Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019
Урок 80. Милорад Павич. Стислі відомості про митця. Утілення в оповіданні «Скляний равлик» ознак постмодернізму
Сербія
Плани-конспекти уроків. Література постмодернізму
Мета — формувати компетентності:
- предметні (знання про життя і творчість М. Павича; розуміння особливостей його постмодерністських творів; читацьку активність);
- ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).
Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.
Основні терміни й поняття: постмодернізм, «магічний реалізм». міжпредметні зв'язки: мистецтво (художня культура).
Обладнання: портрет М. Павича, видання його творів, мультимедійна презентація за темою уроку, медіазасоби.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Евристична бесіда
Які чинники сприяли виникненню постмодернізму, як його обґрунтовують філософи й самі письменники?
Кого вважають провісником постмодернізму? Чому?
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Милорад Павич пішов із життя 2009 року, залишивши по собі незбагненний скарб — слово. Його вважають одним із найяскравіших представників постмодернізму й «магічного реалізму» XX ст. У Франції та Іспанії Павича називають «автором першої книги XXI ст.», австрійські критики говорять про нього як про «очільника європейського модерну», англійські називають «оповідачем, рівним Гомерові», а в Південній Америці вважають «найзначущим письменником сучасності». Саме з такою яскравою зіркою на літературному обрії ми сьогодні ознайомимося.
(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)
ІV. Робота над темою уроку
1. Вступне слово вчителя
Милорад Павич відомий не тільки як поет, письменник, а й як літературознавець, перекладач, викладач, дослідник сербського бароко та поезії символізму. 2004 року його навіть було но- міновано на нобелівську премію в галузі літератури. Саме вона, література, посідала значне місце в житті Павича: одного разу він зазначив, що у нього немає біографії, є тільки бібліографія.
Усе життя Милорад вивчав класичну літературу та дійшов висновку, що класичний спосіб прочитання книг давно вичерпав себе. Саме тому Павич у своїх творах намагався змінити спосіб читання книги, надати читачеві більше свободи: дати змогу вирішувати, де починатиметься, а де закінчуватиметься роман, якими будуть зав’язка і розв’язка книги, а якою — доля героїв. Він порівнював свої романи з будинком, до якого можна ввійти з різних сторін та в якого є кілька входів і виходів. Для кожного роману письменник вигадував нову структуру, тому не дивно, що всі його книги завжди зачаровували як читачів, так і критиків.
2. Повідомлення учнів за випереджальним домашнім завданням
(Учні виступають з оглядом життя та творчості М. Павича.)
Очікуваний результат
Огляд життя та творчості М. Павича
Милорад Павич
Милорад Павич — сербський поет, прозаїк, літературознавець, перекладач, фахівець з історії сербської літератури XVII - XIX ст., сербського бароко й поезії символізму; один із найулюбленіших читачами (судячи з накладів його творів) письменників екс- Югославії ХХ ст.
Народився в Белґраді 15.10.1929 р. у родині скульптора й викладачки філософії. Учився у школі в Белґраді. Писати почав рано. Дитинство Павича припало на німецьку окупацію.
У 1949 - 1953 рр. навчався на філософському факультеті університету Белґрада, згодом здобув ступінь доктора філософії в галузі історії літератури в Заґребському університеті. Перш ніж цілком присвятити себе літературній творчості, М. Павич викладав у різних університетах (у паризькій Сорбонні, у Відні, Фрайбурзі, Реґенсбурзі та Белґраді). Був наставником сербського письменника і літературознавця Сави Дамянова.
Перша поетична збірка Павича «Палімпсести» вийшла друком 1967 року.
1971 року було опубліковано наступну віршовану збірку — «Місячний камінь». Крім того, М. Павич працював у газетах, писав критичні праці, монографії з історії стародавньої сербської літератури та поезії символізму, перекладав вірші з європейських мов.
Усесвітньої слави митець зажив після виходу друком роману «Хозарський словник» (1984), що став бестселером.
Книги М. Павича перекладено кількома мовами світу.
1991 року Павич увійшов до складу Сербської академії наук і мистецтв.
2004 року митця номінували на нобелівську премію з літератури, щоправда, він її не здобув, поступившись місцем під час голосування Ельфріді Єлінек.
Павич володів російською, німецькою, французькою, кількома давніми мовами, перекладав Пушкіна та Байрона сербською, брав участь у роботі Societe Europeenne de Culture та сербського ПЕН-клубу. був одружений із Ясмін Михайлович (сербською письменницею, літературознавицею та літературним критиком).
Помер Милорад Павич 30 листопада 2009 р. у Белґраді на 81-му році життя від інфаркту міокарда.
3. Аналітична робота (запис до зошитів)
Складіть опорну схему-конспект «Творчі досягнення Милорада Павича».
Очікуваний результат
4. Розповідь учителя
М. Павич: п'єса «Скляний слимак» та оповідання «Скляний равлик» (загальний огляд). Уперше п’єсу Милорада Павича «Скляний слимак» опубліковано у журналі «Іноземна література» 1998 року. Згодом цей твір став складовою збірки з однойменною назвою.
Оповідання «Скляний равлик» — твір, що містить кілька окремих частин, два варіанти розвитку однієї історії, показаної з дещо різних сторін. Фактично, це нова ідеологія творчості від автора, новий прийом, який полягає в багатоваріантності розвитку та кросворді випадковостей. Чудодійна запальничка в одному з варіантів твору виконує заповітне бажання, в іншому цього немає. Якщо обрати фінал, то герой висіче вогонь тричі поспіль (згідно з написом на футлярі), і запальничка вибухне, позбавляючи життя тих, хто дуже домагається здійснення своїх заповітних бажань.
Незвичним є також те, як автор представляє свого читача: він робить спробу апелювати як до чоловічого, так і до жіночого начала в людині. читач має вибрати закінчення, яке йому ближче. Твір задумано так, що читач може самостійно визначити, з якого розділу йому почати читання твору, а яким завершити. Від того, яку саме стежину він обере, залежить, якою буде кінцівка твору. Так, головні герої залишаються живими, якщо дію оповідає жінка; якщо ж розповідає чоловік, герої гинуть. Саме у такий спосіб автор підкреслює різницю між жіночим та чоловічим сприйняттям. У тексті нелінійна дія, ті самі ситуації повторюються, і потрібно зрозуміти, яка ключова деталь змінилася.
Як письменник-постмодерніст, М. Павич, звертаючись до архетипів історичної пам’яті, не відтворює історичних подій, а вільно інтерпретує історичні факти. Робить це він для того, щоб створити штучні культурні моделі та літературні містифікації.
Майстер нелінійної прози, Павич наголошує, що не він визначає, якими мають бути розвиток дії, характери, принципи й рішення героїв,— це має зробити читач.
V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок
Творча робота
Складіть есе (усно) за темою «Чому я б прочитав (прочитала) твори Милорада Павича?».
VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
VIІ. Домашнє завдання
Прочитати твір «Скляний равлик» М. Павича; сформулювати запитання, на які хотіли б отримати відповіді на наступному уроці.