Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019

Урок 54. Подорожній, коли ти прийдеш у СПА...»: символічний зміст назви оповідання, її зв'язок з історією Спарти. Символіка та форма твору. Образ головного героя. Художні деталі. Підтекст. Авторська позиція
Німеччина
Плани-конспекти уроків. Проблема війни та миру в літературі ХХ ст.

Мета — формувати компетентності:

- предметні (поглиблені знання про антивоєнну тематику у творах літератури; знання про життя та творчість Г. Белля; читацьку активність);

- ключові (уміння вчитися: навички текстологічного аналізування твору; уміння визначати роль деталі, роль внутрішнього монологу в розкритті теми твору (засудження жахіть війни); комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до почуттів і думок оточуючих; розвинене усне мовлення, зокрема щодо формулювання відповіді (логічність, послідовність, доказовість); інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; громадянські: чітку громадянську позицію щодо розв'язання війни та захисту Батьківщини; загальнокультурні: прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.

Основні терміни й поняття: монолог.

Міжпредметні зв'язки: історія.

Обладнання: портрет Г. Белля, видання його творів, ілюстративний матеріал за темою уроку.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Експрес-опитування

Зазначте ім’я юнака, який пораненим потрапив до своєї гімназії, та назву міста, у якому відбувається дія. (Генріх Белль не дає імені героєві оповідання, не називає міста, де відбуваються події.)

Чи має оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...» логічне завершення?

Які роздуми у вас виникли після прочитання твору? (Чи виживе цей юнак, який, провалюючись у забуття перед операцією, просить молока? Як він, зазнавши такого каліцтва, житиме далі? тощо)

На вашу думку, доля цього юнака є унікальною для тієї доби? (У долі одного молодого солдата, як у дзеркалі, відбивається безліч доль інших людей, життя яких понівечене війною.)

Навіщо автор розповів настільки трагічну історію про одного юнака? (Своїм твором Генріх Белль закликає людство не повторювати помилок, берегти мир і боротися за нього.)

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Cлово вчителя

У творі «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» Генріх Белль розповідає про долю юного солдата, який був на війні тільки три місяці. І ось тепер його, тяжко пораненого, скаліченого, привезли в шпиталь, несуть коридорами, і юнак, тамуючи біль, із подивом бачить знайомі стіни з табличками: 6-А, 6-Б, фотографії, малюнки, портрети живописців і політичних діячів. Він не може повірити, що опинився у рідній школі, адже часто шкільні коридори й класи схожі: «Чого лишень не привидиться у гарячці!».

Назва оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...» — це німе питання до читачів. Як тепер цей одноногий солдат підійде до дошки, де йому взяти руки, щоб нарешті дописати цей «початок славнозвісної епітафії трьомстам спартанцям, які, боронячись від навали персів, полягли під Фермопілами»?

Хто згадає, хто напише епітафію мільйонам загиблих у світовій війні?..

(Учні занотовують до зошитів тему уроку)

ІV. Робота над темою уроку

1. Вступне слово вчителя

Символізм назви твору. Досить дивна й незрозуміла, на перший погляд, назва оповідання, у якій відчутно подих античності.

Назва твору Г. Белля — фрагмент речення; ця фраза — обірваний початок давньогрецького двовірша-епітафії про битву у Фермопільській ущелині, де, захищаючи Вітчизну, загинули 300 спартанських воїнів царя Леоніда. Вона звучала так: «Подорожній, коли ти прийдеш у Спарту, перекажи македонцям, що вкупі мертві ми тут лежимо, вірні їм даним словом». її автором був Сімонід Кеоський. Ці рядки відомі ще від часів Шиллера, який здійснив переклад згаданого вище вірша. Відтоді, як Німеччина стала імперією, вона ототожнювала себе з гармонійною античністю. Служіння імперії освячувалося ідеєю справедливості воєн, до яких школа готувала німецьких юнаків, хоча ці війни могли бути суто грабіжницькими. Вірш про битву під Фермопілами — давня формула подвигу у справедливій війні. Саме в такому дусі виховували німецьку молодь напередодні та під час Другої світової війни. Ключова фраза не випадково з’являється на дошці німецької гімназії: вона відображує сутність системи виховання у тогочасній Німеччині, побудованій на зарозумілості й обмані.

2. Дослідницька робота (запис до зошитів)

Колективно визначте символіку оповідання Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...». Заповніть 2-й стовпчик відповідної таблиці.

Символіка оповідання Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...»

Хрест


Число 7


Молоко


Школа


Чорний колір


Очікуваний результат

Символіка оповідання Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»

Хрест

Проблема злочину, покарання, гріха й каяття, віри в духовний початок, очищувальну силу віри; проблема вибору

Число 7

Число кінця вимірювань; символ певної межі, за якою відбуваються серйозні психологічні зміни, переоцінювання цінностей

Молоко

Символ повернення героя у щасливе минуле; дає рятівне коротке забуття

Школа

Символ смерті, безнадії

Чорний колір

Символ болю, смерті, страждання

3. Аналізування образу героя літературного твору

Колективно проаналізуймо сприймання героєм навколишнього світу. Визначмо засоби характеристики героя за етапами впізнавання ним рідної школи.

