:
- предметні (поглиблені знання про самобутність японської культури; усвідомлення особливостей світогляду Я. Кавабати, його естетичних поглядів; поглиблені знання повісті «Тисяча журавлів»; навички дослідницько-аналітичної роботи з текстом; читацьку активність);
- ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до почуттів і думок оточуючих; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд; шанобливе ставлення до національних культур усіх народів).
Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.
Міжпредметні зв'язки: мистецтво (художня культура).
Обладнання: портрет Я. Кавабати, тексти повісті «Тисяча журавлів», ілюстрації до твору, аудіозапис «Музика для японської чайної церемонії», медіазасоби.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Інтерактивна вправа «Лотерейний квиток»
(Учні витягають картки із запитаннями, на які потрібно стисло відповісти. Якщо учень не може дати відповідь, відповідає хтось інший — правильні відповіді учитель зараховує: вони впливають на поточну оцінку.)
Запитання для карток
Де й коли народився Ясунарі Кавабата?
які трагічні події він пережив у дитинстві?
Які твори мистецтва вплинули на його становлення як письменника?
Назвіть перший твір Я. Кавабати.
Який твір приніс письменникові перший успіх у публіки? Які ознаки стилю митця виявилися в ньому?
Назвіть відомі вам видатні твори Я. Кавабати.
Які проблеми порушує в них письменник?
Що характерно для його творчої манери?
Розкрийте ставлення Я. Кавабати до часу.
Яку роль відіграє японська класична література у спадщині митця?
Чи можна назвати Я. Кавабату представником традиційного напряму в японській літературі? Доведіть свою думку.
Коли й за які досягнення Я. Кавабата здобув нобелівську премію?
У чому полягає сутність чайної церемонії у сприйнятті японців?
На вашу думку, з якою метою Я. Кавабата використав чайну церемонію у композиційній побудові повісті «Тисяча журавлів»?
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
1. Сприйняття творів інших видів мистецтв
Послухайте мелодію для японської чайної церемонії. які думки навіяла вам ця музика?
(Учні прослуховують мелодію для японської чайної церемонії.)
2. Слово вчителя
Сьогодні ми зануримося в дивовижну атмосферу цієї японської традиції, досліджуючи текст повісті Я. Кавабати «Тисяча журавлів».
(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)
ІV. Робота над темою уроку
1. Вступне слово вчителя
У ставленні до простих речей виявляється ставлення людини до світу, що її оточує. Водночас захоплення красою речей змушує Кікудзі усвідомити власну недосконалість і відчути почуття сорому. на думку спадає вислів Вінсента ван Ґога: «Коли вивчаєш японське мистецтво, стаєш щасливішим і радіснішим». Сила слова Кавабати полягає саме в зосередженні на подібних дрібницях життя. Описуючи, наприклад, чайне начиння, письменник неначе веде оповідь про живих істот, які є символом духовності та краси, мірилом моральних цінностей.
На відміну від свого батька, Кікудзі не є шанувальником чайної церемонії, постійно намагається порушити її... Однією з причин цього є ставлення до Тікако, відчуття її душевного «бруду». Однак і для нього чаювання — це спосіб віддатися роздумам, усвідомити складності життя, можливість торкнутися життя батька і ніби навіть продовжити його. Минуле реальне й невідступне. Воно солодке й огидне водночас. У житті батька існували два полюси, утіленням яких є Тікако й Оота, та й Кікудзі, продовжуючи батькову долю, живе між двох полюсів — Фуміко та Юкіко. Але якщо батькові юнака доводилось вибирати між бридким і трепетно відданим, то в душі хлопця любляча чуттєва Фуміко протистоїть чистій невинній Юкіко.
Минуле постійно супроводжує життя героя. Його захоплення пані Оота ніби продовжує життя батька. Так само Фуміко в коханні до нього ніби живе життям власної матері. Долі персонажів повісті переплелися, заплуталися. Кікудзі нелегко зорієнтуватися у ставленні до них, обрати собі життєву опору. Та саме чайні церемонії не дають йому потонути в буденності, спрямовують його до пошуку чистоти людських взаємин, їхньої гармонії.
2. Характеристика образів героїв літературного твору (робота в групах; запис до зошитів)
Схарактеризуйте, працюючи в 6 групах, образ одного з героїв повісті я. Кавабати «Тисяча журавлів» (1-ша група — Кікудзі, 2-га група — Мітані, 3-тя група — Фуміко, 4-та група — Юкіко, 5-та група — Тікако, 6-та група — Оота-сан). Після цього об’єднайтеся групами (1-ша — з 2-ю, 3-тя — з 4-ю, 5-та — з 6-ю) та створіть порівняльну таблицю або діаграму Венна, що відображатиме порівняльну характеристику героїв твору.
