Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019
Урок 89. Даніель Пеннак. Стислі відомості про митця. Пеннак як автор декларації прав читача. Серія детективних романів «Сага про Малоссена»
Франція
Плани-конспекти уроків. Сучасна література в юнацькому читанні
Мета — формувати компетентності:
- предметні (поглиблені знання про сучасну зарубіжну літературу, творчість Даніеля Пеннака, історію написання ним серії романів «Сага про Малоссена»; читацьку активність);
- ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до почуттів і думок оточуючих; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).
Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.
Основні терміни й поняття: «чорний детектив».
Міжпредметні зв'язки: мистецтво (художня культура).
Обладнання: портрет Даніеля Пеннака, видання його творів, фрагменти відеофільму («Даніель Пеннак. «Сага про Малоссена». огляд циклу книг»), 1-2 аркуші паперу ф. А1, кольорові маркери та журнали (для створення колажу).
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
(Охочі зачитують дописані вдома есе за темою «Світло (за повістю Т. Халілова «до останнього подиху»)».)
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Якщо ви час від часу навідуєтеся до книжкової крамниці, то мали б помітити, що на полицях з’являється багато книжок невідомих авторів. Поміж них — книжки з ім’ям Даніеля Пеннака на обкладинці — французького письменника, який від середини 1980-х рр. невтомно тішить читачів новими творами. Про цього письменника та його творчість, зокрема «Сагу про Малоссена», ми говоритимемо сьогодні.
(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)
ІV. Робота над темою уроку
1. Повідомлення учнів за випереджальним домашнім завданням
(Учні виступають із повідомленнями про життя та творчість Д. Пеннака.)
Очікуваний зміст повідомлень
Даніель Пеннак
Даніель Пеннак (справжнє ім’я — Даніель Пенначіоні) народився 01.12.1944 р. у Касабланці (Марокко). Його батько, інженер за фахом, став офіцером колоніальної армії, дослужився до звання генерала. Тому дитинство майбутнього письменника минуло у гарнізонах Африки, Індокитаю та Франції.
Цікаво, що спочатку в школі Даніель був поганим учнем, і тільки завдяки впливу чотирьох викладачів почав виявляти неабиякі вміння.
Освіту Пеннак здобув у Ніцці (викладач французької мови й літератури). Працював різьбярем по дереву, таксистом, художником-ілюстратором, понад 25 років учителював у Парижі та Суассоні, працював із дітьми, які мають затримку психічного розвитку.
Саме дітям призначені його перші твори. Пеннак почав писати книги для дітей під час перебування в Бразилії (1978 - 1980). Доцього періоду належить його відомі книги «Куть-кутько» (1982) та «Око вовка» (1984).
Згодом Пеннак виступив як автор політичної сатири, а потім виявив інтерес до детективу «чорної серії». 1985 року вийшов друком роман «людожерське щастя»
(«Усе для людожерів») — перший із серії про Бенжамена Малоссена, професійного цапа-відбувайла, і його родину. цикл продовжили романи «Фея карабіна» (1987), «Маленька торговка прозою» (1989), «Пан Малоссен» (1995), «Месьє Малоссен у театрі» (1996), «Християни та маври» (1996), «Плоди пристрасті» (1997), також із надзвичайною майстерністю створені в жанрі «чорного детектива».
Світової слави зажив завдяки детективним романам про родину Малоссенів, дія у яких відбувається в Белльвілі, бідному та кримінальному районі Парижа, населеному вихідцями з різних країн.
У романі «Диктатор і гамак» (історія про латиноамериканського диктатора-агорафоба та його двійників, що змінюють один одного) повернувся до політичної сатири, поєднаної з викладом письменницької «кухні».
Крім художньої прози в доробку Даніеля Пеннака є есе, спогади та сценарії. Перекладені 26 мовами світу, його книги здобули багато літературних премій у різних країнах.
Нагороди
2002 року Даніеля Пеннака нагородили міжнародною премією Гринцане-Кавур.
Новела «Око вовка», перекладена англійською Сарою Адамс, здобула Marsh Award for Children’s Literature in Translation (2005).
2007 року Пеннак виборов літературну премію Ренодо за есе «Шкільна туга». Книгу Пеннака не було зазначено в переліку претендентів, але голова журі Патрік Бессон буквально підсунув її на десятому турі голосування, а інший член журі, Жан- Марі Ґюстав Леклезіо (нобелівський лауреат 2008 року), дуже енергійно її підтримав. це перша престижна премія для Пеннака, твори якого були найбільш купованими у Франції завдяки циклу романів про Бенжамена Малоссена.
23 березня 2013 р. мультфільм за сценарієм Даніеля Пеннака на основі книг про Ернеста та Селестіну бельгійської письменниці й ілюстратора Ґабріель Вінсан здобув премію Сезар.
Переклади українською
«Око вовка» та «Куть-кутько» вийшли друком в перекладі Марії Венгренівської 2008 року.
«Усе для людожерів» Марина Марченко переклала 2015 року.
2. Слово вчителя з елементами бесіди
Даніель Пеннак як автор декларації прав читача. У своєму есе «Як роман» (1992) Даніель Пеннак проголосив такі права читача:
право не читати;
право перескакувати;
право не дочитувати;
право перечитувати;
право читати будь-що;
право перевтілюватися на героя;
право читати будь-де;
право читати з будь-якого місця;
право читати вголос;
право не обговорювати прочитане.
З яким із правил ви погоджуєтеся? Чому?
У чому ви могли б посперечатися з письменником? Наведіть свої аргументи.
3. Повідомлення учнів за випереджальним домашнім завданням. сприйняття творів інших видів мистецтв
(Учні виступають із повідомленнями про серію детективних романів «Сага про Малоссена» Д. Пеннака (загальний огляд). учитель демонструє фрагменти відеофільму «Даніель Пеннак. «Сага про Малоссена». Огляд циклу книг».)
За інформацією, почутою від однокласників та побаченою під час перегляду відеофільму, складіть стислий опорний конспект уроку.
V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок
Творча робота
Створіть колаж «Дім, який збудував Даніель Пеннак».
Методичний коментар. Робота над колажем триватиме на наступному уроці, про що вчитель попереджає учнів.
VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
VIІ. Домашнє завдання
Для всіх: дочитати твір «Усе для людожерів» Даніеля Пеннака, підготувати запитання за змістом твору для взаємоперевірки.
Для охочих: скласти схему режисерського сценарію для можливої екранізації цього твору.