Сторінками улюблених казок - ЗРОБИ КАНІКУЛИ ЦІКАВИМИ - 2 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: розвивати вміння відтворювати зміст прочитаного; виховувати інтерес і любов до казок інших народів; викликати бажання творити добро, бути людяним, сміливим.
Обладнання: виставка книг «Казкове царство»; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Вступна бесіда
— Сьогодні в нас урок непростий, адже ми помандруємо у дивовижну країну. Ми з нею нерозлучні в дитинстві, але й дорослими не забуваємо про неї. Бо мудрість, доброта й краса її невичерпні. Отже, ми мандруємо до країни Казок.
2. Робота за технологією «Ґронування»
— Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово казка?
— Які казки ми читали на попередніх уроках? (Казки народів Європи)
— Зверніть увагу на виставку книг «Казкове царство». Всі казки неможливо розмістити на одній виставці, тому деякі з них ви тут не побачите. Однак ви зможете їх назвати, пригадавши уривки з цих казок.
3. Повторення вивченого матеріалу (робота в зошиті)
1) ...Цуценя підросло і вже гарчало на старого пса. Зле та ненависне, воно боялося залишитись голодним. Якось те цуценя потерлось чабанові об ноги, облесливо вигнуло дугою спину та й каже... («Чабанський пес», молдавська народна казка)
2) ...Другого дня всі зібралися в палаці. Там було наготовлено пишного стола. («Вчений кіт», італійська народна казка)
3) ...Коли ж він бував у доброму гуморі — на щастя, це траплялося частіше, — то поки служниці спали, він підмітав за них у всіх кімнатах, чистив одяг, вигортав з коминка попіл і розводив вогонь, прибирав на кухні... («Малюк Брауні», англійська народна казка)
— Отже, ми пригадали, казки яких народів ми читали, але не тільки ці народи складали казки. Ми помандруємо і до інших країн Європи.
III. Застосовування знань учнів
1. Робота в групах
— Ваше завдання — відгадати, з якої казки цей фрагмент.
Клас об’єднується у групи по 4-6 дітей. У кожної групи — конверт з фрагментами казок «Для додаткового читання». Та група, яка швидко впоралася, показує малюнок і називає казку.
• «Лисичка сестричка і Сірий вовк» (російська народна казка)
• «Лисиця та Яструб» (шотландська народна казка)
• «Кіт у чоботях» (німецька народна казка)
• «Ялини-балакухи» (фінська народна казка)
• «Загублений гаманець» (португальська народна казка)
• «Як звірі не вберегли таємниць» (французька народна казка)
2. Гра «Вилучи зайве». Робота в групах
— Чи цікаво вам дізнатися, які народи склали ці казки? (Відповіді учнів.)
— Народ якої країни склав ту чи іншу казку, ви пригадаєте, ставши учасниками гри «Вилучи зайве».
Умови гри: вибираємо назву казки і народ, який її склав. Зашифровуємо це в одну фразу. Групи дітей повинні вилучити назву казки і прочитати країну, з якої вона прийшла, після чого записати відповіді на аркуші паперу.
Наприклад:
ФЯКЗВІРРІНЕАВБЕНРЕГЦЛИТІАЄМЯНИЦЬ;
НКІТІУЧОМБОЕЧТЧЯИНХА;
ПЗАГУБОРЛЕТУННІИЛІЙГАЯМАНЕЦЬ;
ШЛИСИОЦЯТЛТААНЯСДІТРУБЯ;
ЛИСИЧРКАСЕСТОРИЧКАСТАСІРИЙІВОВЯК.
3. Бесіда. Робота з мапою Європи
— Ви правильно розшифрували всі слова і знайшли країни. Де ж вони находяться на мапі Європи? (Демонстрування країн на мапі Європи, вивішування прапорів держав.)
Франція, Португалія, Фінляндія, Шотландія, Німеччина, Росія.
4. Фізкультхвилинка
IV. Гра «Добре і погане»
— А зараз ми з вами, граючись у «Добре і погане», з’ясуємо, якими ж були герої наших казок. Хто сподобався вам найбільше? А чиї вчинки ви засуджуєте?
Головний герой |
Добрі та погані вчинки |
Лисиця |
Хитра, скупа, облесна, хвалькувата, брехлива, невдаха |
Вовк |
Дурний, безпорадний, співчутливий до слабшого |
Яструб |
Розумний, веселий, завжди дасть собі раду |
Кіт |
Сміливий, хитрий, розумний |
Граф |
Бідний, добрий |
Мисливець |
Добрий, довірливий, але таємницю не зміг вберегти |
Гадюка |
Вдячлива, дотримується свого слова, розумна |
Купець |
Жадібний, скупий, брехливий |
Жінка |
Бідна, чесна, справедлива, добра |
Герцог |
Справедливий, розумний |
Старший брат |
Немилосердний, брехливий, зажерливий, заздрісний |
Сліпий брат |
Немічний, довірливий, щасливий, добрий, людяний, сердечний |
— Отже, що у прочитаних казках засуджено, а що схвалюють?
— Якою, на вашу думку, повинна бути людина?
V. Гра «Коло бажань»
— Продовжте думку:
• якби я була феєю, то...
• якби я була казкою, то...
• з якою твариною я б порівняла себе...
VI. Підсумок уроку
— Отже, дорогі діти, ми дійшли висновку, якими ми повинні бути, щоб казка жила серед нас, щоб ми жили у казці. І яким буде ваше життя, залежить саме від вас. Тож намагайтеся вправно все вивчати, щоб життя ваше було казковим.
VII. Домашнє завдання
Скласти міні-розповідь «Яким я бачу своє майбутнє».