3. Аналізування тексту літературного твору
Які символи ви помітили у повісті Я. Кавабати «Тисяча журавлів»?
Очікуваний результат
Чашка «сіно» і глечик — символи Оота-сан та Фуміко.
Пляма на грудях Тікако — символ душевного бруду.
Сльози-краплі та дощ — символи Оота-сан.
Тікако — свідчення «заплямованості» душі юнака і його батька.
Журавлі на фуросіко — недосяжна мрія.
З якими асоціаціями пов’язані для Кікудзі перші спогади про Тікако, Оота-сан та Фуміко? (Перша згадка про Тікако супроводжується вовтузінням пацюків на горищі її будинку, а перша зустріч (у сні) юнака з Оота-сан відбувається під пташиний спів. Образ Фуміко супроводжується видінням чи ароматом білих квітів — півоній, гвоздик, троянд.)
Яку роль у повісті відіграє образ-символ, винесений автором у заголовок твору? (Білі журавлі у багатьох народів — символ щастя, життєдайності, процвітання подружнього життя та духовного злету. їхнє зображення — давній оберіг, що обіцяє своєму власникові благополуччя та спокій. у японській символіці журавлі — символ надії та щастя. Малюнок із зображенням білосніжних птахів на рожевому фоні має глибокий сенс: героїня повісті повинна мати щасливу долю. Мрія про щастя взагалі є провідною ідеєю твору, але вона лишається недосяжною)
4. Слово вчителя (запис до зошитів)
Художні особливості повісті «Тисяча журавлів» Я. Кавабати
Оповідь ведеться не від імені автора, а від імені персонажа — спочатку підлітка, потім молодого чоловіка, заздалегідь попереджаючи читача, що бачення подій героєм не є досконалим, отже, його «вироки» не є остаточними.
Етика дорівнює естетиці, а естетика — етиці.
Невизначений фінал.
Художні прийоми повісті «Тисяча журавлів» Я. Кавабати
Прийом контрасту: усі та Тікако; на початку повісті: «на горищі гасали пацюки. Біля веранди цвіло персикове дерево»1.
Яскрава художня деталь — рожевий фуросіко Юкіко з тисячокрилим журавлем.
Гармонійне поєднання природи з почуттями та настроями героїв.
Опис чарівності предметів побуту, мистецтва.
Історичні натяки, літературні посилання, поетичні образи майстрів художнього слова тощо.
Місцевий колорит.
Вставні конструкції — лист-щоденник Фуміко.
5. Інтерактивна вправа «Коментуємо цитату»
У своїй нобелівській лекції Я. Кавабата зазначав: «Яка б не була міра відчуженості людини від світу, самогубство не може бути формою протесту. якою б ідеальною не була людина, якщо вона здійснює самогубство, то їй далеко до святості». Як ви розумієте його слова?
V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок
1. Узагальнювальне слово вчителя
«Усе своє життя я прагнув до прекрасного та прагнутиму до самої смерті»,— сказав Кавабата у нобелівській промові. І відзначив, що не розуміє, чому обрали саме його, адже для письменника «слава стає тягарем».
Ліричну повість «Тисяча журавлів» написано на основі давнього естетичного принципу японського мистецтва — міябі (яскрава краса). Красу у творі показано всебічно: і як чуттєву, земну красу, утілену в образі Оота-сан, і як вишукану, вічну красу, уособленням якої є Юкіко, і як приховану, внутрішню красу, яку символізує Фуміко. Автор передає відчуття краси за допомогою особливого прийому — натяку (йодзю), який створює настрій, викликає «надпочуття», змушуючи працювати думку й уяву читача.
Повість «Тисяча журавлів» має глибокий гуманістичний зміст. назва твору промовиста: тисяча журавлів — це символ чистоти та щастя, яких шукає кожна людина, інколи не здогадуючись, що вони зовсім поруч.
2. Творча робота (запис до зошитів)
Напишіть асоціативний етюд за одним із запропонованих слів на матеріалі повісті «Тисяча журавлів» я. Кавабати.
Слова для етюдів: почуття, людина, стиль, кохання, самотність, духовність, відповідальність.
VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
VIІ. Домашнє завдання
Повторити вивчене, підготуватися до контрольної роботи за темою «людина та пошуки сенсу існування в прозі другої половини ХХ ст.».
1 Тут і далі: цитати з повісті Я. Кавабати «Тисяча журавлів» наведено у перекладі Івана Дзюба.