Літературна казка. Василь Жуковський «Казка про Івана-царевича та сірого вовка» - КАЗКА — ВИГАДКА, ТА В НІЙ... - 3 КЛАС

Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи

Мета: ознайомити учнів з російською літературною казкою; проаналізувати чарівні перетворення, що відбуваються у казці; ознайомити з віршованою інтерпретацією фольклорних мотивів; вчити дітей утверджувати добро і справедливість над злом, жорстокістю; формувати навички виразного читання віршованого тексту; виховувати доброзичливість, співчуття у ставленні до інших.

Обладнання: мапа Європи; малюнки до російських казок; картки для розвитку навичок швидкочитання; підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

I. Емоційне налаштування на урок

Встаньте, діти, всі скоріше,

Усміхніться всім миліше.

Привітайтесь: «Добрий день!»

Продзвенів дзвінок: «Дзелень!»

II. Актуалізація опорних знань

>> Вправи на розвиток навичок швидкочитання

• Готуємо очі і увагу до читання.

Перед кожним учнем — картка з літерами.



— Знайдіть і полічіть у таблиці літери а.

— Знайдіть і полічіть у таблиці літери в.

— Знайдіть і полічіть у таблиці літери м.

— Знайдіть і полічіть у таблиці літери с.

• Тепер підготуємо до читання свій розум. Прочитайте самостійно склади з таблиці і складіть з ними слова.


кві

ре

на

це

ма

до

теп

го

де

ло

га

во

сон

да

ра

ти

вес

ро

ма

ва


(Квіти, мама, дерево, дорога, сонце, весна, тепло, вода, весло, гора)

III. Мотивація навчальної діяльності

На дошці розміщені малюнки казкових героїв (Буратіно, Незнайко, Горбоконик, Півник з казки «Про царя Салтана»).

— Кого ви бачите на дошці?

— Звідки ви їх знаєте?

— Хто вам читав ці казки, коли ви були маленькі?

— Хто знає авторів цих казок?

— Сьогодні ми будемо мандрувати шляхами літературної казки російського письменника Василя Жуковського.

IV. Повідомлення теми й завдань заняття

— Ми прочитаємо чарівну літературну казку Василя Жуковського «Казка про Івана-царевича та сірого вовка», будемо аналізувати чарівні перетворення, які відбуваються у казці, вчитися визначати послідовність подій у творі, виразно читати віршований текст.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом поета

— Василь Андрійович Жуковський — російський поет-романтик, відомий перекладач. 25 років був при дворі російського імператора Миколи І. Спочатку працював вчителем російської мови, а згодом його призначили наставником спадкоємця престолу, майбутнього імператора Олександра II. Василь Андрійович був людиною великої сили волі, приємним доброзичливим співбесідником, справжнім другом багатьох літераторів. Будучи людиною поважною і впливовою, він допомагав багатьом відомим людям. Так, наприклад, брав участь у викупі з кріпацтва Тараса Шевченка. Вдячний поет присвятив Жуковському свою поему «Катерина».

Багато уваги Василь Андрійович приділяв педагогічній діяльності. Палко любив своїх дітей — доньку Олександру та сина Павла. Жуковським була створена, як він сам називав, «педагогічна поема» — книга, до якої входили азбука й арифметика, а також власні вірші, присвячені своїм дітям.

Відомий В. А. Жуковський і як автор літературних казок. На основі твору Жуковського створений фільм «Варвара-краса — довга коса».

2. Виразне читання тексту казки за схемою «учитель + учні»

3. Словникова робота

Чатувати — стерегти;

ограда — огорожа;

відступлю — віддам.

4. Бесіда за змістом прочитаного

— Чому тільки Іванові-царевичу вдалося впіймати жар-птицю, яка рвала золоті яблука в царському саду?

— Яким у цьому творі зображено вовка? У яких інших казках ви його зустрічали, чим він відрізняється від тих персонажів?

5. Вибіркове читання

— Знайдіть і прочитайте епізоди, сюжети яких зображено на малюнках.

— Прочитайте, як царевич Іван із вовком добули жар-птицю, коня та прекрасну царівну.

6. Робота в парах

— Про що б вам хотілося поговорити з Іваном царевичем? Пофантазуйте.

Складіть з товаришем діалог розмови і розіграйте його.

— Уявіть, що ви зустрілися із чарівним вовком. Про що б ви його запитали?

VI. Узагальнення й систематизація знань

1. Бесіда

— Як би ви повелися в описаних у казці ситуаціях — як Клим-царевич, Петро-царевич, Іван-царевич?

— Яких помилок припустилися царевичі?

— Чого навчає нас ця казка? (Утверджує добро і справедливість над злом і жорстокістю.)

2. Робота в зошиті

— Дізнайтеся, які ознаки народної має ця казка.

VII. Підсумок уроку

— З якою казкою ми ознайомилися сьогодні на уроці і хто її написав?

— Покажіть на мапі країну, у якій жив і працював Василь Жуковський.

— Які ознаки свідчать про те, що ця казка чарівна?

Завдання для тих, хто любить читати

— Прочитайте повний варіант казки.