Ангел Каралійчев «Сорок братів та їхня сестричка» (болгарська казка) - НЕ СТОМЛЮЙСЯ РОБИТИ ДОБРО - 2 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: ознайомити з жипєвим та творчим шляхом болгарського письменника; розвивати навички швидкочитання, уміння висловлювати свою думку; виховувати дружні стосунки, взаємодопомогу; формувати бережливе ставлення до рідних та близьких людей.
Обладнання: мапа Європи; Державний Прапор Болгарії; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Казка стукає в віконце,
Ти послухай її лиш.
Хай радіє твоє серце,
Всі негаразди ти облиш.
II. Актуалізація опорних знань
— Сьогодні ми продовжуємо подорожувати країнами Європи і познайомимося з новим письменником. А в якій країні він живе, прочитає той, хто складе разом перші букви слів.
Брати, одсунь, листя, година, автор, рум’яне, імена, ящірка.
— Отже, ми познайомимося з казкарем Болгарії Ангелом Каралійчевим. (На мапі прикріплено Державний Прапор Болгарії.)
III. Повідомлення теми й мети уроку
1. Довідкове бюро
— Учні із «Довідкового бюро» підготували повідомлення про життєвий і творчий шлях цього письменника.
1-й учень. Ангел Каралійчев — один із кращих казкарів Болгарії. Письменник народився в селі Стражниця Великотирнівської області. Закінчив Тирнівську гімназію і хімічний факультет Софійського університету. Залюблений у народну пісню й вірші Базова, Пушкіна, казки Андерсена, Ангел дуже рано почав писати власні твори. Вже під час навчання у гімназії друкував вірші та оповідання.
Уславили ж Ангела Каралійчева твори для дітей. Письменник переказував для них народні болгарські казки і писав свої, літературні.
2-й учень. Ангел Каралійчев обробив і надрукував у двох книгах «Болгарські народні казки».
1929 року побачила світ збірка літературних казок «Казковий світ» Каралійчева. Ці казки перекладені багатьма мовами світу. Діти різних країн люблять «Материну сльозу», «Осінню казку», «Колібрі і слона», «Світлячка і пугача», «Ведмедя і мурашок», «Казку про пшеничні зерна» та ін.
У «Казці про пшеничні зерна» письменник прославляє дружбу й колективну працю, злагоду й взаємодопомогу.
3-й учень. Ангел Каралійчев був також майстром коротких оповідань. Оповідання та казки Каралійчева захоплюють читачів щирістю розповіді, бо вони утверджують справедливість. Критики наголошували, що на першому місці у творах Ангела — почуття і тільки почуття. Тому й відзначені твори Каралійчева Почесною грамотою Андерсена, а його ім’я занесено до Почесного андерсенівського списку кращих авторів світу, які писали для дітей.
2. Ознайомлення з новою казкою
— Спробуйте прочитати назву казки, з’єднуючи склади.
Со |
та |
тів |
бра |
рок |
рич |
їхня |
сест |
ка |
— Тож яку казку ми будемо читати?
— Чи відома вона вам?
3. Слухання казки
Казку читають підготовлені учні.
4. Словникова робота
Кизил — ягоди терпкого смаку.
Дзюрчав — витікала вода.
Борозна — інструмент, який використовують для земельних робіт.
Мара — тут: чорна пилюка.
Потрощили — розбили на дрібні шматки, друзки.
5. Самостійне читання казки
Учні читають самостійно до слів «...— Ні, таточку, не принесли».
— Скільки дітей було в батька?
— Як господарював батько із синами і донькою?
Учні читають до слів «...— Кого ти шукаєш?».
— Яким було останнє бажання батька? Що заповів він синам?
— Чому брати не виконали батькової волі? За що він їх прокляв?
— Чому дівчинка пішла шукати братів, взявши сорок яблук? Учні читають казку до кінця.
— Розкажіть, як сліпенькій сестрі допомогла ящірка.
— Що їй розповіла стара жінка про братів-кротів?
— Чому саме яблука допомогли братам позбавитися чар?
6. Робота над методом «Мікрофон»
— А тепер позмагаймося й виконаємо завдання за темою «Яке значення для людей має згода і любов?». (Діти кажуть одне слово про щирі родинні взаємини, вчитель записує на дошці навколо серця.)
— Тож яке серце мала дівчинка?
— Чи погоджуєтеся ви із діями дівчинки?
— Чого вона навчила братів?
7. Розгадування кросворда (робота в зошиті)
— А зараз пропоную вам розгадати кросворд.
1) Що попросив батько синів? (Води)
2) На яку істоту перетворилися брати? (Кріт)
3) Хто допоміг дівчинці потрапити в підземне царство? (Ящірка)
4) Що взяла дівчинка для братів? (Яблука)
5) Хто замкнув у комірчині братів? (Чаклун)
6) Хто допоміг дівчинці побачити братів? (Бабуся)
7) Що роздала дівчинка бідним людям? (Хліб)
IV. Підсумок уроку. Рефлексія
>> Метод «Мікрофон»
— Чого навчає казка? Свою відповідь починайте зі слів «Ця казка навчила мене...».
— Пам’ятайте: головне в житті — не тільки бути задоволеним собою, а ще й бути корисним іншим.
V. Домашнє завдання
Читати виразно казку.
Намалювати малюнок до одного з епізодів казки.
Для тих, хто любить читати
• Казка А. Каралійчева «Іванко і Марійка».