Гєоргі Караславов «Горобець-молодець» - ЛІСОВІ КАЗКИ - 2 КЛАС

Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи

Мета: дати короткі відомості про життя і творчість відомого болгарського письменника Гєоргі Караславова; викликати інтерес до його творів; розвивати навички виразного читання, вміння зіставляти народні та літературні казки; виховувати моральні якості, вчити засуджувати зарозумілість і зазнайство.

Обладнання: книжка «Лісові казки»; портрет Г. Караславова; малюнки казкового будинку, горобця; підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

І. Емоційне налаштування на урок

Будемо у світ знань мандрувати,

Будемо казку нову вивчати,

Перед нами нелегкі задачі,

Тож побажаємо всім удачі.

II. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда

— Чи ви коли-небудь замислювались над тим, чому так довго живуть казки? (У казках збережено душу народу, його переживання і мрії. У казках завжди добро перемагає зло, а справжні людські якості є найвищою цінністю.)

— Народна казка як жанр усної народної творчості має дуже давню історію, літературна казка з’явилася значно пізніше. Пригадаймо, що їх споріднює і чим вони різняться.

2. Робота в групах

— З поданих ознак виберіть ті, що характерні для даного виду казки:

1-ша група добирає ознаки літературної казки;

2-га група — народної.

Запис на дошці:

• є автор, немає автора:

• є казкар, виконавця казки немає;

• усна форма існування, письмова форма існування;

• текст змінений, текст незмінений;

• час створення відомий, час створення невідомий;

• негативний чи позитивний герой;

• добро перемагає зло.

— Які ознаки є спільними?

3. Дидактична гра «Казковий палац»

— У королівстві літератури всі казки мешкають в одному великому палаці: на першому поверсі — казки про тварин, на другому — побутові казки, на третьому — чарівні. (На дошці — малюнок триповерхового будинку з написами типів казок.)

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми з вами побуваємо на першому поверсі, де розмістилися казки про тварин.

Чарівна скринька пропонує вам чудову зустріч з казкою Гєоргі Караславова «Горобець-молодець». Ми будемо вчитися виразно читати текст, аналізувати вчинки й характери дійових осіб, висловлювати свою думку про прочитане, вправлятися у вибірковому читанні, читанні за особами.

1. Розповідь учителя про автора та твори Г. Караславова

— Найбільшої слави дитячий письменник зажив після виходу «Лісових казок», герої яких дуже схожі на людей. Вони змушують читачів оцінювати й аналізувати себе і свої вчинки.

2. Читання казки вчителем і підготовленими учнями (комбіновано)

3. Інтерактивна форма роботи «Мозковий штурм»

— Чим була стурбована Горобчиха Ковтнишмат?

— Що розповів Ласун, коли повернувся?

— За що всі розхвалювали його?

— Що трапилося з Горобцем-молодцем?

4. Словникова робота. Робота в зошиті

— Працюємо в парах.

Читання слів «луною»: необачний, заголосила, шугнув, з’юрмилися, захурделило, зойкнув, шугає, промерзлі, мигтіли, скоцюрблений, марнолюбство, гребінь даху.

Пояснюємо значення слів.

5. Виразне читання учнями, осмислення й аналіз прочитаного. Робота в зошиті

— Де зимували всі горобці?

— Що думали про Ласуна горобці, коли чекали на його повернення?

— Чому рішення Горобця-молодця сполошило горобину зграю?

— Чи можна вважати його рішення геройством?

6. Вибіркове читання

— Що розповів Ласун, коли повернувся?

— За що всі розхвалювали його?

— Яке рішення прийняв Горобець-молодець?

— Які риси характеру проявились у ньому при цьому?

7. Читання за особами

IV. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення знань

1. Робота за малюнком

— Знайдіть і прочитайте, як описано у творі зображений на малюнку епізод.

2. Творча робота. Робота в зошиті

— Чому, на вашу думку, загинув Горобець-молодець?

— Чи згодні ви із Цвіриликом-співцем?

— Чому він, цей старий горобець, сумно відвів погляд від задубілого на морозі Горобця-молодця?

— Яким має бути геройство?

— Що таке марнославство?

3. Пофантазуймо!

— Уважно вивчіть імена горобців. Чому автор так назвав своїх персонажів? Може, це пов’язано з їхньою вдачею?

4. Виступ «Довідкового бюро»

Слухання повідомлень про горобців з рубрики «Цікаво знати».

5. Робота над прислів'ями. Робота в зошиті

— Поясніть їх значення.

— Яке з прислів’їв вам найбільше сподобалося? Чому?

VI. Підсумок уроку

— Чи сподобалась вам казка?

— Кого ви засуджуєте?

— Що б ви порадили Горобцю-молодцю? (Робота в зошиті)