Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019

Урок 78. Постмодернізм — одне з найяскравіших літературних явищ останніх десятиліть XX — початку ХХІ ст. Соціоісторичні, культурно-філософські й естетичні чинники розвитку постмодернізму в художній літературі. Наріжні принципи постмодерністської поетики. Постмодерністське мистецтво: елітарна й масова культура
Плани-конспекти уроків. Література постмодернізму

Мета — формувати компетентності:

- предметні (знання про характерні ознаки постмодернізму як одного з найяскравіших явищ літератури другої половини XX ст.; уміння визначати ознаки постмодернізму в конкретних творах; навички самостійної роботи з додатковими джерелами інформації, аналізування прозових творів, визначення їхніх ідейно-художніх особливостей; навички визначення провідних тенденцій у мистецтві);

- ключові (уміння вчитися: навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативні: навички роботи в групі; інформаційні: навички самостійного пошуку, добирання та систематизування інформації; загальнокультурні: прагнення пізнання; збагачений світогляд; любов до літератури; естетичний смак).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.

Основні терміни й поняття: постмодернізм, плюралізм, елітарна й масова культура.

Міжпредметні зв'язки: мистецтво (художня культура).

Обладнання: портретна галерея письменників-модерністів, виставка їхніх творів та творів інших видів мистецтв у стилі постмодернізму, словники літературознавчих термінів, роздавальний матеріал за темою уроку, аркуші паперу ф. А1, маркери.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Світовий літературний процес останніх десятиліть ХХ ст. відзначився розмаїттям естетичних пошуків митців, появою нових художніх форм, переглядом ідей і художніх прийомів, створених літературою попередніх епох. Усотуючи неоавангардистські тенденції, розвивається та збагачується новим художнім і духовним досвідом література, тяжіючи водночас до реалістичного напряму. Ми впевнено можемо говорити про те, що в літературі, як і в інших видах мистецтв, почалася нова доба, з якою ми сьогодні розпочинаємо ознайомлюватися.

(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)

III. Актуалізація опорних знань

1. Фронтальне опитування

Пригадайте усе відоме вам про постмодернізм із уроків мистецтва.

2. Інтерактивний прийом «мозковий штурм»

Розкажіть про літературу й літературний процес 1950 - 1970-х рр. (Учні роблять стислі записи на дошці або на прикріпленому до неї аркуші паперу ф. А1.)

ІV. Робота над темою уроку

1. Вступне слово вчителя

Модернізм, який суттєво вплинув на розвиток культури взагалі й літератури як мистецтва слова, досліджував світ як реалізацію певних абсолютів, одвічних істин, поступився зрештою місцем постмодернізму, для якого весь світ — гра без щасливого завершення. Крім того, саме постмодернізм поєднав елітарну культуру з популярною культурою, зробивши твори доступними для читачів із різними мистецькими вподобаннями.

2. Інтерактивний прийом «Броунівський рух»

(робота в групах; запис до зошитів)

У складі 6 груп опрацюйте вміщену в роздавальному матеріалі (на картках) інформацію. Повідомте однокласникам (решті груп) щойно опанований вами матеріал про постмодернізм, його особливості й найвидатніших представників.

Тематика карток для опрацювання у групах

Картка № 1. Значення терміна постмодернізм.

Картка № 2. Постмодернізм у широкому розумінні.

Картка № 3. Постмодернізм у вузькому розумінні.

Картка № 4. Плюралізм у мистецтві.

Картка № 5. Ознаки постмодернізму.

Картка № 6. Знакові постаті постмодерністської літератури.

3. Запитання-узагальнення

Які тенденції відігравали провідну роль у літературі останньої третини ХХ ст.?

Що розуміють дослідники під постмодернізмом у широкому значенні цього терміна?

Зазначте соціоісторичні, культурні й естетичні передумови виникнення постмодерністського напряму у мистецтві взагалі та літературі зокрема в останній третині ХХ ст.

У чому полягає сутність дискусії щодо сучасної постмодерної літератури?

4. Теорія літератури (запис до зошитів)

Постмодернізм — світоглядно-мистецький напрям, якому в останні десятиліття XX ст. поступився місцем модернізм. цей напрям — продукт постіндустріальної епохи, доби розпаду цілісного погляду на світ, руйнування систем — світоглядно-філософських, економічних, політичних.

Плюралізм (від латин. pluralis — множинний) — позиція, згідно з якою існує кілька або безліч незалежних та несвідомих один до одного начал або різновидів буття, підстав і форм знання, стилів поведінки тощо; широкий спектр думок, орієнтирів, багатоваріантність оцінювань.

