Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019

Урок 96. Маркус Френк Зузак. Стислі відомості про митця. «Крадійка книжок» — роман про другу світову війну
Австралія
Плани-конспекти уроків. Сучасна література в юнацькому читанні

Мета — формувати компетентності:

- предметні (поглиблені знання про сучасну зарубіжну літературу; первинні знання про творчість М. Ф. Зузака, про творчу манеру письменника, про роман «Крадійка книжок»; читацьку активність);

- ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до почуттів і думок оточуючих; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.

Міжпредметні зв'язки: мистецтво (художня культура).

Обладнання: портрет М. Ф. Зузака, твори письменника, тексти роману «Крадійка книжок», мультимедійна презентація за темою уроку, медіа- засоби.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Інтерактивна вправа «Інтелектуальна розминка»

Якби вам довелося характеризувати сучасну літературу, ви б назвали її оптимістичною чи песимістичною? Чому?

Носіями яких характерів є образи, що переважають у сучасній літературі?

Сучасна література — це література постмодернізму чи ні? Відповідь аргументуйте.

Чи вся сучасна література має чітку вікову спрямованість?

Чи доцільно перечитувати твори, якщо існують їхні екранізації? Обґрунтуйте відповідь.

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Гортаючи сторінки чергової книги, ми завжди сповнені очікувань. Хтось мріє поринути у світ пригод, когось цікавить романтична сторона людських стосунків, у когось є гостра потреба дати вихід власним почуттям... Одне можна сказати цілком упевнено: ніхто не хоче залишитися байдужим. Звісно, кожен твір по-своєму може захопити. Сьогодні ми поринемо у світ минулого, ознайомимося з подіями, що супроводжували прихід до влади гітлерівського режиму, та з творчістю автора, який народився значно пізніше, але описані події не залишили його байдужим.

(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)

ІV. Робота над темою уроку

1. Вступне слово вчителя

Маркус Френк Зузак — австралійський письменник. Його найвідоміші твори — «Крадійка книжок» і «Посланець» — критики позиціонували як підліткові романи, що стали міжнародними бестселерами.

Письменницький стаж М. Ф. Зузака (Зусака) відносно невеликий, і список його творів містить лише шість романів, проте кожна його книга спричиняла дискусії читачів та рецензії авторитетних літературознавців. Твори цього письменника перекладено 40 мовами світу, митця нагороджено багатьма престижними преміями, його ім’я неодноразово потрапляло до списків світових бестселерів. На відміну від більшості своїх однолітків-літераторів, Маркус Зузак не захоплюється пригодами у вигаданих світах, містичними таємницями та сповненими жахів трилерами. Його книги описують звичайних людей, які борються не з драконами або магами, а з реальними проблемами й виборюють не престол королівства, а систему життєвих цінностей.

2. Повідомлення учнів за випереджальним домашнім завданням

(Учні виступають із повідомленнями про життя та творчість М. Ф. зузака.)

Очікуваний зміст повідомлень

Маркус Френк Зузак

Маркус Френк Зузак народився 23.06.1975 р. у м. Сіднеї (Австралія). Його батьки були біженцями з повоєнної Європи — маляр Гельмут Зузак емігрував з Австрії, а його дружина Ліза — з Німеччини.

Маркус — наймолодша дитина у родині, має двох сестер і брата. Закінчивши Engadine High School, він невдовзі повернувся туди викладачем англійської, почавши водночас кар’єру письменника. Вищу освіту з історії й англійської філології здобув в Університеті Нового Південного Вельсу зі ступенем бакалавра мистецтв та дипломом із викладання.

Першу свою книгу написав 1992 року, коли йому випонилося тільки 16 років, однак лише за 7 років спроб і очікувань вона вийшла друком. Починаючи з 1999 року Зузак опублікував шість творів. Перші три, що вийшли друком у 1999 - 2001 рр. у різних англомовних країнах, принесли авторові низку нагород. «Посланець», опублікований 2002-го, наступного року переміг в австралійських конкурсах CBC Book of the Year Award та NSW Premier’s Literary Award (Ethel Turner Prize), а в Сполучених Штатах посів друге місце конкурсу Printz Award.

Роман «Крадійка книжок», який вийшов друком 2005 року, перекладено 30 мовами світу, зокрема українською.

