Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019

Урок 90. Образ сучасного Парижа та його мешканців у романі Даніеля Пеннака «Усе для людожерів». Викриття абсурдності суспільства споживання. Детективна лінія твору. Образ Бенжамена Малоссена. Відкритий фінал. Метафоричний сенс назви роману. Іронічний стиль оповіді
Франція
Плани-конспекти уроків. Сучасна література в юнацькому читанні

Мета — формувати компетентності:

- предметні (поглиблені знання про сучасну зарубіжну літературу, творчість Даніеля Пеннака, про стиль, зміст та сенс роману «усе для людожерів»; читацьку активність);

- ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до почуттів і думок оточуючих; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.

Основні терміни й поняття: «чорний детектив».

Міжпредметні зв'язки: мистецтво (художня культура).

Обладнання: портрет Даніеля Пеннака, тексти роману «усе для людожерів», колаж із попереднього уроку, кольорові маркери та журнали (для завершення колажу)..

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання.

Інтерактивний прийом «Методика взаємозапитань»

(Учні ставлять одне одному запитання за змістом роману «Усе для людожерів» Даніеля Пеннака й відповідають на них. Якщо школярі не зважили на якісь важливі деталі, запитання формулює вчитель.)

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Прочитавши роман Даніеля Пеннака «Усе для людожерів», ви, звісно, переконалися, що про жодних людожерів у ньому не йдеться. чому автор обрав саме таку назву для свого твору? Завдяки чому цей роман завойовував серця багатьох читачів? На ці та інші запитання спробуймо відповісти сьогодні.

(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)

ІV. Робота над темою уроку

1. Складання паспорта літературного твору (колективна робота)

Складіть паспорт роману Даніеля Пеннака «Усе для людожерів».

Очікуваний результат

Паспорт роману Даніеля Пеннака «Усе для людожерів»

Автор. Даніель Пеннак.

Назва твору. «Усе для людожерів».

Літературний різновид. Епос.

Жанр. Роман, «чорний детектив».

Форма. Прозовий твір.

Тема. Змалювання сучасного Парижа та його пересічних мешканців.

Ідея. Викриття абсурдності суспільства споживання та його місця в житті людини.

Сюжет. Головний герой працює у Магазині — великому супермаркеті, де є все для всіх. А ще до посадових обов’язків Бенжамена належить брати на себе весь негатив від незадоволених покупців: він має виконувати роль цапа-відбувайла. Окрім магазину, Бен опікується великою родиною, відповідальність за яку несе гідно.

Композиція. Роман містить 39 розділів.

Герої

Родина Малоссенів

Бенжамен Малоссен. Матір, зосередившись на особистому житті, полишила своїх дітей, передавши Бенжаменові як старшому синові опікунство над молодшими.

Луна, старша сестра, перебуває в депресії через вагітність та закоханість у молодого лікаря, щодня телефонує головному героєві в пошуках поради.

Молодші брати із сестрами, з якими Бенжамен живе разом: захоплена фотографією та підготовкою до ЗНО Клара, зосереджена на астрології Тереза, здатний підірвати школу Жеремі та Малюк, який колекціонує фотографії.

Пес-гульвіса Жуліус, схильний до, на перший погляд, раптових нападів епілепсії, ненавидить митися.

Друзі Бена

Тео — завідувач відділу інструментів, гомосексуаліст, що полюбляє фотографуватися й вишукано вдягатися.

Стожилкович — нічний охоронець, незмінний партнер Малоссена у грі в шахи.

Джулія — дівчина Малоссена, неординарна особистість: вона працює журналісткою в журналі «Актюель» та цілком спокійно може спробувати поцупити пуловер у Магазині.

Решта персонажів

Комісар Лоза.

Інспектор-стажер Кареґа.

Джиміні Цвіркун.

Художні особливості. Детективно-саркастична романтична історія, легка й іронічна оповідь.

