Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019

Урок 91. Стівен Едвін Кінґ. Стислі відомості про письменника-фантаста. Метафора одержимості як наскрізна тема творів письменника. «Мораль»: проблематика, поетика, жанрова своєрідність
США
Плани-конспекти уроків. Сучасна література в юнацькому читанні

Мета — формувати компетентності:

- предметні (поглиблені знання про сучасну зарубіжну літературу, творчість С. Е. Кінґа, творчу манеру письменника; первинні знання про новелу «Мораль»; читацьку активність);

- ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до почуттів і думок оточуючих; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.

Основні терміни й поняття: новела.

Міжпредметні зв'язки: мистецтво (художня культура).

Обладнання: портрет С. Е. Кінґа, твори письменника, ілюстративний матеріал та мультимедійна презентація за темою уроку, медіазасоби.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Інтерактивний прийом «Ґронування»

Складіть ґроно за темою «Стівен Кінґ».

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Напевно, поміж сучасної молоді немає нікого, хто б не знав ім’я Стівена Кінґа — письменника, який став легендою. Упродовж тривалого часу читачі із захопленням заглиблюються у світ його не- перевершених творів, затамувавши подих, переглядають їхні екранізації. Про цього письменника ми сьогодні розпочнемо розмову.

(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)

ІV. Робота над темою уроку

1. Вступне слово вчителя

Стівен Едвін Кінґ — американський письменник, автор понад 200 творів, поміж яких понад 50 книг-бестселерів — і жахи (horror), і фентезі, і трилери, і містика. Також писав під псевдонімами Річард Бахман, Джон Свіфен. Було продано понад 350 мільйонів копій його романів та збірок оповідань. на основі його історій створено багато фільмів та коміксів. 2003 року національний фонд книг нагородив його медаллю «За особливий внесок в американську літературу». Стівен Кінґ також здобував нагороди за внесок у літературу протягом всієї кар’єри, зокрема премію «За внесок у світове фентезі» (2004), нагороджений Канадською асоціацією книгопродавців (2007) і званням Гросмейстера від Асоціації американських письменників-містиків (2007). Усе згадане свідчить про неабияку працездатність та наполегливість цього письменника.

2. Повідомлення учнів за випереджальним домашнім завданням

(Учні виступають із повідомленнями про життя та творчість С. Е. кінґа (у супроводі мультимедійної презентації), серію книг «темна вежа».)

Очікуваний зміст повідомлень

Огляд життя та творчості С. Е. Кінґа

Стівен Кінґ

Народився Стівен Едвін Кінґ 21.09.1947 р. у м. Портленді (штат Мен, США).

Був єдиною рідною дитиною своїх батьків, які всиновили його брата Девіда за два роки до народження Стівена.

1949 року батько Стівена вийшов по цигарки і не повернувся. Хлопець зростав у бідності, писати почав у сім років, здобув певний досвід роботи журналістом. Після закінчення навчання в коледжі замислювався над тим, чи не піти йому на війну у В’єтнам. Але військові забракували Кінґа через велику кількість хвороб.

1965 року в журналі «Комікс ревю» було опубліковано перше зріле оповідання Кінґа.

Упродовж 1966 - 1970 рр. навчався в Університеті штату Мен в Ороно.

2 січня 1971 р. Стівен Кінґ одружився з Табітою Спрюс, з якою познайомився ще в університеті; почав викладати у Хемденській академії.

Скромний учитель англійської мови, який підробляв у пральні, одного разу викинув у кошик для сміття три сторінки списаного тексту. Дружина прочитала зачин (із нього потім постав один із найкращих романів Кінґа — «Керрі») і змусила чоловіка дописати книжку. А в березні 1973 року роман придбало видавництво «Даблдей». Із цієї книги почалася слава Кінґа.

Невдовзі після виходу друком першої книги письменник із родиною перебирається на південь штату Мен до хворої матері. У цей період починає працювати над книгою «Друге пришестя», що пізніше було перейменовано у «Долю Єрусалима» й перед самим виходом друком остаточно названо «Долею Салема» (опублікована 1975 року). Мати Кінґа померла від раку до виходу книги, 1974 року.

На жаль, слава та гроші спричинили проблеми письменника з алкоголем. З 1974-го до початку 1990-х рр. Кінґ пиячив і вживав наркотики. Водночас він також писав книги. на початку 1990-х рр. завдяки дружині, друзям і терапії Стівенові Кінґу вдалося подолати хворобливу пристрасть до алкоголю та наркотиків.

19 червня 1999 р. о 16:30 на узбіччі дороги № 7 містечка Ловел штату Мен під час щоденної прогулянки Кінґа збив автомобіль. Письменник зазнав тяжких травм. Інцидент трапився через неуважність Кінґа та водія мінівена. Кінґ ішов і читав книжку, а водій утратив пильність, тому що відволікся від кермування через собаку на задньому сидінні. За свідченнями очевидців, Кінґа було збито ззаду, причому водій рухався з не надто великою швидкістю.

