Прислів'я, приказки, загадки - УСНА МУДРІСТЬ НАРОДІВ СВІТУ ДЛЯ ДІТЕЙ - 2 КЛАС

Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи

Мета: збагачувати знання дітей про світовий фольклор та його жанри; навчати групувати матеріал і виділяти в ньому головний зміст; розвивати техніку читання, навички виразного читання, увагу, кмітливість, спостережливість; виховувати бажання більше дізнаватися про культурні традиції народів світу.

Обладнання: малюнок скрині; намисто (на одній стороні кожної намистинки — по 1 букві, що складають слово фольклор, на другій — назви жанрів усної народної творчості); підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

— Сьогодні у нас у класі є незвичайний предмет. Що це? (Скриня) Для чого вона призначена? Ще з давніх часів, з покоління в покоління кожен народ передавав свої скарби. Скриня — символ скарбів. Цікаво, які ж це можуть бути скарби? (Учитель виставляє намисто зі словом «фольклор».) Існує й інша назва фольклору — усна народна творчість. Що ж належить до усної народної творчості?

>> Вікторина «Що це?»

— Я зачитуватиму текст певного жанру фольклору, а ви назвіть, що це.

• Христя-мистя. Вуха — з листя!

Ніс — цибулька, зверху — булька! (Дражнилка)

— Народна дражнилка всім своїм ладом орієнтована на те, щоб поставити на місце кривдника, висловити своє ставлення до неприємних проявів у поведінці, звичках, зовнішньому вигляді. Без дражнилки гра і життя дитини втрачають часом гармонійність, а часом — і справедливість.

• Котилася торба з високого горба,

А в тій торбі хліб, паляниця —

На кого потрапить, той буде жмуриться. (Лічилка)


• Лежить колода серед болота —

Хай яке сонце, та не висохне. (Язик) (Загадка)


• Ходить котик по горі, носить сон у рукаві,

Усім дітям продає, Максимкові так дає. (Колискова)


• — Гуси, гуси, додому!

— Чого?

— Вовк за горою!

— Що він робить?

— Гуску скубе!

— Яку?

— Сіру, білу, волохату, тікайте, гусоньки, у хату! (Гра)


• Битися — не билися, трохи посварилися,

Потім посміялися, друзями зосталися. (Мирилка)

— Мирилки — невеличкі пісеньки, розраховані на те, щоб забути нещодавню сварку, відновити товариські стосунки.

• Ой ви, дітоньки, козенятоньки,

Відімкнітеся, відчинітеся.

Ваша мати прийшла,

Молочка принесла. (Казка)


• В чаплі чорні черевички.

Чапля чапа до водички. (Скоромовка)


• Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися. (Прислів’‎я)


• — Ладусі, ладусі, а де були?

— У бабусі.

— А що їли?

— Кашку.

— А що пили?

— Бражку.

Кашку поїли, бражку попили.

Ізнялися, полетіли на головку сіли. Шу! (Забавлянка)

— Все це і є жанри усної народної творчості.

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми детальніше ознайомимось із фольклором народів світу. Будьте уважними, спостережливими, на вас чекає цікава й творча робота.

IV. Робота над новим матеріалом

1. Розповідь учителя про фольклор (за матеріалом підручника*)

2. Гра «Шифрувальники»

— Із якими жанрами усної народної творчості ми будемо ознайомлюватися, допоможе відгадати гра. Розшифруйте слова!

Казприки сліприв’‎я кигадза.

3. Робота над прислів'ями та приказками

Учитель перевертає намистинки іншим боком і відкриває назви.

— Що таке прислів’‎я і приказки?

>> Робота за підручником

1) Самостійне читання учнями тексту.

2) Бесіда за змістом прочитаного.

— Що таке прислів’‎я, приказки?

— Чим вони різняться?

3) Читання прислів'їв і приказок «ланцюжком», тлумачення їхнього змісту.

— Які найбільше сподобалися? Чим саме?

4) Робота в групах.

— Доберіть до кожної групи прислів’‎їв відповідну назву і пригадайте українські прислів’‎я та приказки цієї тематики.

5) Робота в парах.

— Запам’‎ятайте одне прислів’‎я (за вибором) і поясніть його значення товаришеві по парті.

4. Робота над загадками

1) Вступна бесіда.

— Що таке загадки? Ще невеликі поетичні твори, в основі яких є запитання. Для того щоб на них відповісти, потрібно вміти вирізняти особливі характерні ознаки того чи іншого предмета чи явища, вміти порівнювати їх.)

— У давнину вміння розгадувати загадки було мірилом мудрості й розуму. Загадки слід читати в повільному темпі, із утаємниченою інтонацією й обов’‎язково дослухати до кінця.

2) Змагання між командами.

Клас об’‎єднується у 2 команди. Одна команда читає загадку, інша — відгадує і навпаки.

— Яка загадка сподобалася найбільше? Чому?

3) Робота в групах. «Хто краще?» (виразне читання загадок).

4) Робота в парах.

Творче завдання: придумайте свої загадки.

Зачитування й відгадування власних загадок.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота в зошитах**

Відповіді до завдання 1: фольклор; народ; прислів’‎я; приказки; загадки; жить.

Відповіді до завдання 5: пісня; загадка; приказка; прислів’‎я; скоромовка; гра; чистомовка; дражнилка; небилиця; лічилка; казка.

2. Гра «Влучний стрілець»

— Доберіть прислів’‎я чи приказку відповідно до ситуації.

• Вам зустрілася людина, яка не любить працювати;

• як треба ставитися до батьків;

• чи треба вчитися;

• ви зустріли чуйну, добру людину;

• що ви скажете про дружбу;

• як слід ставитися до інших людей;

• що ви скажете про рідну країну.

VI. Підсумок уроку

— Із чим ви ознайомились на уроці?

— Що найбільше сподобалося?

— Що запам’‎яталося?

______________­______________­______________­______________­________

* Мовчун А. І., Харсіка Л. І. Зарубіжна література. 2 клас: Навчальний посібник. — К. : АВДІ, 2010.

** Думська Н. О., Мисловська В. М., Сльота І. С. Зарубіжна література. 2 клас. Робочий зошит-посібник (за програмою А. І. Мовчун). — X.: Вид. група «Основа», 2012. — 80 с.