Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019

Урок 53. Генріх Белль. Життєвий і творчий шлях письменника. Засудження антигуманної сутності війни в оповіданні «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...». Образ школи як художня модель фашистської Німеччини
Німеччина
Плани-конспекти уроків. Проблема війни та миру в літературі ХХ ст.

Мета — формувати компетентності:

- предметні (поглиблені знання про антивоєнну тематику у творах літератури; знання про життя та творчість Г. Белля; читацьку активність);

- ключові (уміння вчитися: навички текстологічного аналізування твору; уміння визначати роль деталі, роль внутрішнього монологу в розкритті теми твору (засудження жахіть війни); комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до почуттів і думок оточуючих; розвинене усне мовлення, зокрема щодо формулювання відповіді (логічність, послідовність, доказовість); інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; громадянські: чітку громадянську позицію щодо розв'язання війни та захисту Батьківщини; загальнокультурні: прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.

Основні терміни й поняття: художній образ, підтекст.

Міжпредметні зв'язки: історія, мистецтво (художня культура).

Обладнання: портрет Г. Белля, видання його творів, ілюстративний матеріал.

Солдатам — а я був солдатом — слід нарікати не на тих, проти кого їх посилали воювати, а тільки на тих, хто посилав їх на війну...

Г. Белль

Чи були героями всі ті, хто волав, молився й проклинав в окопах, шпиталях, на сходах і в підвалах, на вантажних машинах, на возах, у залізничних вагонах?.. Геройська смерть, яку їм так щедро приписують,— не більше ніж розмінна монета політики, а отже, фальшиві гроші.

Г. Белль

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Інтерактивний прийом «Мозковий штурм»

Як ви вважаєте, що в житті є найстрашнішим?

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Робота з епіграфами до уроку

Як ви розумієте слова, що є епіграфами до нашого уроку?

(Учні занотовують до зошитів тему уроку й епіграфи до нього.)

ІV. Робота над темою уроку

1. Вступне слово вчителя

Духовне відродження німецького народу відбувалося впродовж тривалого часу через усвідомлення своєї історичної провини за розв’язання Другої світової війни та критичне переоцінювання вчорашніх ідеалів. Поміж багатьох письменників, які стали символами нації, що одужує, був Генріх Белль. У гімназії він був одним із небагатьох, хто відмовився вступити до гітлерюґенду (гітлерівської молодіжної організації). Однак уникнути військової служби йому так і не вдалося: на довгих 6 років історія його життя тісно переплелася з географією Другої світової війни, хоча, за твердженням митця, за всю війну він жодного разу не вистрелив. Утім, як усі, він зазнав поневірянь фронтового життя: кілька разів його було серйозно поранено, на його очах гинули товариші. Ставлення митця до війни було вкрай негативним.

Генріх Белль

2. Повідомлення учнів за випереджальним домашнім завданням

(Учні виступають з оглядом життя та творчості Г. Белля.)

Очікуваний зміст повідомлення

Генріх Теодор Белль, німецький прозаїк і новеліст, народився 21 грудня 1917 р. у Кельні, одному з найбільших міст Рейнської долини, у багатодітній родині майстра з виготовлення художніх виробів із дерева Віктора Белля й Марі (Германнс) Белль. Предки Белля по батьковій лінії втекли з Англії за правління Генріха VIII: як і всі католики, вони постраждали від утисків з боку англіканської церкви. Предки по материній лінії були селянами й пивоварами з Рейнської долини.

Він почав писати вірші й оповідання з раннього дитинства. Після закінчення гімназії, прагнучи уникнути будь-яких точок дотику з режимом, він улаштувався на роботу до книгарні букініста. Проте за рік після закінчення школи (1938) юнака зобов’язали відбувати трудову повинність на важких земляних роботах, а 1939 року призвали на військову службу. Служив Белль капралом на Східному й Західному фронтах: у складі окупаційних військ перебував у Польщі, Франції, Румунії й Угорщині; воєнна доля закинула його і на територію СРСР, зокрема до України. 1945 року Белль потрапив у полон до американців, після чого просидів кілька місяців у таборі для військовополонених на півдні Франції.

Повернувшись до рідного міста, Белль деякий час навчався в Кельнському університеті, потім працював у майстерні батька, згодом — у міському бюро демографічної статистики, водночас не припиняв писати. 1947 року вийшли друком перші оповідання Генріха Белля, що привернули увагу читачів і літературних критиків. Розпочавши з невеликої прозової форми — оповідання та повісті, Белль невдовзі спробував свої сили в романі. Уже на початку 1960-х рр. Белль зажив слави провідного письменника Німеччини.

1942 року Белль одружився з Анною Марі Чех, яка народила йому двох синів. Разом із дружиною Белль перекладав німецькою твори американських письменників Бернарда Маламуда та Джерома Девіда Селінджера.

