Ганс Крістіан Андерсен «Нове вбрання короля» (донська казка) - НЕ СТОМЛЮЙСЯ РОБИТИ ДОБРО - 2 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: ознайомити дітей з життєвим і творчим шляхом данського письменника; вчити висловлювати своє ставлення до прочитаного; розвивати навички виразного читання з відповідною інтонацією, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до читання.
Обладнання: мапа Європи; Державний Прапор Данії; портрет письменника; виставка книг; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
— Подивіться мені в очі. Погляньте одне на одного, посміхніться. Девізом нашого уроку будуть такі слова:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
II. Актуалізація опорних знань
1. Мовленнєва розминка. Дихальні вправи
• Дмухніть на кульку.
• Загасіть свічку.
• Як гарчить собака?
• Як цокає годинник?
2. Робота над лічилками-віршиками
• «Ішов індик з індичкою»;
• «Галасливі ґави й галки»;
• «Дві лисички біля річки»;
• «Юшка і петрушка».
III. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні ми продовжуємо подорожувати країнами Європи та ознайомлюватись із творами письменників цих країн.
>> Технологія «Мікрофон»
— Чим літературна казка відрізняється від народної?
— Яких письменників-казкарів ви вже знаєте з попередніх уроків?
— Хто за національністю були ці письменники?
— Яку народну казку ми читали? («Як звірі не вберегли своїх таємниць»)
— Яку німецьку казку читали? («Кіт у чоботях»)
— Пригадайте, у якій літературній казці показано працьовитість та скромність, винагороду за людські чесноти. («Маленькі помічники»)
— У якій казці висміяно вади людського характеру? («Химерні бажання»)
IV. Повідомлення теми й мети уроку
— Чи доводилося вам чути ім’я такого письменника — Ганс Крістіан Андерсен?
— Чи читали ви казки цього автора? Які саме?
1. Повідомлення про автора
— Ганс Крістіан Андерсен — відомий данський письменник, автор віршів, п’єс, романів. Андерсен написав понад 150 казок, які були перекладені більш ніж 100 мовами і принесли йому світову славу.
Андерсен народився у містечку Оденс. Батько його був шевцем, а мати — пралею. Дитиною хлопець любив слухати казкові розповіді батька. Він захоплювався театром і вдома створив ляльковий театр, для якого писав казкові п’єси, сам готував декорації і вирізав з паперу костюми. Робив він це так майстерно, що мати вирішила влаштувати його на навчання до кравця. Крім того, автор любив імпровізувати всілякі історії й хотів, щоб його розповіді слухали дорослі. Рідним ніколи було слухати хлопця, і він шукав «вільні вуха», щоби комусь розповісти свої історії.
1819 року Андерсен їде до столичного міста Копенгагена в пошуках щастя — він хотів стати актором. Але йому не вдалося. Та доля посміхнулася Гансові: він зустрівся з добрими людьми, які влаштували його в гімназію, і вже майже дорослим він сідає за парту поряд з малюками. Незважаючи на насмішки юнак закінчив гімназію, а згодом і університет.
Після завершення навчання в університеті Андерсен багато подорожує, знайомиться з видатними письменниками, пише романи, вірші, п’єси. Згодом починає писати казки, які стали надзвичайно популярними спочатку за кордоном, а згодом і на батьківщині письменника.
Герої казок Андерсена відомі усьому світові. Деяким із персонажів навіть зведено пам’ятники. Так, у Копенгагені пишаються пам’ятником Русалоньці, героїні однойменної казки Андерсена.
Сьогодні у світі налічується 26 письменників і 20 художників, які нагороджені міжнародною премією Г. К. Андерсена.
На мапі учитель вивішує Державний Прапор Данії.
2. Передбачення
На дошці — малюнок корони.
— Як ви гадаєте, про кого чи про що будемо читати у казці?
— Не читаючи казки, а лише знаючи її назву, чи можете ви сказати, яка пригода трапиться? (Роздуми учнів.)
— Хочете дізнатися, що відбувалося насправді? Тоді слухайте уважно й намагайтеся знайти відповідь на запитання: що висміює автор казки?
3. Словникова робота
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.
Тринькав |
іноземці |
волів |
вбрання |
шахраї |
кортіло |
карета |
чудернацька |
нікчема |
гардероб |
чиновники |
розкумекає |
вирувало |
тицьнув |
шлейф |
4. Фізкультхвилинка
5. Вправи на розвиток швидкості читання
Учні читають слова «буксиром» у парі із сусідом по парті.
6. Гра «Прочитай початок»
Учитель називає слово з рядка, а учні знаходять і читають рядок спочатку.
V. Опрацювання казки
1. Аналіз змісту казки
• Що понад усе любив король? Прочитайте про це в тексті казки.
• Чи сподобався вам король?
• Як його ошукали шахраї?
• Чому і придворні і король не бачили тканини?
• Чому вони не говорили правди? Якими вони були?
• Чому саме до вуст дитини автор вкладає слова правди?
• Яких людей висміяно в казці?
• Проаналізуйте свою поведінку. Чи завжди ви говорите правду?
• Чому люди цінують чесних і правдивих?
2. Робота в групах. Гра «Добре і погане». Робота в зошиті
— Об’єднаємося в групи. У вас на парті є картки. Ваше завдання — заповнити таблицю, де слід зазначити добрі та погані риси характеру короля.
КОРОЛЬ
Добре |
Погане |
— Тож яких рис більше у короля — гарних чи поганих?
— Діти, скажіть, що автор засуджує в цій казці?
— Чи справдилися ваші очікування, передбачення?
VI. Підсумок уроку
— Що вам найбільше сподобалося на уроці?
VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати казку.
Скласти план і переказувати за ним казку.
Для тих, хто любить читати
• Г. К. Андерсен «Свиня-скарбничка».