Оповідання, уривки з повістей. Міра Лобе «Бабуся на яблуні» - ТАКІ ВОНИ, ДІТИ СВІТУ - 3 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: ознайомити учнів з твором німецької письменниці Міри Лобе; учити висловлювати свою думку з приводу прочитаного; формувати оцінні судження; розвивати навички свідомого і виразного читання; виховувати позитивні моральні якості.
Обладнання: мапа Європи; таблиця зі словами; таблиця з прислів'ями; підручник; робочий зошит; кольорові листочки.
ХІД УРОКУ
І. Емоційне налаштування на урок
Стали, діти, підтягнулись,
Одне одному так щиро посміхнулись!
Починаєм працювати,
Вузлик ще один сьогодні будемо в’язати,
Твори про дітей знову будемо читати.
— Діти, сьогодні у нас урок-змагання, тож ми маємо об’єднатися у дві команди. Підійдіть до мене і виберіть із заплющеними очима кожен собі листочок з мого кошика. У кого жовтий листочок — це перша команда, у кого зелений — друга.
Учні по черзі підходять і витягують листочки.
II. Мотивація навчальної діяльності. Мовна розминка
>> Гра «Почни або закінчи прислів'я»
На дошці прикріплюємо прислів’я: одній команді — без кінцівки, а другій — без початку. За перемогу також зараховуємо бал.
1-ша команда
• Бджола мала, а й та... (працює).
• Книга вчить, як у світі... (жить).
• Мудрим ніхто не родився, а... (навчився).
Де сила не візьме, там розум... (допоможе).
2-га команда
(Не той друг, хто)... медом маже, а той, хто правду каже.
(Чужому)... лихові не смійся.
(За праве діло)... стій сміло.
(Чого навчився)... того за плечима не носити.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Усі ви знаєте, що найкраща пора — це пора дитинства. І сьогодні ми познайомимося з цим сонячним, радісно-мрійливим світом з уривка повісті Міри Лобе «Бабуся на яблуні». Побачимо, як впливає світ дорослих на дитяче життя, зрозуміємо цінності дитинства. Також розвиватимемо навички читання і, звісно, продовжимо змагатися.
1. Читання тексту вчителем
2. Словникова робота
1) Вправа на розширення поля читання.
Подол
валіза
курінь
колосально
вуалехвости
маскарад
оборка
«хелло»
2) Пояснення значень слів.
2. Читання тексту комбінованим способом
Від початку і до слів «собака стояв на нижній сходинці» читає 1-ша команда «ланцюжком», таким самим способом читання продовжує до кінця тексту 2-га команда.
Учитель стежить за правильністю і виразністю читання обох команд, кращі читці отримують 1 бал.
3. Аналіз змісту. Вибіркове читання
Кожній команді вчитель пропонує однакову кількість питань.
— Чому Анді перехотілося будувати на яблунці курінь?
— Чи зрозумілі вам мрії хлопчика про бабусю? Поясніть.
— Як ви розумієте вислів: тьохнуло серце?
— Яким ви уявили головного героя?
— Знайдіть ту частину тексту, де хлопчик розмірковував про свою матір і про те, яка вона зайнята.
4. Узагальнювальний аналіз змісту прочитаного
— Прочитайте уривок з тексту, який вас схвилював найбільше.
Кожна команда представляє одного учасника, який зачитує певний уривок і пояснює, чим він його схвилював.
5. Робота в зошиті
IV. Підсумок уроку
— Чого вчить дітей ця повість?
— Чому кожна дитина мріє мати те, чого у неї немає?
— Розкажіть, за що ви любите своїх бабусь.
— Як ви допомагаєте своїй бабусі, піклуєтеся про неї?
— Чи приносить це вам радість?
— Запитайте у своєї бабусі, про яких онуків вона мріє.
Учитель підраховує бали кожної команди і вітає переможців.
Для додаткового самостійного читання
— Кого зацікавили мрії хлопчиків, прочитайте продовження цієї повісті вдома.