Оповідання та казки про тварин. Фелікс Зальтен «Бембі» - БРАТИ НАШІ МЕНШІ - 3 КЛАС

Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи

Мета: навчити учнів розуміти пізнавально-виховний характер казок, їхні морально-етичні цінності; згадати, які бувають казки; вчити вирізняти казки про тварин серед інших видів казок; учити дітей перейматися проблемами героїв та емоційно відгукуватися на події у казці; вправляти у виразному читанні; виховувати любов до тварин.

Обладнання: мапа Європи; ілюстрації із зображенням тварин; схема аналізу казки; таблиця для гри «Закрий віконечко»; підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

I. Емоційне налаштування на урок

Стали, діти, підтягнулись,

Одне одному так щиро посміхнулись!

Починаєм працювати,

Вузлик ще один сьогодні будемо в’‎язати,

Твори про тварин сьогодні будемо читати.

II. Повторення вивченого матеріалу

— Перш ніж розпочати вивчення нової теми, пригадаймо, над яким матеріалом ми працювали на попередніх уроках.

— Який із прочитаних творів спонукав вас замислитися над тим, що багато дітей не мають щасливого дитинства?

— Герой якого твору був великим мрійником?

— Що спільного у фантазіях різних героїв з прочитаних творів?

III. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності

— Згадайте, які бувають казки. (Народні і авторські)

— Яка між ними різниця?

— Назвіть декілька авторських казок, які ви знаєте.

— Які вони бувають за жанрами?

— Назвіть головних героїв казок про тварин.

>> Конкурс-змагання «Точно в ціль» (робота в зошиті)

На дошці намальовано три мішені. На картках записані назви казок. Дітям необхідно розподілити їх відповідно до типу казок.



Відповіді: «Цар-лев» (1); «Царівна-жаба» (2); «Кривенька качечка» (2); «Два брати» (3); «Лебідь, щука і рак» (1); «Лисичка-кума» (1); «Заяче сало» (3); «Дідова дочка і бабина дочка» (3); «Яйце-райце» (2).

— Іван Франко писав: «Тисячі речей у житті забудете, а тих хвилин, коли вам люба мама чи бабуся оповідала казки, не забудете до смерті».

— Подивіться уважно на малюнок на дошці — і дізнаєтесь, про кого ми сьогодні будемо читати. (На дошці прикріплений малюнок оленя.)

IV. Повідомлення теми уроку

— Сьогодні ми розпочинаємо вивчення нової теми — «Брати наші менші». У цьому розділі ми ознайомимося з цікавими оповіданнями та казками про тварин.

Ми живемо на чудовій, квітучій планеті, ім’‎я якій — Земля. Ви, звісно, знаєте, що на ній співіснують люди і різноманітний світ тварин. Це — звірі, птахи, комахи, риби, плазуни. На перший погляд здається, що вони зовсім інші і ні в чому не схожі на нас. Та це тільки на перший погляд. Насправді вони так само, як і ми, відчувають радість і біль, так само люблять і виховують своїх малят, страждають від розлуки чи зради, так само граються, пустують, дратуються, дбають про своє виживання.

Звідки ж дізнатися якомога більше про цей неймовірно цікавий і ще не до кінця розгаданий та вивчений світ? Звичайно ж, із книжок, які написали розумні й талановиті митці всього світу.

Читайте ці твори уважно, і ви довідаєтеся багато цікавого й корисного. Адже знання природи й любов до неї роблять життя цікавішим і повнішим, а нас, людей, людянішими і щасливішими.

V. Робота над новим матеріалом

1. Повідомлення вчителя про автора

— Народився Зигмунд Зальтен у Будапешті — одному з найкращих європейських міст.

Хлопчик з дитинства виявляв інтерес до навчання, був старанним і допитливим. Щоб здобути вищу освіту, вирушив до Відня.

Батьки жили дуже бідно і нічим не могли допомогти своїй дитині. Не маючи змоги продовжувати навчання в університеті, він докладав усіх зусиль, щоб здобути знання самотужки. Єдиним навчальним закладом для Зигмунда стала бібліотека, а вчителем — книга. Він жив на мізерні гонорари за театральні рецензії, що їх писав для віденських та берлінських газет і журналів. Утім, згодом він став редактором однієї з них.

Справжнє ж визнання його таланту прийшло до Зальтена тоді, коли він почав писати для найменших.

Світової слави Фелікс Зальтен зажив після виходу повісті-казки «Бембі», що була перекладена всіма мовами світу. Відомий англійський письменник Джон Голсуорсі писав: ««Бембі» — чудова книжка».

Письменник дуже любив мандрувати. Під час своїх подорожей Зальтен прискіпливо вивчав звички тварин, їх життя в природному середовищі, спостерігаючи за іграми тварин, особливостями їх полювання. Із цих подорожей, спостережень, власних уражень та творчої авторської уяви й народилися ні з чим не зрівнянні прекрасні книги, які допомагають дітям усього світу серцем відчути мудрий устрій Природи — її силу і слабкість, могутність законів та її незахищеність. У цьому нас переконує казка «Бембі».

2. Опрацювання казки «Бембі»

1) Читання казки учнями самостійно.

2) Аналіз змісту прочитаного.

— За схемою аналізу казки (на дошці) проаналізуйте її.

— Покажіть на мапі Європи країну, де була написана казка.

— Що відчувала мама Бембі після народження синочка?

— Чи погоджуєтеся ви з думкою, що Бембі був розумним, допитливим оленятком? Доведіть це.

— Як ви вважаєте, чи можна його назвати господарем лісу?

— Що стривожило Бембі?

— З яким почуттям автор розповідає про оленів?

3) Хвилинка-цікавинка.

— Олені — найчисленніші копитні тварини. Вони живуть невеликими групами в лісах, годуються листям, пагонами, травою.

Самці оленів носять гіллясті роги, які щороку скидають. Роги — це орган захисту від ворогів і зброя для турнірних поєдинків. Лише в північних оленів карібу самки теж рогаті.

В оленів чудово розвинені органи чуття, а від ворогів їх рятують швидкі ноги.

4) Творча робота над казкою.

— Перекажіть уривок з тексту, де Бембі мандрує з мамою лісовою стежкою.

3. Робота в зошиті

VI. Підсумок уроку

— Які рядки вас найбільше збентежили?

— Яким повинне бути ставлення людини до природи?

— Яка головна думка твору?

Завдання для ерудитів

— Прочитайте самостійно про інші пригоди Бембі в лісі.