Після автокатастрофи письменник упродовж тривалого часу перебував під наглядом лікарів і не міг повноцінно працювати. Кінґ навіть оголосив, що припинить письменницьку діяльність одразу після завершення роботи над епопеєю «Темна вежа». Проте з моменту цієї заяви, опублікованої 2002 року, вийшли друком ще кілька творів автора: «Уболівальник» (2004), «Хлопець з Колорадо» (2005), «Зона покриття» (2006), «історія лізі» (2006) тощо. Аварію, що з ним сталася, митець описав у епопеї «Темна вежа».

2003 року Стівен Кінґ став лауреатом найвищої премії США в літературній царині — медалі «За особливий внесок в американську літературу».

2014 року Стівен Кінґ здобув національну медаль США в галузі мистецтв.

Річард Бахман — творчий псевдонім Стівена Кінґа, під яким він написав романи «Лють» (1977), «Довга прогулянка» (1979), «Дорожні роботи» (1981), «Людина, що біжить» (1982), «Той, що худне» (1984), «Регулятори» (1996) та «Блейз» (2007). Згадані твори, за зізнанням самого автора, відзначаються особливою жорстокістю та психологічним навантаженням. Крім псевдоніма, Кінґ навіть вигадав для Річарда Бахмана біографію.

Українською твори С. Е. Кінґа перекладали А. Минка, Б. Превіра, Д. Шостак, В. Ракуленко, В. Шовкун, О. Красюк та ін.

Серія С. Е. Кінґа «Темна вежа» (загальний огляд)

Стівен Кінґ називає своїм «маґнум опусом» (головним творінням) серію з восьми романів «Темна вежа», написаних ним упродовж 1970 - 2012 рр. Серія поєднує багато жанрів, включно із фентезі, науковою фантастикою, жахами й елементами вестерну. Романи описують пригоди групи стрільців дорогою до темної вежі — містичного місця, яке утримує всі світи від руйнування і хаосу. Окрім цих восьми книг, персонажів «Темної вежі» зустрічаємо в інших творах автора. За мотивами цієї серії створено комікси передісторії, відеогру «Дискордія».

Натхненням для «Темної вежі» стала поема Роберта Браунінґа «Чайлд-Роланд до Темної вежі прийшов» і Томаса Еліота «Безплідні землі». У новому пролозі першої книги «Темна вежа I: Шукач» («Стрілець»), перевиданої 2003 року, Кінґ також згадує фільм «Гарний, поганий і злий» і роман «Володар перснів» як натхненників серії. Актор Клінт Іствуд став прообразом центрального персонажа серії — Роланда Дескейна. Роланд — останній член давнього лицарського ордену стрільців. Він живе у відмінному від нашого світі, який, проте, має певні подібності.

У вересні 2010 року було заявлено про заплановану презентацію телевізійного фільму-трилогії та двох сезонів серіалу за мотивами цієї серії книг митця.

3. Слово вчителя

Загальна характеристика творчої манери письменника. Образ героя, який через певні обставини виявляється відчуженим від суспільства і в умовах жорстокої конфронтації з ним компенсує принципи порушеної моральної справедливості руйнівним застосуванням своїх екстрасенсорних здібностей, є наскрізним для творчості Кінґа. Отже, метафора одержимості є також наскрізною.

Хоча письменник часто піклується про розважальний бік інтриги, нерідко приносячи в жертву розважальності багатомірність характерів своїх персонажів та глибину розробляння порушеної теми, занадто захоплюється змалюванням різноманітних патоло- гій і жорстокості, абсолютно несправедливо було би зараховувати Кінґа до модних постачальників літературних сенсацій тільки через те, що його романи надзвичайно успішні не в елітарних колах, а поміж багатомільйонної читацької аудиторії. несправедливо було б не помічати в оригінальних творах Кінґа важливості порушених проблем і злободенної актуальності досліджуваних конфліктів, навіть за умови прагнення письменника до розважальності описуваного, до вишуканої побудови інтриги та сюжету. Однією з найяскравіших ознак прози Кінґа є її настанова на поєднання в межах одного твору стильових ознак різноманітних, часто протилежних за естетичною спрямованістю жанрів: фантастики, детективу, жахів, містики, філософської алегорії, притчі, що, зрештою, надає його творам оригінальності й неповторності.

4. Теорія літератури

Пригадайте, що таке новела.

5. Слово вчителя

С. Е. Кінґ «Мораль» (загальний огляд). «Мораль» — це реалістична психологічна новела Стівена Кінґа, опублікована 2009 року. час і місце дії: ХХІ ст.— наш світ (Земля, Північна Америка). Твір має лінійний сюжет. У цій новелі Кінґ розглядає тонкощі людської натури, внутрішній конфлікт особистості, що виявився на тлі не зовсім звичайних обставин. Окрім психологічного підтексту, у новелі міститься морально-релігійний: автор із різних боків розглядає відносини людини і Бога, феномен віри та його протилежність — свідому відмову від неї.

V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок

Складання сенкана

Складіть сенкан на одну з тем: «Письменник Стівен Кінґ», «Книжки С. Е. Кінґа».

VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

VIІ. Домашнє завдання

Прочитати новелу С. Е. Кінґа «Мораль», уміти аналізувати твір.