Літературна казка. Мійоко Мацутані «Песик Сіро». Узагальнення знань за розділом «Літературна казка» - КАЗКА — ВИГАДКА, ТА В НІЙ... - 3 КЛАС

Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи

Мета: ознайомити учнів з літературною казкою японської письменниці; показати на основі прочитаної казки, що добро, людська праця, чесність, вдячність, вірність завжди у людей в пошані, а такі риси, як зажерливість, бажання легкої наживи, зневажають; узагальнити та систематизувати знання, здобуті під час вивчення теми «Літературна казка»; заохочувати учнів до читання європейських літературних казок; розвивати навички усного мовлення, кмітливість, винахідливість, логічне мислення та уяву; формувати в учнів моральні цінності, які утверджують у казках.

Обладнання: мапа Європи; підручник; робочий зошит; картки для розчитування; сигнальні картки.

ХІД УРОКУ

І. Емоційне налаштування на урок

Ми мандруємо у казку

У цю радісну мить,

Щоб зрозуміти, як прекрасно

У цьому світі жить.

Хай минає дитинство в перебігу літ —

Не забути дітям казки лагідний світ!

II. Мотивація навчальної діяльності

— Прочитайте сходинки споріднених слів.

Добро Друг

доброта дружний

добродушний дружелюбний

добрий друзі

добродій дружити

— Прочитайте таблиці складів, об’єднайте їх у слова.


зем

кра

ра

ття

чи

бут

дість

роз

лю

са

доб

ди

стал

по

ва

ро

бов

ля


— Сьогодні ми поговоримо про добро, вірність, чемність, вдячність. Отже, ознайомимося з темою нашого уроку:

РАЗДОБРОМНАЛИТЕСЕРЦЕВІКНЕПРОХОЛОНЕ.

Учні розшифровують тему уроку.

III. Робота над темою уроку

1. Ознайомлення з біографією письменниці

— Мійоко Мацутані — японська письменниця, автор багатьох творів (оповідань, повістей і літературних казок) для дітей різного віку.

На особливу увагу заслуговують твори Мацунаті у перекладі, опубліковані в Китаї, Сполучених Штатах Америки, Великобританії, Німеччині, Чехії, Росії, Україні тощо. До найпопулярніших творів письменниці належать такі: «Пригоди Тарбо в країні гір», «Кінтабр» (ім’я героя японських народних казок, кругловидого, рум’яного хлопця), «Рибалка на дні моря», «Вдячний журавель», «Як розквітли всохлі дерева», «Лисяче весілля», «Карлик і його баран», «Чарівне відьомське вбрання», «Песик Сіро» та багато інших.

2. Ознайомлення з казкою «Песик Сіро»

1) Читання казки вчителем.

— Назвіть головних героїв казки.

2) Словникова робота.

Лантух — торбина.

Дукати, срібняки — стародавні монети.

Цурпалок — палиця.

Ступка — дерев’яна міцна посудина, яку використовували, щоб зерно товкти на крупу.

Почастувати березовою кашею — бити прутами з берези.

3) Самостійне читання учнями та аналіз прочитаного.

— Кому ви симпатизували, читаючи твір?

— А хто вам не сподобався? Чому?

— Як ви вважаєте, які риси характеру висміяно в казці?

4) Вибіркове читання. Читання за особами.

— Прочитайте розмову песика з дідусем від слів «Якось каже він дідові».

— Прочитайте абзац, де йдеться про те, як виростав Сіро.

— Прочитайте ті частини твору, у яких описано чарівні перетворення.

5) Гра «Співавтори».

— Доповніть казку своїми епізодами.

IV. Узагальнення й систематизація знань

1. Підготовка до проведення конкурсу

— А зараз ми проведемо конкурс за темою «Літературна казка». Ми повторимо все, що вивчили на попередніх заняттях. Кожен із вас стане учасником конкуру. Ви будете відповідати на різні запитання. У кожного з вас є сигнальна картка. Якщо ви будете готові до відповіді, то маєте підняти її. Чи готові ви до участі у змаганнях на кращого знавця європейської літературної казки? Тоді починаємо наш конкурс.