Ознаки постмодернізму

1. Культ незалежної особистості.

2. Потяг до архаїки, міфу, колективного позасвідомого.

3. Прагнення поєднати, взаємодоповнити істини (часом полярно протилежні) багатьох людей, націй, культур, релігій, філософій; бачення повсякденного реального життя як «театру абсурду», апокаліптичного карнавалу.

4. Використання підкреслено ігрового стилю, щоб акцентувати на ненормальності, нереальності, протиприродності панівного способу життя.

5. Зумисне химерне переплетення різних стилів оповіді (високий класицистичний і сентиментальний чи грубо натуралістичний і казковий і т. ін.; у художній стиль досить часто вплетені стилі науковий, публіцистичний, діловий тощо).

6. Суміш багатьох традиційних жанрових різновидів.

7. Сюжети творів — легко замасковані алюзії (натяки) на відомі сюжети літератури попередніх епох.

8. Запозичення, перегуки спостерігаються не лише на сюжетно- композиційному, а й на образному, мовленнєвому рівнях.

9. Зазвичай у постмодерністському творі є образ оповідача.

10. Іронічність та пародійність.

5. Повідомлення учнів за випереджальним домашнім завданням (запис до зошитів)

(Учні виступають із повідомленнями про особливості елітарної та масової культур, про творчість У. Еко як послідовника Дж. Джойса, про творчість П. Зюскінда як послідовника Ф. Кафки.)

За повідомленнями однокласників складіть стислий опорний конспект.

Очікуваний зміст повідомлень

Особливості елітарної та масової культур

Елітарна культура — культура, що ґрунтується на існуванні специфічних форм мистецтва, зрозумілих лише невеликій групі людей із надзвичайно розвиненим інтелектом, відповідними духовними запитами, особливою художньою сприйнятливістю. Концепцію елітарної культури обстоював Артур Шопенгауер. Вихідним пунктом цієї концепції, на його думку, є антропологічний поділ людей на два типи — «людей корисних» (масу) та «людей-геніїв». Останні естетично обдаровані та схильні до філософсько-художньої творчості. Проблеми елітарної культури досліджував, зокрема, французький соціолог П’єр Бурдьє.

Масова культура (або: маскульт, маскультура, поп-культура, популярна культура) — культура, популярна поміж широких верств населення в конкретному суспільстві та переважно комерційно успішна, елементи якої є всюди — у споживанні (кулінарії, дизайні (одязі й інтер’єрі) тощо), засобах масової інформації, розвагах (наприклад, у спорті й літературі),— контрастуючи з елітарною культурою.

Термін масова культура в загальноприйнятому культурологічному значенні вперше застосував 1941 року німецький філософ і соціолог Макс Горкгаймер у праці з відповідною назвою — «Мистецтво й масова культура». Згодом у США виникло скорочене слово маскульт (mass culture), яке ввів у науковий обіг американський соціолог Дуайт Макдональд.

Мистецтво постмодерну — сукупність мистецьких рухів, покликаних заперечити деякі існуючі аспекти модернізму або деякі його аспекти, що виникли чи розвивалися надалі. Загалом, такі рухи, як інтермедіа, арт-інсталяція, концептуальне мистецтво й мультимедіа (особливо ті, що містять відео), описані як постмодерн. Є кілька характеристик, що дозволяють визначити твір мистецтва як постмодерністський (поміж яких уживання слів напряму (як основний художній елемент), бріколаж, колаж, спрощення, привласнення, виконавське мистецтво, переробляння попередніх стилів і тем у сучасному контексті, а також руйнування меж між вишуканим і високим мистецтвом та низьким мистецтвом і популярною культурою).

V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок

Інтерактивна вправа «кластер»

За складеними вами опорними конспектами уроку створіть кластер.

(Охочі презентують складені впродовж уроку опорні конспекти у вигляді кластерів.)

VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

VIІ. Домашнє завдання

Для всіх: опрацювати матеріал підручника за темою уроку; повторити відомості про постмодернізм, здобуті на уроках мистецтва.

Випереджальне (індивідуальне; для 7-8 учнів): підготувати повідомлення про життя та творчість Дж. Фаулза, Дж. Геллера, І. Кальвіно, Ґ. В. Ґрасса, Дж. Х. Апдайка, М. Кундери, Т. Пінчона (перелік авторів учитель може скоротити на власний розсуд).

Для охочих: прочитати «ім’я троянди» У. Еко, «Запахи» П. Зюскінда.