Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019

Урок 95. «Провина зірок» Дж. М. Ґріна. Символіка назви твору. Ліризм, іронічність оповіді
США
Плани-конспекти уроків. Сучасна література в юнацькому читанні

Урок 95. «Провина зірок» Дж. М. Ґріна. Символіка назви твору. Ліризм, іронічність оповіді

Мета — формувати компетентності:

- предметні (поглиблені знання про сучасну зарубіжну літературу, творчість Дж. М. Ґріна, творчу манеру письменника, роман «Провина зірок»; читацьку активність);

- ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до почуттів і думок оточуючих; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; здоров'язбережні: любов до життя, уміння цінувати кожну його мить; загальнокультурні: уміння співчувати, виявляти милосердя; прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.

Міжпредметні зв'язки: мистецтво (художня культура).

Обладнання: портрет Дж. М. Ґріна, тексти роману «Провина зірок», картки з цитатами із твору.

І. Перебіг уроку

ІІ. Організаційний момент .

Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

(Охочі зачитують написані вдома листи до літературного героя)

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Як ви вже переконалися, у романі «Провина зірок» ми спостерігаємо не тільки за історією щирого кохання. Автор розкриває багато дотичних проблем, поміж яких чимале значення мають роздуми про життя та смерть, про призначення людини, про стійкість у випробуванні страшною хворобою, про духовні та фізичні сили людини. Тому сьогодні ми звернемо увагу не стільки на зовнішній бік життя героїв, скільки на їхній внутрішній світ, яким його побачив автор.

(Учні занотовують до зошитів тему уроку)

ІV. Робота над темою уроку

Спілкування з автором (робота за картками із цитатним матеріалом)

Поясніть, як ви розумієте рядки з твору.

Картка 1

«Я боюся забуття,— відповів хлопець по паузі.— Боюся ірраціонально, як сліпий боїться темряви».

Картка 2

«Прийде час... коли ми всі помремо. Всі. Прийде час, коли не залишиться людей, щоб пам’ятати, що люди взагалі колись існували і щось робили. Не залишиться нікого, хто пам’ятав би про Аристотеля чи Клеопатру, поминаючи вже тебе. Все, що ми зробили, побудували, написали, винайшли і відкрили, буде забуто. Все це <...> зникне без сліду. Може, цей час прийде скоро, може, до нього ще мільйони років, але навіть якщо ми переживемо згасання сонця, вічно людство існувати не може. Був час до того, як живі організми усвідомили себе, буде час і після. А якщо тебе турбує неминучість забуття, пропоную тобі ігнорувати цей страх. Боже правий, так усі роблять».

Картка 3

«Люди багато говорять про мужність онкохворих, і я не заперечую: це таки мужність. Мене і кололи, і різали, і труїли роками, а я знай шкандибаю. Але не впадайте в оману: тої миті я була б дуже рада померти».

Картка 4

«Я закоханий у тебе, я знаю, що кохання — лише крик у порожнечу, забуття неминуче, всі ми приречені, й настане день, коли все перетвориться на порох. Я знаю, що сонце поглине оту єдину землю, що нам дана, а я закоханий у тебе».

Картка 5

«Звісно. Я боюся земного забуття. Не подумай, що я копіюю своїх батьків, але я вірю, що у людей є душі. Страх забуття — це щось інше, це страх від того, що я не зможу віддати нічого в обмін на своє життя. Якщо ти не прожив у служінні вищому добру, можна принаймні послужити йому своєю смертю, розумієш?»

Картка 6

«На цьому світі ми не вибираємо, буде нам боляче чи ні <...>, але можна обрати, хто зробить нам боляче. Я своїм вибором задоволений. Сподіваюся, вона теж».

Фронтальна бесіда

Які проблеми, на вашу думку, розкриває автор у романі?

Оповідь у творі ведеться від імені Гейзел. Що дає така форма розповіді?

Як ви вважаєте, чи можуть почуватися щасливими підлітки, які знають про свою смертельну хворобу?

Що, на вашу думку, допомагає героям зберігати почуття гумору та оптимізм?

Інтерактивна вправа «Продовжте речення»

Визначте символіку назви твору, продовживши речення: «Гейзел уважає, що їхнє кохання — це подарунок зірок. Провина ж зірок у тому, що...».

V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок

Узагальнювальне слово вчителя

Попри те, що тема хвороби і смерті становить основу сюжетної лінії роману, твір увесь наповнений життям. Молоді люди, які зробили в житті тільки перші кроки, здатні творити, любити і бути коханими, не можуть жити так, як живуть засуджені до смерті. Навпаки, вони живуть набагато повніше і яскравіше, аніж ми — здорові люди. І саме ця обставина робить роман Джона Ґріна таким привабливим та незабутнім. Приречені на смерть діти не плачуть і не стогнуть, а, як і всі підлітки, закохуються, ненавидять, бунтують, доводять одне одного до сказу, ревнують, шукають можливості для самовираження і самоствердження або просто теревенять ні про що. На тлі невідворотності смерті нібито гостріше відчувається те почуття життя, яке наповнює їхні юні серця і вибуховими поштовхами вимагає виходу.

Герої роману, по суті, ще діти, не тільки переживають і люблять — вони по-дорослому міркують, аналізують, критично осмислюють чужий їм навколишній світ, намагаються зрозуміти, що відбувається навколо, і. просто живуть.

Творча робота (запис до зошитів)

Напишіть есе за темою «Що таке життя? (за романом «Провина зірок» Дж. М. Ґріна)».

VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

VIІ. Домашнє завдання

Для всіх: читати «Крадійка книжок» М. Ф. Зузака.

Випереджальне (індивідуальне; для 1-2 учнів): підготувати повідомлення про життя та творчість М. Ф. Зузака.