Єста Кнутсон «Пригоди Пелле Безхвостого» (шведська казка) - ЗРОБИ КАНІКУЛИ ЦІКАВИМИ - 2 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: дати початкове уявлення про автора твору; вчити дітей змістовно відпочивати; зацікавити читанням даного твору під час канікул; вдосконалювати техніку читання, вміння переказувати, відтворювати послідовність подій, добирати заголовки, ставити запитання й давати відповіді; виховувати допитливість.
Обладнання: підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми й мети уроку
— Наближається чудова, улюблена пора всіх учнів — канікули. Чим ви будете займатися в цей час?
— На вас знову чекатимуть нові захопливі пригодницькі історії. Про кого? Дізнаєтесь трішки згодом. На уроці ми розпочнемо читати казку, а інші пригоди маленьких героїв ви зможете дочитати на канікулах.
III. Ознайомлення з творчістю Єста Кнутсон
1. Розповідь учителя про автора (за матеріалом підручника)
2. Тест «Перевір себе» (робота в зошиті)
1) Єста Кнутсон — письменник:
а) Данії;
б) Швеції;
в) Англії.
2) У дитинстві Єста захоплювався:
а) іграми;
б) музикою;
в) книгами.
3) Єста працював:
а) журналістом;
б) казкарем;
в) музикантом.
4) Головним героєм пригодницьких книг є:
а) віслюк;
б) ведмедик;
в) кошеня.
5) Кнутсона діти називали:
а) дідусь Єста;
б) дядько Єста;
в) татусь Єста.
IV. Робота над І розділом твору «Пригоди Пелле Безхвостого»
1. Читання тексту вголос вчителем, окремими учнями з одночасним тлумаченням незрозумілих слів
2. Відповіді на запитання після тексту
3. Словникова робота
— Прочитайте слова у зошиті. Поясніть значення слів першого стовпчика.
— Зі слів другого стовпчика виберіть ті, що характеризують Пелле. Доведіть свою думку.
— Замініть вислови одним словом, з’єднайте стрілочками.
4. Поділ тексту на частини й добирання заголовків до них
1) Безхвостий котик.
2) Дошкуляння довколишніх котів.
3) Подорож у машині.
4) Котик в родині водія.
5. Гра «Запитання — відповідь»
Один учень ставить запитання, інший — відповідає.
V. Робота над II розділом твору «Пелле безхвостий надибує лисицю»
1. Читання першої частини вголос учнями ланцюжком, другої — самостійно пошепки
2. Відповіді на запитання після тексту
VI. Робота над III розділом твору «Пелле гасить пожежу й отримує медаль»
1. Робота над першою частиною
1) Читання напівголосно, самостійно.
2) Словникова робота.
Нишпорили — шукали.
Втелентує — щось витворить.
Шкодливий — той, хто завдає збитків.
3) Переказ.
2. Робота над другою частиною
1) Читання пошепки.
2) Словникова робота.
— Які слова незрозумілі?
3) Переказ.
3. Робота над третьою частиною
1) Відповіді на запитання після розділу.
2) Добирання назв до кожної частини.
4. Гра «Хто найуважніший?»
VII. Завдання на канікули
— Чи сподобалися вам пригоди маленького котика?
— Кому цікаво, що далі трапилось із безхвостиком?
— Подивіться у підручнику, скільки там є ще розділів? Які вони мають назви?
— Отже, нові пригоди Пелле на вас чекають на канікулах. Спершу прочитайте розділ, потім спробуйте дати відповіді на запитання, якщо будуть незрозумілі слова — попросіть допомоги у батьків. Спробуйте виконати цікаві завдання після твору. А ще прочитайте цікаву інформацію про кішок. На першому занятті після канікул ви поділитеся своїми враженнями від прочитаних пригод.
VIII. Підсумок уроку
>> Перевірка прочитаного
— Який розділ вам сподобався найбільше? Чому?
— Як ви зрозуміли вислови: не дісталося на горіхи (не покарали), лишили напризволяще (на самоті)?
— Може, хтось із вас спробував складати великодні віршики? Прочитайте їх нам.
— Що цікавого ви дізналися про кішок?
— Хто з вас пофантазував і написав, що сталося б із Пелле, якби дядько Карлсон не прочитав оголошення в газеті?