Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019

Урок 98. Ідеї людяності, добра, порятунку життя й культури. Книга як символ збереження духовності в жорстокому світі. Форми оповіді у творі М. Ф. Зузака «Крадійка книжок»
Австралія
Плани-конспекти уроків. Сучасна література в юнацькому читанні

Мета — формувати компетентності:

- предметні (поглиблені знання про сучасну зарубіжну літературу, творчість М. Ф. Зузака, творчу манеру письменника, роман «Крадійка книжок»; читацьку активність);

- ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до почуттів і думок оточуючих; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; соціальні та громадянські: неприйняття насилля, формування гуманізму, любові до Батьківщини; загальнокультурні: прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.

Міжпредметні зв'язки: мистецтво (художня культура).

Обладнання: портрет М. Ф. Зузака, тексти роману «Крадійка книжок», ілюстрації до твору.

Слова — це життя. М. Ф. Зузак

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Конкурс «Так чи ні?»

(Учні ставлять одне одному підготовлені вдома запитання за біографією М. Ф. Зузака та його твором «Крадійка книжок». Кожне запитання має завершуватися словами «так чи ні?». кожну правильну відповідь оцінюють одним балом.)

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Напевно, усі, хто потрапив у вир Другої світової, мріяв про те, щоб залишитися живим, і про чудове життя після війни. Проте були такі, хто заздрив мертвим. недарма кажуть, що найбільша трагедія на війні — вижити... Насправді, що страшніше за втрату рідних і близьких людей. Чим керується Смерть, обираючи когось одного?

(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)

ІV. Робота над темою уроку

1. Вступне слово вчителя

Крадійку книжок Смерть бачив тричі. Але це не завадило йому детально розповісти про дівчинку. чому ж він залишив цю дитину жити? Що вберегло Лізель поміж суцільної руйнації та хаосу знищення?

2. Фронтальна бесіда

Дослідімо символіку твору. Розкажіть про три зустрічі Смерті з Лізель. Які колірні асоціації Смерть використовує під час цих розповідей? (Уперше Смерть побачив Лізель на залізниці, узимку; згадано суцільний білий колір. удруге зустріч відбулася, коли розбився літак з американським пілотом на борту; символом другої зустрічі є чорний колір. утретє Смерть зустрів дівчинку під час масового бомбардування району, у якому мешкала крадійка книжок; на загальному фоні помітно виділяється небо нестерпно-пекельного багряного кольору.)

Чому вкотре у творі згадано саме ці кольори?

Поясніть, чому Смерть дав дожити головній героїні до старості.

Що сталося з тими, хто оточував Лізель?

Як розкрито тему крадійства у творі? Чи той, хто вперше назвав Лізель крадійкою книжок, справді вважає її крадійкою?

Яке значення у житті Лізель мав Руді?

Назвіть основний символ твору. (Книга.)

Які епізоди твору ви також назвали б символічними?

3. Евристична бесіда «книга як символ збереження духовності в жорстокому світі»

Хто надихнув Лізель на написання власної книги життя? (Фрау Ільза германн, яка принесла лізель «маленьку чорну книжечку. всередині не було історії, лише посмугований папір.

— Я подумала, якщо ти більше не будеш читати моїх книжок, то може замість цього захочеш написати свою...».)

Як учинила Лізель із подарунком дружини мера? (Дівчинка, прокрадаючись уночі у підвал, бралася за олівець і писала історію свого життя.)

Чому написання власної книги врятувало їй життя? («До наступної атаки, що відбулася 2 жовтня, вона її дописала... А крадійка книжок читає. Перечитує і ще раз перечитує останнє речення, перечитує вже не одну годину». Саме під час цього читання почалося бомбардування, і всіх, хто спокійно спав удома, забрав Смерть... Окрім Лізель, яка сиділа у підвалі. Ільза Германн подарувала Лізель не просто книжку, а необхідність перебувати в підвалі, що врятувало дівчинці життя.)

Як ставилася лізель до слів, які давалися їй не надто легко? (Вона «ненавиділа слова і любила їх», уважала їх важкими.)

4. Робота з епіграфом до уроку (запис до зошитів)

Як ви розумієте слова М. Ф. Зузака, що є епіграфом до нашого уроку?

(Учні занотовують до зошитів епіграф до уроку.)

5. Інтерактивна вправа «шерлок Холмс»

(Учні опрацьовують частину 10 («Кінець світу (частина ІІ)»).) Методичний коментар. Учням пропонують швидко прочитати текст і, не користуючись ним, скласти до нього якнайбільше запитань, які мають охопити весь матеріал і врахувати найменші дрібниці. Із найдовшого списку зачитують запитання, учні дають відповіді на них.

6. Узагальнювальна бесіда

Чим для лізель стало написання власної книжки?

Чому вона дала їй назву «Крадійка книжок»?

Чому Лізель визначила собі щоденну норму?

Доведіть, що в цей час вона ще більше зблизилася зі своїми прийомними батьками, особливо з татом.

Який сенс мають міркування Смерті про книжку Лізель?

Як до Смерті потрапила книга, написана Лізель?

Чому книгу ЛІзель «Крадійка книжок» завершує поняття слово?

7. Складання паспорта літературного твору (колективна робота)

Складіть паспорт роману М. Ф. Зузака «Крадійка книжок».

Очікуваний результат

Паспорт роману М. Ф. Зузака «Крадійка книжок»

Автор: Маркус Френк Зузак.

Назва: «Крадійка книжок».

Жанр: наявні ознаки філософського, психологічного роману, роману-перестороги, а також фантастичний елемент (оповідач — Смерть).

Дата написання: 2006.

Тематика і проблематика: зображення подій Другої світової війни; знедолене воєнне дитинство; книга і слово в житті людини, суспільства; ідеологія фашизму й нацизму, що нівечить душу; голокост, дегероїзація війни, зображення фізичних і духовних страждань, загальнолюдська солідарність; становлення особистості й сенс життя.

Художній час і простір твору: події роману розгортаються у нацистській німеччині, починаючи із січня 1939 року, коли Лізель Мемінґер виповнюється 9 років, і завершуються смертю головної героїні в глибокій старості в Австралії.

Форми (особливості) оповіді: оповідач — Смерть, наявність «тексту в тексті», авторських ілюстрацій, заголовків-анонсів, невідповідність фабули і сюжету.

Головні герої: оповідач і учасник подій Смерть, Лізель Мемінґер, подружжя Губерманнів, Макс Ванденбурґ, Руді Штайнер, Ільза Германн.

V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок

Творча робота (запис до зошитів)

Напишіть есе за темою «Яка користь від слів?».

VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Інтерактивний прийом «Одне слово»

Одним словом по черзі підбийте підсумки уроку.

VIІ. Домашнє завдання

Індивідуальне (можна працювати в парах): підготувати розгорнуту презентацію за творчістю одного з авторів сучасної зарубіжної літератури (зокрема: Ф. Беґбедера, М. Вельбека, П. Коельйо, В. Пелевіна, Дж. Ірвінґа, Б. Шлінка, Е. Мун, Р. Метісона, Х. Муракамі, А. Адамсона, М. Етвуд) із переліку, наданого вчителем.