2. Фронтальна бесіда за текстом літературного твором (із цитуванням)

Розкажіть про роботу Бенжамена. Що належали до його посадових обов’язків? («Я Цап-відбувайло... технічний контроль — цілковита фікція. Я нічого не контролюю, бо нічого неможливо контролювати за такого обігу товарів, як у нашій конторі... коли клієнт звертається зі скаргою, мене викликають до бюро рекламацій і дають нещадного прочухана. Мої обов’язки полягають у тому, щоб під зливою звинувачень набувати такого скрушного, такого жалюгідного вигляду і впадати у такий глибокий відчай, що клієнт зазвичай забирає свою скаргу, щоб не обтяжувати сумління моїм самогубством, і все закінчується полюбовно, з мінімальними втратами для Магазину. Отак. За це мені платять. Доволі добре, до речі».1)

Чи подобалася йому його посада?

Що ви можете сказати про Бенжамена як людину?

Розкажіть про сім’ю Малоссена.

Які факти доводять, що Бенжамен є доброю, відповідальною і чуйною людиною?

Чому роман названо детективом? Доведіть свою думку.

Як ви вважаєте, чому місце роботи Малоссена — Магазин — автор пише з великої літери? Чи можемо ми говорити про нього як про художній образ? Відповідь аргументуйте.

Розкажіть про теракти, які відбуваються в Магазині.

Чи можемо ми стверджувати, що опис подій та перебіг розслідування — суцільна гіперболізація? Чому?

Мова твору — іронічна, сповнена гумору. чи можемо ми назвати роман Пеннака гумористичним? Відповідь обґрунтуйте.

Чому всі вибухи ставалися саме в Магазині?

Що означає «Каплиця 111»? («Цікавий феномен відкидання моральних кодексів та ідеологій на користь містики Моменту. Усе дозволено, бо все можливо. Ось цим були набиті їхні голови. І крайнощі доби їх заохочували. Було якесь суперництво у повітрі, можна сказати. Додайте до цього жорстоку критику матеріалізму, який робить людину заклопотаною і завбачливою — купівля-продаж речей, що виявляє мерзотне сподівання на краще майбутнє. Забудьмо про завтра! Хай живе ця мить! І слава Мамоні Гульвісі, Князеві Вічної Миттєвості! Щось таке. У загальних рисах. І от тут і там тихі фрики, породжені добою, збираються у разові секти, ласолюбні та убивчі, до яких належала і ця «Каплиця 111», гарненька банда з шести людожерів, шанувальників Звіра 666».)

Чому вибухи стаються безпосередньо поруч із Бенжаменом? («— Тому що ви — святий... Ви робите в цьому магазині захопливу працю, цілковито людяну»; «ви були найкращим подарунком, який провидіння могло їм піднести: святий. З вашим умінням брати на свої плечі всі гріхи торгівлі, плакати сльозами покупців, викликати ненависть усіх у Магазині, хто мав нечисту совість, одним словом, ваш надзвичайний дар притягувати всі громи на свою голову, змусив наших людожерів вважати вас святим! Як наслідок, вони хотіли вашої шкури, ба й більше, вашого німба! Зганьбити справжнього святого, упіймати його на вбивстві, викрити його як публічного ката».)

Що у цьому творі означає бути святим?

Які основні питання порушено у цьому романі? (Виховання дітей, відповідальність, вірність; засудження обману та всіх форм експлуатації людей; гоніння євреїв та дій колабораціоністського уряду Віші під час Другої світової війни.)

Як ви розумієте назву роману? Чи має вона однозначне тлумачення?

Поясніть значення терміна «чорний детектив».

3. Творча робота «Якби я був кінорежисером»

Презентуйте складені вдома кіносценарії до уявної екранізації роману Даніеля Пеннака «Усе для людожерів».

(На основі випереджального домашнього завдання учні стисло презентують складені вдома кіносценарії до уявної екранізації роману даніеля Пеннака «усе для людожерів».)

V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок

Творча робота

Завершіть роботу над колажем «Дім, який збудував Даніель Пеннак».

VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

VIІ. Домашнє завдання

Для всіх: пригадати відомості про творчість С. Е. Кінґа (за власним читацьким та глядацьким досвідом).

Випереджальне (індивідуальне; для 1-2 учнів): підготувати повідомлення про життя та творчість С. Е. Кінґа.


1 Тут і далі: цитати з роману Даніеля Пеннака «Усе для людожерів» наведено у перекладі Марини Марченко.