Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019
Урок 81. «Скляний равлик» М. Павича. Можливість обрання шляхів читання твору як вияв характерної для постмодерністської літературної гри письменника з текстом і читачем, «відмови від монопольного права автора на істину». Варіанти фіналу твору як ознака стилю М. Павича. Значення центральної метафори
Сербія
Плани-конспекти уроків. Література постмодернізму
Мета — формувати компетентності:
- предметні (знання про життя і творчість М. Павича; розуміння особливостей його постмодерністських творів; поглиблене розуміння художньої манери письменника; читацьку активність);
- ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).
Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.
Основні терміни й поняття: постмодернізм, «магічний реалізм».
Міжпредметні зв'язки: мистецтво (художня культура).
Обладнання: портрет М. Павича, тексти п'єси «Скляний слимак» (або оповідання «Скляний равлик») М. Павича, аркуші паперу (за кількістю учнів).
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Милорад Павич не просто пише: він дарує читачам свій незвичний світ. Занурившись у його багатогранне мислення, поринаєш в абсолютно іншу, дивну реальність. цінність таких ілюзій полягає в тому, що їх можна витягувати з творів Павича і застосовувати до реального життя. це працює, приносячи в життя більше щастя й розуміння. незвичайною цікавою мовою створює письменник свої тексти, у один з яких пропоную вам сьогодні заглибитися.
(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)
III. Актуалізація опорних знань
1. Інтерактивний прийом «Асоціативна сітка» (запис до зошитів)
Колективно складіть асоціативну сітку за темою «Скляний равлик».
2. Інтерактивна вправа «Відстрочені запитання»
Запишіть на окремих аркушах запитання, на які ви хотіли б отримати відповіді під час сьогоднішнього уроку.
ІV. Робота над темою уроку
1. Вступне слово вчителя
Як ми вже зазначали на попередньому уроці, М. Павич як письменник-постмодерніст використовує у своїх творах символи, образи, міфологеми, стереотипи культури, що перетворює його прозу на особливий спосіб культурологічного мислення. Письменник зумів додати концептуальності та стрункості майже релігійного вчення тому, що раніше, до формування канонів постмодернізму, намагалися осмислити в кіно, живописі й літературі.
2. Творчо-аналітична робота. колективне складання сюжетного ланцюжка «услід за автором» (запис до зошитів)
Визначте особливість композиційної побудови п’єси «Скляний равлик» М. Павича.
Складіть сюжетний ланцюжок п’єси «Скляний равлик» М. Павича, визначивши сюжет та композицію твору.
Очікуваний результат
Перша дія вперше
Зустріч Дівчини (Хатчепсут) із Чоловіком у чорному → поява Письменника й Жінки (Давидової колишньої дружини), спілкування з Чоловіком у чорному → усамітнення Жінки й Чоловіка у чорному → «тепер це бомба, а не свічка»1 → Давид краде у Чоловіка з квітами ножа → Давид у крамниці білизни, річ у жовтому чохлі → червона коробочка з бантиком → Чоловік у чорному → запрошення на Святвечір; запитання про Ніферуре → зустріч на квартирі Дівчини → запальничка і скляний равлик → вибух.
Перша дія вдруге
Зустріч Дівчини й Чоловіка у чорному біля газетного кіоску; крадіжка запальнички в жовтому чохлі → крамниця жіночої білизни → «якщо мене тричі підряд запалиш, здійсниться твоє бажання» → Давид в крамниці жіночої білизни; утрата червоної коробочки → Дівчина в церкві; письменник і Жінка → квартира Дівчини → Чоловік у чорному і група акторів на площі; вистава → запрошення на Святвечір; згадка про Ніферуре → квартира Дівчини; приготування; візит Давида → розмова про минуле чотирьохтисячолітньої давнини → скляний равлик і запальничка → чоловік у чорному; колядники → черкання сірника → до вибуху не доходить.
Композиційна особливість: вистава на дві перші дії, що зазначено у назві україномовного перекладу п’єси.
3. Евристична бесіда
Назвіть головних дійових осіб п’єси М. Павича «Скляний равлик».
Як автор характеризує кожного з них? (Дівчина (панна Ха чепсут) — продавчиня у крамниці жіночої білизни; молода й вродлива. Давид Сенмут — безробітний архітектор, щойно розлучений, вродливий, завчасно посивілий, із п’ятьма проділами у волоссі впоперек від вуха до вуха; трішки клептоман. Жінка — Давидова колишня дружина; підступна й ненадійна. чоловік у чорному (Тутмос III) — посланець із минулого, чимось нагадує Мефістофеля.)
Що це за «гра в крадіжку» у творі? Як її пояснити? (Цитата з книжки, яку зачитала дівчина: «завжди так само. Одну річ вкрасти, іншу річ подарувати. і то різним особам. Не важливо ні що, ні кому. Подеколи, залежно від обставин, мусила міняти послідовність ходів і спершу дарувала, а вже тоді крала...»)