Поміж досягнень роману: найвища позиція в рейтингу Amazon.com, у списку бестселерів The New York Times, в аналогічних рейтингах Бразилії, Ірландії та Тайваню; також цей твір — у п’ятірці найбільш купованих книг Сполученого Королівства, Іспанії, Ізраїлю, Південної Кореї. Успішною стала також екранізація цього роману 2013 року.

Маркус Зузак одружений, виховує доньку. Вільний час присвячує серфінгу та перегляду кінофільмів.

3. Слово вчителя

«Крадійка книжок» — роман про Другу світову війну. Роман «Крадійка книжок» став тріумфом Маркуса Зузака. Основа твору — спогади батьків письменника про їхнє воєнне дитинство: бомбардування Мюнхена, потоки євреїв, що прямують у Дахау, голод і втрата близьких. Ірраціональність та реалізм, дитячі захоплення та політичні події, а передусім — оповідь від першої особи, яким є сама Смерть,— усе це зробило книгу не просто бестселером, а подією в літературі. Роман «Крадійка книжок» називали «вибухом свідомості» й «найнезвичнішим романом нового часу»; він здобув багато премій.

Січень 1939 року. Німеччина. Країна затамувала подих. Ніколи ще у Смерті не було стільки роботи. А буде ще більше. Мати везе дев’ятирічну лізель Мемінґер та її молодшого брата до прийомних батьків, які мешкають поблизу Мюнхена, тому що їхнього батька більше немає (його віднесло диханням чужого й дивного слова «комуніст»), і в очах матері дівчинка бачить страх перед такою самою долею. Дорогою Смерть відвідує хлопчика й уперше помічає Лізель. Так дівчинка опиняється на Хіммел-штрассе — Небесній вулиці. Хоч би хто придумав цю назву, у нього було здорове почуття гумору. Не те, щоб там було суще пекло — ні, але й ніяк не рай.

Перед очима читача пробігає історія звичайних німецьких людей напередодні та під час Другої світової війни. Смерть, від імені якого ведеться оповідь, помітила дівчинку — лізель Мемінґер — і не змогла позбутися цікавості до неї. Цікавість ця з’явилася після того, як Смерть побачив, що Лізель учинила незвичну крадіжку...

Дівчинка навчилася читати, і їй відкрився цілий світ. Заради цього світу вона почала красти, але не їжу, хоча дуже хотіла їсти, а книги. Саме книги, які не залишають її байдужою. Книги, що їх читатиме утікач-єврей, якого нова сім’я ховає в підвалі, та самотня сусідка, сини якої на війні.

Перед нами постає не тільки історія дівчинки, а й історія цілої країни. Ми бачимо, наскільки зумів зламати волю свого народу його «гідний син» — Адольф Гітлер, якими антигуманними були численні злочини нацистського режиму проти громадян Німеччини та окупованих нею територій. Перед нами також розгортається дуже трагічна сторінка — голокост.

Нацизм покалічив світ та долі окремих родин, але в багатьох людях все одно залишилися доброта й милосердя, гуманізм та жага до життя і прагнення пізнавати прекрасне. 4

4. Особливості розкриття художнього світу літературного твору (колективна робота)

(Робота з «Прологом» роману «Крадійка книжок» М. Ф. Зузака.)

Знайдіть цитати, де зазначено, від імені якої особи ведеться оповідь.

Яким є стиль цієї оповіді?

На вашу думку, яке значення має опис колірної гами оповіді?

Чи є у словах оповідача ознаки упередженого ставлення до людей?

Як ми дізнаємося про Лізель? Як починається оповідь про дівчинку?

Що в «Пролозі» ми можемо вважати ключовим?

Розкажіть про свої емоції та відчуття після прочитання «Про лога».

Чому оповідач назвав лізель крадійкою книжок?

V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок

Складання сенкана

Складіть сенкан за темою «Жахіття війни».

VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Інтерактивний прийом «Мікрофон»

Завершіть речення: «Сьогодні на уроці мені спало на думку, що...».

VIІ. Домашнє завдання

Для всіх: прочитати роман «Крадійка книжок» М. Ф. Зузака.

Випереджальне (індивідуальне; для 1-2 учнів): підготуватися до вправи «Входження в образ» (за образом Лізель Мемінґер).