Вожена Нємцова «Володар часу» (чеська казка) - НЕ СТОМЛЮЙСЯ РОБИТИ ДОБРО - 2 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: формувати в учнів уявлення про особистість чеської письменниці Божени Нємцової; вдосконалювати вміння виділяти у творі головну думку, характеризувати дійових осіб; розвивати навички виразного читання, вміння обґрунтовувати власну думку, усвідомлювати правильну поведінку людини у взаєминах з природою; виховувати уважність.
Обладнання: мапа Європи; Державний Прапор Чехії; уявна клавіатура; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
1. Підготовка до читання
— Прочитайте правильно слова.
Прелихий, дванадцять, бідолашний, сердега, щез, легкий.
— Вставте пропущені букви
Ст_рш_й, м_л_дш_й
>> Вправа «Набери слова»
— Наберіть слова: часу, володар. (Учень уявляє себе за комп’ютером і набирає слова на уявній клавіатурі.)
— Складіть із цих слів речення. Це назва твору, з яким ми ознайомимося сьогодні на уроці.
— Розшифруйте прізвище автора.
авоцмєНанежоБ
— Прочитайте про життєвий і творчий шлях письменниці. (Учень з високою технікою читання може читати для всього класу.)
— Складно знайти в Чехії хлопчика чи дівчинку, які б не знали «Золотої книги казок» та «Срібної книги казок». Ці великі за обсягом, з гарними, барвистими малюнками видання належать сьогодні до найулюбленіших збірників казок ваших зарубіжних ровесників. Ці казки написала видатна чеська письменниця Божена Нємцова. (На мапу Європи вивішую Державний Прапор Чехії.)
— Народилася вона 1820 року у Відні — столиці Австрії, до якої тривалий час входила і Чехія. Справжнє ім’я письменниці було Барбара. Батько у неї був німець, мати — чешка.
Обидва служили в багатої графині, яка, натомившись від безкінечних розважальних подорожей, любила відпочити у своєму маєтку в Ратиборжицях. Маєток лежав у мальовничій долині, і тут, серед чудової чеської природи, минало дитинство майбутньої письменниці. Барбару виховала бабуся, проста й мудра жінка з народу. Бабуся прищеплювала їй любов до сільських людей, до чеської мови, розповідала про славне минуле чехів, співала народних пісень. І звісно ж, від неї маленька Барушка, як називали дівчинку, вперше почула й запам’ятала силусиленну народних казок. Барушка дуже любила бабусю і не забувала про неї все життя. Вона казала, що бабуся завжди постає перед нею «яскрава, прекрасна, як образ простої, щирої любові до вітчизни».
Пізніше, ставши письменницею, вона присвятить їй велику повість «Бабуся» — свій найкращий і найвідоміший твір.
За часів, коли жила Вожена Нємцова, у багатьох дівчат не було можливості вступити навіть до гімназії. Початкова школа й курси рукоділля — оце і все, що вдалося закінчити письменниці. Але ще змалку вона любила читати і ніколи не розлучалася з книжкою. Все життя вона прагнула знань, навчалася самостійно і зуміла стати однією з найосвіченіших представників своєї доби.
Живуть і житимуть вічно твори Божени Нємцової. Не одне покоління читатиме ці мудрі, цікаві казки, буде вчитися людяності й доброти, цінувати радісне, щасливе життя.
II. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні ми працюватимемо над казкою, яка допоможе завітати в гості до володаря часу.
— Як ви розумієте назву казки і про що йтиметься у ній?
— Прочитайте ще раз ім’я автора казки. Як ми називаємо таку казку? (Літературна, або авторська)
— Прочитайте слово, записане на дошці, і доберіть до нього антонім.
• Щирий — ... (зажерливий, скупий і т. ін.).
— Отже, читаючи казку, ми повинні звернути увагу, кому притаманні такі риси характеру.
III. Сприймання та засвоєння матеріалу уроку.
1. Словникова робота
Чесний
лихий
нестатки
несправедливий
нікчема
жадібний
сердега
скупий
бідолаха
заздрісний
лахміття
дука
вдячний
поганий
Читання за вчителем окремими учнями напівголосно, хором, з різною силою інтонування.
2. Фізкультхвилинка
Ішов дід до лісу ранком по гриби.
А навколо нього високі дуби.
Пташка між гілками угорі літа,
От би діду скинуть хоч трохи літа.
Дід траву розсуне, грибів набере,
В плетену корзину рівненько складе.
Баба зварить юшку ранньої пори,
А дід наздирає для кози кори.
Буде бабі з дідом молоко парне,
Може, коли днями внучка зазирне.
3. Робота над текстом казки
1) Читання казки вчителем, учнями, що гарно читають.
2) Обговорення прочитаного.
— Яка біда сталася з молодшим братом?
— Чому йому не допоміг старший?
— Як повівся молодший брат на Скляній горі? Яку вдачу він мав?
— Що йому допомогло розбагатіти?
— Чому він зізнався старшому братові, звідки в нього гроші?
— Розкажіть про зустріч старшого брата з Володарем Часу.
— За що його було покарано?
— Чого навчає ця казка?
3) Повторне читання казки.
• « Ланцюжком »;
• «Вовки — зайці»;
• « Небо — земля ».
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Гра «Добре і погане» (робота в зошитах)
— Якими ж були брати? Ваше завдання — заповнити таблицю, де слід зазначити риси братів.
Молодший |
Старший |
— То яким же був старший брат?
— А яким був молодший брат?
Діти дають повну відповідь-висновок за методом «Прес».
— Я гадаю, що старший брат був...
— Тому що...
— Наприклад...
— Отже, тому я і вважаю...
— Як боротися із злом?
— Чи правильно зробив Володар Часу?
— Пригадайте казку «Дванадцять місяців». Що зробили місяці із зажерливими мачухою та її донькою?
V. Підсумок уроку
— Чого навчає вас ця казка?
— Чи допомогли б ви молодшому братові?
Отже:
Зло нічого не дає крім зла, вмій прощати, як прощає мати.
За добро добром спіши воздати, мудрість завше доброю була (М. Луків).
VI. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати казку, розповідати її.
Продовжте казку: «І дав старший брат молодшому пару волів, сто золотих монет і...».
Для тих, хто любить читати
• Казка Б. Нємцової «Мудрий золотар».