Нобелівську премію Белль здобув 1972 року «за творчість, у якій сполучається широке охоплення дійсності з високим мистецтвом створення характерів і яка стала вагомим внеском у відродження німецької літератури».

Книги Белля зажили популярності та визнання не тільки в Західній, а й у Східній Німеччині, навіть у Радянському Союзі,

де було розпродано кілька мільйонів екземплярів його творів. Водночас Белль зіграв важливу роль у діяльності ПЕН-клубу — міжнародної письменницької організації, за допомогою якої він підтримував письменників, що зазнавали утисків у країнах комуністичного режиму (зокрема, Олександр Солженіцин, після висилки 1974 року з Радянського Союзу, до від’їзду до Парижа жив у Белля).

Помер Белль у віці 67 років, перебуваючи під Бонном в одного зі своїх синів, 16 липня 1985 р.

3. Евристична бесіда

Від чийого імені написано оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...»?

Чому головний герой твору не має імені?

Яку першу фразу почув юнак?

Розкрийте символічний смисл протиставлення «мерці — решта».

Як ставиться до невідомого героя автор?

Чому автор розповідає саме про солдата-юнака, який щойно закінчив гімназію?

На вашу думку, чому герой, потрапивши до рідного міста, не згадує про батьків, про рідних?

У чому полягає виховне значення деталей шкільного інтер’єру?

На що було спрямовано формування особистості за допомогою згаданої у творі наочності?

Чи насправді все це назавжди закарбувалося у серці юнака та вплинуло на його особистість?

Про що нагадує слід від хреста на стіні гімназії?

Які два питання бентежать героя, що прямує коридорами гімназії?

Опишіть почуття хлопця, що опинився в гімназії, яку він покинув лише три місяці тому і в залі малювання якої ще зберігся його напис на дошці?

Чому, на вашу думку, герой не може завершити фразу: «І зненацька мені спало на думку, що коли я справді у своїй школі, то й моє ім’я справді стоятиме там, укарбоване в камінь, а в шкільному календарі проти мого прізвища буде написано: «Пішов зі школи на фронт і поліг за...»1?

Який епізод ми можемо назвати кульмінацією твору?

4. Дискусійні питання

Який настрій викликає це оповідання?

Чи можемо ми назвати цього солдата ворогом, загарбником? Яке слово найкраще характеризує його? (Жертва.)

Чому у творі багато незавершених фраз?

На вашу думку, чому фінал оповідання залишається відкритим?

5. Творчо-аналітична робота

Знайдіть у тексті опис гімназії, у якій навчався літературний герой. чи можна асоціювати цей опис із художньою моделлю фашистської німеччини? Відповідь аргументуйте.

Очікуваний результат

Символічним є насамперед те, що дія відбувається у гімназії, адже саме в школі розпочиналося жахливе викривлення свідомості юних громадян Німеччини у потрібному тоталітарному режиму напрямі. За ваганнями героя по суті стоїть проблема втрати довіри вчорашнього випускника школи до наставників та їхньої брехні, до барвистих казок про шляхетність війни та красу воїнського подвигу. Пропагуючи хибні, точніше — отруйні уявлення, учителі у такий спосіб допомагали владі використовувати молоде покоління. Автор постійно загострює увагу на розбіжностях між офіційною пишномовністю тих, на кому ідейно тримався нацистський режим, і страшною реальністю, яку пізнали ті, хто мусив утілювати ці ідеї у життя. З одного боку — офіційне уславлення героїв війни й пишне вшанування пам’яті на оздоблених золотом таблицях із переліком їхніх імен. З іншого — позбавлене будь-яких натяків на велич та романтику зображення одного з таких героїв. З одного боку — шкільна наочна агітація, що звеличує воєнні перемоги Німеччини, з іншого — протиприродне перетворення гімназії на будинок, у якому одні приміщення відведено для мерців, а інші — для «решти», тобто живих, поміж яких опинився і поранений хлопець, який сам став жахливою «решткою» життя. Фрагмент епітафії, використаний у нацистській гімназії як дидактичний матеріал, набуває характеру скорботного пророцтва щодо долі її випускників і щодо долі всіх загиблих у війнах, які відбувалися упродовж людської історії. незавершена цитата справляє ще гостріше враження — адже позбавлений обох рук юнак ніколи її не допише.

V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок

1. Інтерактивний прийом «Асоціативна сітка»

Колективно складіть асоціативну сітку за темою «Г. Белль та війна».

2. Інтерактивний прийом «Ґронування» (запис до зошитів)

Складіть ґроно (на вибір) до постаті Г. Белля або до образу головного героя оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...».

VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Уміти аналізувати твір Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…».


1 Тут і далі: цитати з оповідання Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» наведено у перекладі Євгенії Горевої.