Яку назву має твір? (В україномовних перекладах п’єса — «Скляний слимак: вистава на дві перші дії», оповідання — «Скляний равлик: оповідання з інтернету» або «Скляний равлик: передсвяткова історія».)
Розкажіть детальніше про запальничку у жовтому чохлі та скляного слимака.
Що зробила зі слимаком Жінка? Які дії зі слимаком здійснила Дівчина?
Як пояснити вибух у дії, яка велась від чоловічої сутності?
Чому вибуху не сталося в іншій дії?
Чи тільки у скляному слимакові, якого вибухівкою наповнила Жінка, була небезпека? (Ні. Автор завершує твір цитуванням інструкції до запальнички, на яку герої чомусь не звернули уваги: «Увага! Небезпечно для життя! Тримати подалі від вогню. Це не проста запальничка. Це зброя особливого призначення. динамітний набій у ній активується після третього послідовного загоряння приладу»2)
Хто така Ніферуре? З якою метою автор увів її до твору?
За допомогою яких засобів автор переключає увагу глядачів відповідно до розвитку дії? (За допомогою світла, музичних засобів, пауз.)
Чи всі сцени продубльовано в обох варіантах п’єси? Що є спільного? Чим вони різняться?
Як у п’єсі минуле пов’язане із сьогоденням?
Навіщо у творі присутній Чоловік у чорному? Яке символічне значення має цей образ?
Чому Дівчина спочатку лякається Чоловіка у чорному, а потім спокійно відчиняє йому двері? («Чоловік в чорному для нас не небезпечний. Адже все вже сталося. він нас вже убив. І не може убити знов. Немає на світі нікого, хто міг би убити одну і ту ж людину двічі. Такого не буває... Крім того, він спізнився. Вже перевалило за північ. Сьогодні Різдво. А в Різдво народжуються, а не вбивають...».)
4. Аналітична робота
Визначте основні символи у п’єсі «Скляний слимак» (оповіданні «Скляний равлик»). (Два варіанти фіналу — право вибору кожною людиною свого шляху в житті. Запальничка — небезпеки, які можуть спіткати на життєвому шляху. Чоловік у чорному — нагадування про минуле, про борги. Ніферуре — можливість дива. Хатчепсут — жіноче начало, яке несе життя.)
Яке символічне значення у творі має скляний слимак? (Символ слимака у п’єсі — символ смерті, адже саме він стає страшним знаряддям для вбивства Давида, яке обирає Жінка, хоча з вигляду вона «чудна». Сам автор підказує нам небезпеку, уміщену в слимакові, підкреслюючи її в п’єсі зловісною, тривожною музикою.)
5. Дослідницько-аналітична робота.
Теорія літератури (запис до зошитів)
Визначте ознаки постмодернізму у творі М. Павича «Скляний равлик».
Очікуваний результат
Інтерактивний та нелінійний простір у творі, часові порушення, наявність діалогу читача з героями твору, інші діалоги, що вражають багатством нових можливостей; оповідання стверджує про можливість часово-просторових змін; фантасмагорія.
V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок
1. Колективне узагальнення
Колективно узагальніть опановану під час уроку інформацію, визначивши стиль творчості М. Павича.
Очікуваний результат
Стиль М. Павича. У творчості Милорада Павича простежуються певний стиль і прийоми. Головна особливість його прози — це створення текстів, які мають інтерактивну нелінійну структуру з елементами кросворда, який можна прочитати по горизонталі і по вертикалі, подібно до ворожіння на картах таро, де послідовність розділів і долі героїв залежать від роздавання карт, клепсидри, що об’єднує дві книги за принципом «мій кінець — мій початок» або роман з астрологічним путівником для непосвячених.
Милорад Павич створив особливий, ні на кого не схожий стиль, мову, форму оповіді. Він значно випередив епоху, його тексти не завжди зрозумілі, а його прозу не можна назвати літературою для масового читача: Павич створював гіпертекст, спираючись на багаті знання з історії, богослов’я, фольклору, літератури. У чому ж полягає таємниця його чарів? Напевно, у тому, що він черпав своє натхнення зі снів, які так само дивні, неповторні, а головне — нелінійні, як і його романи.
2. Інтерактивна вправа «відстрочені запитання»
Чи можете ви тепер відповісти на власні запитання, занотовані
на початку уроку?
(Учитель оголошує записані учнями на окремих аркушах запитання, учні по черзі на них відповідають.)
VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
VIІ. Домашнє завдання
Для всіх: опрацювати матеріал підручника за темою уроку, підготуватися до уроку позакласного читання, прочитати «Вавилонську бібліотеку» Х. Л. Борхеса.
Випереджальне (індивідуальне; для 2-3 учнів): підготувати повідомлення про життя та творчість Х. л. Борхеса, його твір «Вавилонська бібліотека».
1 Тут і далі: цитати з п’єси М. Павича «Скляний слимак» наведено у перекладі Івана Лучука.
2 Тут і далі: цитати з оповідання М. Павича «Скляний равлик» наведено у перекладі Олега Микитенка.