2. Конкурс «Бюро знахідок» (робота в зошиті)

— Визначте, кому належать ці речі і з яких вони казок: ступка, фрак, рубіни, перо. (Ступка — належить дідові з казки «Песик Сіро», фрак — належить герою казки «Пінгвінятко без фрака», рубіни — належать Принцу з казки «Щасливий Принц», перо — Жар-птиці з «Казки про Івана-царевича та сірого вовка»)

3. Літературна вікторина «Чиї це слова» (робота в зошиті)

• «А тепер, коли я вже неживий, мене поставлять ось тут, так високо, що я бачу всі болячки і все убозтво мого міста. І хоч серце в мене із свинцю, я все ж не можу стримати сліз».

• «Того, хто добре вихований, ніхто не образить. Як підійде хто старший, я йому поступлюся місцем, коли ж зустріну моржа чи ведмедя, поможу їм перейти дорогу. І житиму в злагоді з усіма...».

• «Я знав, що коли не зароблю шести диргемів, моя сім’я голодуватиме. З цих шести диргемів один я відкладаю на посаг для дочки, один іде на сплату боргів, ще два диргеми — на рис та городину. А ще мені доводитиметься платити вчителеві, що навчає мого сина, бо я хочу, щоб він умів грамоти, й останній диргем віддам лікареві, який лікує мого хворого батька».

4. «Казковий» словничок

— Поясніть значення слів: лантух, дукати, фрак, сапфір.

5. Літературний диктант

— Дайте відповідь на запитання.

• Хто може розповісти нам про життя в полі під покровом ночі? (іОпудало)

• У кого замість очей сяяли два сапфіри, а на рукав’ї шпаги пломенів великий рубін? (У Щасливого Принца)

• Як звали третього сина царя Дем’яна Даниловича? (Іван-царевич)

• Хто сім літ служив у старої відьми? (Якоб або Карлик Ніс)

6. Гра «Вгадай казку»

— З яких казок ці герої?

Якоб («Карлик Ніс»), Клим-царевич, Петро-царевич, Іван-царевич («Казка про Івана-царевича та сірого вовка»), Ластівка («Щасливий Принц»), Лімпо («Пінгвінятко без фрака»), песик («Песик Сіро»).

7. Конкурс«Знайди помилку»

— Послухайте речення. Знайдіть і виправте помилки.

• Мійоко Мацунаті — видатна китайська (японська) письменниця.

• Але цього літа хліба виросли буйні й обіцяли багатий урожай. Тому й сумувало (раділо) Опудало, думаючи про свою хазяйку.

• — Ач який! Ще й брехати наважився! — закричав вельможа й наказав слугам нагородити старого медаллю (почастувати старого березовою кашею).

• Подумавши, звернув Іван-царевич

У правий бік; недовго їхав він,

як вискочить із лісу сірий пес (вовк)

І кинувся шалено на коня.

8. Гра «Третій зайвий»

— У кожному рядку позначте зайве слово.

• Лімпо, фрак, буквар.

• Принц, Ластівка, пам’ятник.

• Вовк, жар-птиця, лисиця.

• Морські свинки, білочки, кенгуру.

• Дід, баба, Курочка Ряба.

9. Творчий конкурс «Пофантазуй!»

— Із героєм якої літературної казки ти б подружився і чому?

V. Підсумок уроку

— Наше заняття добігає кінця, але казка ніколи не закінчується. Бо навіть дорослі хочуть вірити в диво, у те, що добро неодмінно переможе зло і все буде гаразд.

Завдання для тих, хто любить читати

— Прочитайте літературні казки Мітра Панча «Султан і коваль», «Чарівна скринька».