Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019

Урок 94. «Провина зірок» Дж. М. Ґріна. Образи головних героїв. Ідея цінності життя
США
Плани-конспекти уроків. Сучасна література в юнацькому читанні

Мета — формувати компетентності:

- предметні (поглиблені знання про сучасну зарубіжну літературу, творчість Дж. М. Ґріна, творчу манеру письменника, роман «Провина зірок»; читацьку активність);

- ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до почуттів і думок оточуючих; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; здоров'язбережні: любов до життя, уміння цінувати кожну його мить; загальнокультурні: уміння співчувати, виявляти милосердя; прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.

Міжпредметні зв'язки: мистецтво (художня культура).

Обладнання: портрет Дж. М. Ґріна, тексти роману «Провина зірок».

До болю прекрасна історія життя і смерті...

School Library Journal (про «Провину зірок» Дж. М. Ґріна)

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

1. Робота з епіграфом до уроку (запис до зошитів)

Як ви розумієте слова, що є епіграфом до нашого уроку?

(Учні занотовують до зошитів епіграф до уроку.)

2. Слово вчителя

Інколи доводиться чути, що історія кохання юних Гейзел Ланкастер та Оґастаса Вотерса — це історія кохання сучасних Ромео і Джульєтти: справді, цьому сюжету відповідають і вік закоханих, і наявність спільного ворога, який завадив їхньому щастю... Щоправда, цей ворог — не ворожнеча між родинами, а сліпа й нещадна хвороба — рак. Про юних закоханих та їхнє оточення ми сьогодні поговоримо детальніше.

(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)

III. Актуалізація опорних знань

Складання тезового плану літературного твору

Колективно складіть стислий тезовий план роману «Провина зірок» Дж. М. Ґріна.

Очікуваний результат

Гейзел Ґрейс Ланкастер, 16-річна дівчина-підліток, хвора на рак щитовидної залози, який поширився на легені, відвідує групу підтримки для хворих на рак дітей. на одному із зібрань Гейзел зустрічає 17-річного підлітка на ім’я Оґастас Вотерс, який через остеосаркому втратив ногу. Оґастас відвідує зібрання групи, щоб підтримати свого друга Айзека, який утрачає зір через рак.

Дружба. Візит додому до Оґастаса, знайомство з його батьками. Вони домовляються прочитати улюблені романи одне одного: Оґастас дає Гейзел «Ціну світанку», а вона рекомендує йому «Царську неміч» — роман, написаний Петером Ван Гаутеном, про дівчину Анну, яка страждає від раку.

Оґастас закінчує читати її книгу, він засмучується, дізнавшись, що роман не має завершення. Гейзел пояснює, що таємничий автор припинив писати після публікації роману, і відтоді про нього нічого не відомо.

Оґастас розповідає Гейзел, що він вистежив помічницю Петера Ван Гаутена, Лідавей, і через неї йому вдалося розпочати електронне листування із самим автором. Гейзел звертається до Петера Ван Гаутена з питаннями щодо неоднозначного фіналу роману і долі матері Анни. Ван Гаутен все-таки їй відписує, пояснюючи, що відповісти на питання Гейзел він зможе лише особисто.

Дівчина пропонує матері організувати поїздку до Амстердама, але вона їй відмовляє через нестачу фінансів та медичні обмеження лікарів. На пікніку Оґастас дивує Гейзел квитками в Амстердам, які він купив коштом благодійного фонду. Гейзел нетерпляче чекає на зустріч із Петером Ван Гаутеном.

У Амстердамі Оґастас зізнається Гейзел у коханні. Крім того, підлітки нарешті зустрічаються з Ван Гаутеном, але залишаються шокованими від усвідомлення того, що він є підлим п’яницею.

Оґастас зізнається Гейзел, що у нього рецидив раку. Закохані висловлюють свою любов і підтримку одне одному.

Після повернення додому стан здоров’я хлопця різко погіршується. Побоюючись смерті, Оґастас запрошує Айзека та Гейзел на репетицію власного похорону.

За вісім днів Оґастас помирає. Після цієї страшної події Ван Гаутен з’являється на похороні хлопця, щоб вибачитися перед Гейзел. Дівчина дізнається про те, ким була прототип Анни.

Гейзел дізнається, що Оґастас таємно від неї писав продовження «Царської немочі». Дівчина отримує листа від Лідавей із прикріпленими додатками історії Оґастаса. Хлопець написав, що «на цьому світі ми не обираємо, буде нам боляче чи ні <...>, але можна обрати, хто зробить нам боляче», і що він задоволений своїм вибором та сподівається, що вона теж. Книга завершується зізнанням Гейзел, що «вона теж».

ІV. Робота над темою уроку

1. Аналізування образів героїв літературного твору (робота в групах)

Працюючи у складі 5 груп, складіть розповідь про дійових осіб роману Дж. Ґріна «Провина зірок»: 1-ша група — про Айзека, 2-га група — про Петера Ван Гаутена, 3-тя група — про Гейзел Ґрейс Ланкастер, 4-та група — про Оґастаса Вотерса, 5-та група — про загальне оточення Гейзел і Оґастаса.

