Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019
Урок 93. Джон Майкл Ґрін — американський письменник, автор книжок для підлітків та молоді, відеоблоґер. «Провина зірок» — розповідь про історію кохання невиліковно хворих юнака й дівчини
США
Плани-конспекти уроків. Сучасна література в юнацькому читанні
Мета — формувати компетентності:
- предметні (поглиблені знання про сучасну зарубіжну літературу, творчість Дж. М. Ґріна, творчу манеру письменника; первинні знання про роман «Провина зірок»; читацьку активність);
- ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до почуттів і думок оточуючих; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).
Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.
Міжпредметні зв'язки: мистецтво (художня культура).
Обладнання: портрет Дж. М. Ґріна, твори письменника, мультимедійна презентація за темою уроку, фрагменти екранізації «Винні зірки» (реж. Дж. Бун, 2014, США)1, медіазасоби.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Інтерактивний прийом «Мозковий штурм»
Узагальніть здобуті знання: складіть колективну схему «Тематика сучасної зарубіжної літератури».
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
«Це не стільки авторська ремарка, скільки авторське нагадування того, що вже було опубліковано маленькими літерами кілька сторінок тому: це роман, художній вимисел. я все вигадав.
Ні романи, ні їхні читачі не виграють від спроб з’ясувати, чи лягли в основу твору реальні факти. такі спроби підривають саму ідею, що вигадані історії самі по собі щось важать, а це ж бо така собі засаднича посилка людського роду.
У цьому питанні сподіваюся на вашу взаємодію».2
Так написав у передмові до свого роману «Провина зірок» Джон Майкл Ґрін, про творчість якого ми сьогодні говоритимемо.
(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)
ІV. Робота над темою уроку
1. Вступне слово вчителя
У світі літератури є автори, які пам’ятають свою юність, вони здатні говорити з читачем на рівних, а герої їхніх творів, переживаючи важкі та жорстокі ситуації, знаходять важливі почуття та знання, зберігають свою сутність. Для таких «молодих дорослих» пише свої книги Джон Майкл Ґрін, який послідовно розкриває теми дружби та любові як важливих життєвих цінностей, осмислення смерті як підсумку життя, виявлення сутності людини, її гірших та кращих сторін. Характерними ознаками його творів є реалістичність описів, використання запозиченого тексту (іноді вигаданого) як лейтмотиву власного, опора на філософію екзистенціалізму, використання літературних та історичних посилань і символічних деталей.
2. Повідомлення учнів за випереджальним домашнім завданням
(Учні виступають із повідомленнями про життя та творчість Дж. М. Ґріна.)
Очікуваний зміст повідомлень
Джон Майкл Ґрін
Джон Майкл Ґрін — американський письменник, який пише молодіжні романи, відеоблоґер на YouTube — народився 24.08.1977 р. у м. Індіанаполісі (штат Індіана, США), у родині Майка та Сідні Ґрін. Уже за три тижні після його народження родина Ґрінів почала переїжджати з місця на місце, поки зрештою не осіла в м. Орландо (штат Флорида).
Джон навчався в Підготовчої школі Хайленд в Орландо та Школі Індіан Спрінґс в передмісті Бірмінгема (штат Алабама).
2000 року Ґрін закінчив Кеньон-Коледж із подвійним дипломом з англійської літератури та релігієзнавства. Він часто згадував про те, як його цькували однолітки під час навчання, яким нещасним підлітком він почувався.
Після закінчення коледжу Ґрін упродовж п’яти місяців студіювався у капелана в дитячій лікарні. Він мав намір стати єпископальним священиком, але робота з дітьми, що страждають на страшні захворювання, надихнула його стати письменником.
Кілька років Ґрін жив у Чикаго, де працював помічником редактора в журналі Booklist, писав рецензії та роман «У пошуках Аляски». За цей час він відрецензував майже сотню книг, особливо белетристичного спрямування. Він також рецензував книги для The New York Times та писав оригінальні радіо-есе для громадської радіостанції чикаго. Ґрін протягом двох років жив у Нью-Йорку, поки його дружина Сара навчалася в аспірантурі.
2006 року став лауреатом премії Майкла Л. Принца за свій дебютний роман «У пошуках Аляски», а у січні 2012 року його черговий роман «Провина зірок» визнали найкращим бестселером за версією The New York Times. Екранізація книги побачила світ 2014 року. Ґрін також потрапив до списку 100 найвпливовіших людей світу за версією журналу Time (2014).
Ґрін відомий своєю діяльністю в YouTube. 2007 року він запустив канал VlogBrothers, який веде разом із братом Ґенком Ґріном. Відтоді Ґрін започаткував багато проектів (зокрема, Project for Awesome та VidCon) та загалом створив із братом 11 каналів різної тематики (зокрема, навчальний канал Crash Course з невеличкими відеолекціями про літературу, історію та науку).
Є автором восьми романів (найвідоміші з яких: «У пошуках Аляски» (2005), «Досить Катрін» (2006), «Паперові міста» (2008), «Провина зірок» (2012)) та п’яти оповідань. Окрім цього, він є автором інтерактивного роману-загадки, онлайн-новели про зомбі та кількох творів, сторінки яких розсилає за передплатою. Три з його романів екранізовано.
Варто згадати, що 2018 року Ґрін підписав звернення Американського ПЕН-центру на захист українського режисера Олега Сенцова, російського політв’язня.
3. Слово вчителя
Роман Дж. М. Ґріна «Провина зірок» (загальний огляд). «Провина зірок» — молодіжний роман американського письменника Джона Ґріна, уперше вийшов друком у січні 2012 року. Історію розповідає 16-річна хвора на рак дівчина Гейзел Ґрейс ланкастер, яку батьки змушують відвідувати групу підтримки, де вона згодом зустрічає 17-річного Оґастаса Вотерса, колишнього баскетболіста з ампутованою кінцівкою, у якого зрештою закохується. Між двома смертельно хворими підлітками спалахує кохання всього життя — чи не остання їхня радість... Роман сповнений гіркої радості, роздумами про життя, смерть і справжнє кохання на тлі оповіді про справжню дружбу, взаємопідтримку й милосердя.
4. Сприйняття творів інших видів мистецтв
(Учні переглядають обрані вчителем фрагменти екранізації роману Дж. М. Ґріна «Провина зірок».)
Чи відповідає вашому уявленню про героїв роману Дж. М. Ґріна «Провина зірок» втілене у фільмі?
V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок
Інтерактивний прийом «Ґронування» (запис до зошитів)
Складіть ґроно до постаті Дж. М. Ґріна.
VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
Інтерактивна вправа «Запитання до автора»
Якби ви мали змогу зустрітися з Дж. М. Ґріном, про що б ви його запитали?
VIІ. Домашнє завдання
Для всіх: дочитати «Провину зірок» Дж. М. Ґріна, уміти аналізувати твір.
Для охочих: переглянути екранізацію «Винні зірки» (реж. Дж. Бун, 2014, США).
1 Режим доступу: http://moviestape.net/katalog_filmiv/drama/6484-vynni- zirky.html.
2 Тут і далі: цитати з роману Дж. М. Ґріна «Провина зірок» наведено у перекладі Віри Назаренко.