Очікуваний результат

Перший етап

Пораненого героя занесли до гімназії, де тепер розташований пункт медичної допомоги, пронесли першим поверхом, сходовим майданчиком, другим поверхом, де були зали для малювання. Герой нічого не відчував. Він двічі запитав, у якому вони тепер місці, і став свідком того, як мертвих солдатів відділяли від живих, розміщували десь у підвалах школи. За певний час він спостерігав, як тих, що потрапили до живих, невдовзі спускали вниз, тобто до мертвих. Підвал школи перетворився на трупарню. Отже, школа — дім дитинства, радощів, сміху і школа — «мертвий дім», трупарня. це жахливе перетворення не випадкове. Школа, яка готувала учнів до смерті всією системою виховання, мала стати трупарнею.

Другий етап

«Серце в мені не озивалося» — констатував герой оповідання навіть тоді, коли побачив дуже важливу прикмету: над дверима зали для малювання висів колись хрест, тоді ще гімназія була школою святого Хоми. І скільки його не замальовували, слід все одно залишився.

Третій етап

Солдата поклали на операційний стіл. і раптом за плечима лікаря на дошці герой побачив щось таке, від чого вперше, відколи він перебував у цьому «мертвому домі», його серце озвалося. на дошці був напис, зроблений його рукою. це кульмінація оповідання, кульмінація впізнання, вона мала місце у фіналі твору, сконцентрована у вислові, «який нам звеліли тоді написати, у тім безнадійному житті, яке скінчилося всього три місяці тому». Момент упізнання в оповіданні збігається з моментом усвідомлення героєм того, що з ним сталося: у нього не було обох рук і правої ноги. Ось чим закінчилася система виховання, яку встановили «вони» в гімназії святого Хоми (християнській гімназії, один із постулатів якої, напевно, був як у біблійній заповіді: «Не вбий!»).

4. Розповідь учителя (запис до зошитів)

Жанрова своєрідність та особливості композиції твору. За жанром твір Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...» — це оповідання, яке дослідники вважають зразком психологічної прози.

Ознаки психологічності в оповіданні Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...»

Містить багато роздумів героя про сенс життя.

Розповідь ведеться від 1-ї особи.

Наявний принцип контрасту.

В основі оповідання — процес упізнавання героєм власної гімназії (минуле) і усвідомлення свого подальшого життя.

Наявні психологічні деталі (таблиця з іменами полеглих, запис на дошці).

Присутня психологічна символіка.

Цілковито відсутня авторська характеристика героя.

Особливості композиції оповідання Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...»

Г. Белль дещо незвично побудував сюжет, щоб персонажі мали змогу розкритися перед читачами самі, без авторських тлумачень.

У Г. Белля «я» приховало за собою різні людські характери, майже ніколи за цим «я» не стояв сам письменник.

Дія у творі розгортається або через діалоги героїв, або через їхні монологи, розповіді про події, свідками яких вони були.

Присутність автора завжди відчутна у думках героїв, що містять його спостереження, роздуми.

Герой оповідання — лише жертва війни, бо жодних злочинів він не скоїв.

Оповідання побудовано у формі монологу, сповідального розкриття душі головного героя, у якому читач завжди чув більшою чи меншою мірою голос самого автора.

5. Дослідницька робота

Як ви вважаєте, навіщо автор подає у творі «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» оповідь від першої особи? (Оповідання являє собою монолог юного солдата, який потрапив до шпиталю — його колишньої гімназії — після поранення. така форма емоційно переконливо свідчить про антигуманну сутність війни. така форма також дає змогу не тільки розповісти про події, а й висловитися щодо баченого, передати багатство почуттів, думок, асоціацій людини, далекої від війни.)

V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок

1. Узагальнювальне слово вчителя

Війна у творах Белля — це війна переможених. Він зображує її останній період — період відступу та поразки. Белля цікавила людина на війні. Звідси випливає основна думка твору: автор переконаний, що війна не має повторитися, людина народжується для життя, а не для смерті; вона покликана будувати, творити прекрасне, а не руйнувати світ, у якому живе, адже, руйнуючи навколишній світ, вона передусім знищує саму себе, тоді як саме людина відповідальна за долю світу.

2. Творча робота (запис до зошитів)

Допишіть фінал твору Г. Белля, як ви його бачите.

VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

1. Слово вчителя (узагальнення)

Проза Генріха Белля насичена гуманістичним пафосом, особливо яскраво це виявилося в його творах про війну. Письменник порушує питання колективної відповідальності нації, народу за розв’язання війни й особистої відповідальності людини за пасивність у боротьбі проти неї.

2. Інтерактивний прийом «одне слово»

Одним словом по черзі завершіть речення: «Найсильніші почуття сьогодні викликало...».

VIІ. Домашнє завдання

Для всіх: написати лист до героя твору Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...» (або до автора) чи розгорнуту відповідь на запитання «Що спільного між творами Джорджа Орвелла й Генріха Белля?».

Випереджальне (індивідуальне; для 1-2 учнів): підготувати повідомлення про життя та творчість Пауля Целана.