Очікуваний результат

1-ша група

Айзек. Йому виповнилося 17 років. На початку твору він унаслідок хвороби втратив одне око, за два тижні його чекає наступна операція, а потім — цілковита сліпота. Оптимізму йому додає кохана дівчина (яка незабаром його покинула) і друг — Оґастас. Час від часу Айзек впадає у відчай, усвідомлюючи, що втратив можливість бачити світ навколо себе, однак підтримка друзів та оптимізм допомагають йому не зламатися. Великого значення має підтримка з боку батьків. Айзек — чутлива й добра людина. Він не став жорстоким чи різким, навпаки, намагається підтримати тих, хто також потерпає від раку.

2-га група

Петер Ван Гаутен — автор улюбленого роману Гейзел «Царська неміч». Спочатку його згадано як утаємничену особу. Виявляється, запрошення до Амстердама й ушанування гостей — заслуга його помічниці Лідавей. Насправді Петер — п’яниця з некоректною поведінкою. Після появи на похороні в Оґастаса Ван Гаутен зізнається Гейзел, що його донька померла від раку у восьмирічному віці, а його книга — це уявне продовження її життя. Він зізнається, що смерть дочки спричинила його пияцтво, але зупинитися він, імовірно, не зможе.

3-тя група

Гейзел Ґрейс Ланкастер захворіла на рак у 13 років. Відтоді біль і страждання не покидають її. Батьки головної героїні витратили всі сімейні заощадження на лікування дочки. Однак продовження життя на лічені місяці — це єдине, чого вдалося домогтися лікарям. Гейзел встигла звикнутися зі своїм швидким відходом. Але думка про те, що батьки не зможуть перенести її смерті, змушує її по-справжньому страждати. Під час відвертої розмови мати Гейзел зізналася в тому, що давно вже вчиться на соціального працівника, щоб чимось зайняти себе після смерті дочки.

Одна з небагатьох радощів у житті Гейзел — це книга нідерландського письменника. Імовірно, цей незнайомий їй чоловік, не будучи хворим, здатний відчути, що таке онкологічне захворювання. Гейзел потребує закінчення роману. Видається, саме недомовленість тримає її в цьому житті.

Несподіване кохання до Оґастаса стало для неї коханням усього життя. Хвилини, проведені поруч із ним, стали для неї найдорожчими.

4-та група

Оґастас Вотерс. Перш, ніж лишитися ноги, Ґас вів активний спосіб життя, займаючись спортом. У нього була дівчина, яку він утратив через ту саму хворобу, через яку тепер помирав сам. Гейзел помічає за своїм новим знайомим дивну звичку: він постійно бере до рота сигарету, але не курить. Для Вотерса цей ритуал сповнений сенсу. Коли сигарета опиняється в роті, молода людина немов стає на крок ближче до смерті. Однак, не закуривши, Ґас не дає «вбивці» закінчити свою дію. Для Вотерса це перемога життя над смертю. У Ґаса є фобія, якою він ділиться з учасниками групи підтримки. Юнак боїться забуття. Справжня смерть для нього — це бути забутим. Думка про те, що після його відходу байдужий світ продовжить своє існування, викликає у нього почуття жаху. люди проігнорують той факт, що нещодавно поруч із ними жив молодий хлопець на ім’я Оґастас Вотерс.

Ґас, навіть дізнавшись про те, що йому лишилося зовсім мало жити, здатен на щире й всепоглинаюче кохання; навіть у передчутті смерті він намагається підтримати кохану.

5-та група

Загальне оточення Гейзел і Оґастаса. Варто зазначити, що найбільше уваги хворим на рак дітям приділяють саме їхні батьки: Ми бачимо, що це не просто співчуття, а спроби якнайбільше підтримати, зрозуміти, не дати впасти духом підліткам, які стоять на порозі смерті. Розуміння і підтримку вони виявляють не тільки власним дітям, а й іншим.

Автор у романі показав, що більшість людей довкола смертельно хворих дітей ставиться до них із розумінням. Саме це допомагає хворим стримано і з розумінням приймати свою хворобу.

2. Бесіда за змістом літературного твору

Який із епізодів вас найбільше вразив? Чому?

Чи є утворі образ, який викликає у вас роздратування? Відповідь поясніть.

У чому виявляється почуття кохання між Гейзел і Ґасом?

Що спільного між Гейзел та Ґасом?

Чи можна зрозуміти поведінку Петера Ван Гаутена? Аргументуйте відповідь.

Як ви вважаєте, чому автор не зробив кінець твору щасливим?

V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок

Інтерактивна вправа «Кластер»

За здобутою на уроці інформацією створіть кластер «непереможні герої роману «Провина зірок» Дж. М. Ґріна».

(Охочі презентують складені впродовж уроку опорні конспекти у вигляді кластерів.)

VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

1. Лист до улюбленого героя

Складіть начерки до листа, адресованого героєві роману «Провина зірок» Дж. М. Ґріна, із яким ви б хотіли поділитися своїми думками.

2. Інтерактивний прийом «Мікрофон»

Завершіть одне з речень на вибір:

«Я вважаю, що провідною ідеєю роману «Провина зірок» Дж. М. Ґріна є...»;

«Образи героїв твору, на мою думку, покликані…»;

«Я вважаю, що письменник спрямовує читача до…».

VIІ. Домашнє завдання

Для всіх: написати лист до улюбленого героя роману «Провина зірок» Дж. М. Ґріна.

Для охочих: переглянути екранізацію «Винні зірки» (реж. Дж. Бун, 2014, США).