Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019
Уроки 99-100. Сучасний літературний процес (загальний огляд). Зарубіжна література ХХІ ст.
Австралія
Плани-конспекти уроків. Сучасна література в юнацькому читанні
Мета — формувати компетентності:
- предметні (знання про напрями розвитку сучасного літературного процесу; навички самостійної роботи з літературними текстами, визначення їхньої художньої цінності, формулювання й обґрунтування своєї думки про явища мистецтва);
- ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності та критичного мислення; комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до думок та почуттів оточуючих; інформаційні: навички роботи з книгою; уміння і навички аналітичного характеру; загальнокультурні: любов до літератури; повагу до загальнолюдських цінностей; естетичний смак).
Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.
Обладнання: портрети сучасних зарубіжних письменників, видання їхніх творів.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
Із чим ви асоціюєте термін постмодернізм? Поясніть свою думку.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Сьогодні ми відвідаємо галерею сучасної зарубіжної літератури і, сподіваюся, кожен із вас відкриє для себе нового автора, книжку якого захоче розгорнути вдома й поринути в новий таємничий світ...
(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)
ІV. Робота над темою уроку
Повідомлення учнів за випереджальним домашнім завданням (запис до зошитів)
(Учні виступають із повідомленнями про митців зарубіжної літератури — представників сучасного літературного процесу.)
За повідомленнями однокласників складіть опорний конспект.
Очікуваний зміст повідомлень
Фредерік Беґбедер
Фредерік Беґбедер
Письменник, публіцист, літературний критик, редактор; є одним із кращих письменників у сучасній французькій літературі. народився 1965 року.
До того, як почати писати, Беґбедер майже 10 років займався рекламним бізнесом. найвідоміші твори митця, завдяки яким він зажив слави,— це романи «Канікули в комі» (1995), «99 франків»
(2000), «Романтичний егоїст» (2005).
Мішель Вельбек
Мішель Вельбек
Французький письменник, поет, співак, сценарист, кінорежисер; народився 1956 (1958) року. Вельбек здобув безліч різноманітних премій, зокрема: Гран-прі в галузі літератури за роман «Елементарні частинки» (1998), приз Паризького кінофестивалю за роман «Платформа» (2001). Він є одним із французьких авторів, яких найбільше читають у світі.
Пауло Коельйо
Пауло Коельйо
Бразильський письменник, романи якого перекладено 112 мовами світу; народився 1947 року. Його роман «Алхімік» (1987) перекладено 50 мовами світу, він здобув почесний статус культового твору. Сьогодні «Алхімік» посідає найрейтинговіші місця поміж книг, що продаються у світі загалом та в історії книжкових продажів Бразилії. До речі, саме завдяки цьому роман було записано до Книги рекордів Ґіннесса.
Віктор Пелевін
Віктор Пелевін
Російський прозаїк і перекладач; автор збірки оповідань «Синій ліхтар» (мала Букерівська премія, 1993), повістей «Омон Ра», «життя комах», «жовта стріла»; народився 1962 року. Перекладає твори Карлоса Кастанеди й Артура Макена. Він — один із небагатьох письменників сучасності, якого згадано у переліку «Видатні письменники світу» поряд із такими митцями, як Ґабріель Ґарсія Маркес, Харукі Муракамі й Умберто Еко. Після роману «чапаєв і Порожнеча» Пелевіна було визнано одним із найкультовіших митців пера.
Джон Ірвінґ (Джон Воллес Блант Молодший)
Джон Ірвінґ
Американський письменник і сценарист, визнаний майстер психологічної прози; народився 1942 року. Першою книгою Ірвінґа став роман «Сімейне життя вагою 158 фунтів», другий роман «Світ очима Ґарпа» отримав національну книжкову премію. За цей самий роман (точніше, його екранізацію) письменник здобув «Оскара». Ще один «Оскар» поповнив колекцію Джона за сценарій до кінокартини «Правила виноробів». Його книги перекладено 35 мовами світу.
Бернгард Шлінк
Бернгард Шлінк
Німецький письменник, правник; народився 1944 року. Його роман «читець» було названо однією з найуспішніших книжок в історії Німеччини та перекладено 39 мовами. Також цей роман посів провідне місце у переліку бестселерів The New York Times. З 1990 року викладає, має статус професора при університеті імені Гумбольдта.
Елізабет Мун
Елізабет Мун
Американська письменниця, яка працює у фантастичному жанрі, що варіюється від наукової фантастики до фентезі; народилася 1945 року. За освітою — історик і біолог, ветеран Корпусу морської піхоти США, що пояснює захоплення письменниці жанром бойової фантастики. Першою книгою Елізабет став роман «Шлях найманця» (1990). на рахунку митчині такі премії, як Комптон Крок (1990), Неб’юла за кращий роман (2003) і нагорода Роберта Хайнлайна (2007).
Річард Метісон
Річард Метісон
Американський письменник та сценарист Р. Метісон (1926 - 2013) працював у жанрах фентезі, жахів та наукової фантастики. Значну частину його творів екранізовано. Знамениті сьогодні кінострічки «Легенда пекельного будинку» (1973), «Куди приводять мрії» (1998), «Відгомін луни» (1999), «Я — легенда» (2007) було за- фільмовано саме за його творами.
Харукі Муракамі
Харукі Муракамі
Японський письменник і перекладач; народився 1949 року. 1979 року світ побачила його перша повість «Слухай пісню вітру», водночас вона стала першою частиною так званої «Трилогії Пацюка».
За цю книгу Муракамі удостоєно премії Гундзи сіндзін-се у номінації «Кращий письменник-початківець». Ця книга вже до кінця року розійшлася дуже великим накладом. 1980 року письменник опублікував другу частину трилогії — повість «Пінбол 1973». Третя частина «Трилогії Пацюка» вийшла друком 1982 року — роман «Полювання на овець», здобувши Муракамі чергову премію. Письменник має почесну премію імені Франца Кафки (2006). Такі видатні романи письменника, як «Усі божі діти можуть танцювати» (2007) і «Норвезький ліс» (2010) було екранізовано.
Марґарет Етвуд
Марґарет Етвуд
Канадська письменниця, поетеса, літературний критик і активіст захисту навколишнього середовища; народилася 1939 року. Хоча Етвуд більше відома як авторка прози, вона також має численні нагороди за свою поезію й понад 15 поетичних збірок. У своїй творчості митчиня надихається міфами та казками, якими цікавиться змалку. Вона також опублікувала 4 збірки оповідань і 3 збірки прозових творів.
Айзек Адамсон
Айзек Адамсон
Американський прозаїк; відомий нам за знаменитою серією детективів про пригоди журналіста Біллі Чакі в Японії; народився 1971 року. Його роман «Розбірки в Токіо» екранізувала відома компанія Sony Pictures Entertainment, він також дістав позитивну оцінку своєї творчості відомих критиків.
V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок
Вправа «Учасники галереї — з нами»
(Учні завершують записи у зошитах. Охочі зачитують занотоване. Решта коментують, уточнюють.)
VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
Інтерактивний прийом «Мікрофон»
Завершіть речення: «Знайомство з книгами сучасних зарубіжних авторів я розпочну з...».
VIІ. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи за темою «Сучасна література в юнацькому читанні».