Вірші-небилиці. Алан Мілн «Дідусь Джо»
На вербі груші, а на осиці кислиці
3 клас
Мета: ознайомити учнів із творчістю англійського письменника Алана Мілна та його творчим шляхом; вчити називати основну відмінність віршів-небилиць від інших творів; висловлювати своє ставлення до прочитаного; удосконалювати навички правильного й виразного читання, уміння працювати самостійно; розвивати образну уяву, здатність розрізняти реальність і вигадку.
Обладнання: мапа світу; таблиця до гри «Схожі хвости»; таблиця для розчитування; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
І. Емоційне налаштування на урок
Пролунав дзвінок.
Починаємо урок.
Працюватимемо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім третім класі
Діти просто молодці.
II. Мовна розминка
1. Розвиток мовно-слухової уваги. Гра «Схожі хвости»
Учні добирають слова, схожі за звучанням до запропонованих учителем.
М’ячик — ....... (глечик, стільчик, пальчик);
Дзвінкий — ....... (легкий, м’який, чіпкий);
Говорив — ....... (молотив, колотив, доробив);
Візок — ....... (молоток, колобок, чобіток).
2. Розчитування (за складовою таблицею)
ДІ |
ДО |
ДУ |
ДА |
ДІ |
ДИ |
ДЕ |
ДЮ |
ДЕ |
ДЯ |
ДЬО |
СА |
СУ |
СІ |
СИ |
СЕ |
СС |
СЮ |
СЯ |
СТО |
СО |
СЬ |
НА |
НО |
НУ |
НЕ |
НІ |
НИ |
НЕ |
НЯ |
НЮ |
НЬО |
НЬ |
АП |
ОП |
УП |
ІП |
ЕП |
ИП |
ЇП |
ЯП |
ЮП |
СП |
|
III. Актуалізація опорних знань
Перевірка знання творів, заданих для самостійного читання.
— З якими ще авторами небилиць ви познайомились під час читання вдома?
— У чому комічність ситуації, зображеної в небилиці «Трулюлю і Траляля»?
— Що незвичайного намалював автор у вірші «Фарби»?
— Чи розсмішив вас твір Елізабет Флемінг? Чи можна дати відповідь на запитання в назві твору?
IV. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати вірші-небилиці, але вже іншого англійського письменника — Алана Мілна. А працювати ми будемо над дуже веселим його твором «Дідусь Джо».
V. Робота над новим матеріалом
1. Ознайомлення з творчим шляхом поета
— Англійський письменник Алан Мілн народився в Лондоні. Після закінчення школи навчався в коледжі міста Кембриджа. Ще в дитинстві почав писати вірші, оповідання. Першим твором письменника була пародія на пригоди відомого детектива Шерлока Холмса. Потім — статті, п’єси, казки, детективи, вірші для дітей... Популярністю серед читачів користувалися його поетичні збірки «Коли ми були зовсім маленькими» та «Тепер нам шість».
Усесвітньої слави здобула його повість-казка про Вінні-Пуха. Ведмежа Вінні-Пух, віслючок Іа-Іа, порося П’ятачок, Кролик, Сова — герої казки Алана Мілана.
Ці іграшкові звірята жили в хлопчика Крістофера Робіна, єдиного сина письменника, для якого Алан Мілн і написав свою книжку. Вочевидь, Вінні-Пух був найулюбленішою іграшкою Крістофера Робіна, тому він став основним персонажем твору, одним із найулюбленіших героїв дітей усього світу.
2. Опрацювання вірша-небилиці «Дідусь Джо»
1) Слухання вірша, який читає вчитель.
— Чим приваблював дітей Дідусь Джо?
2) Словникова робота.
Тлумачення малозрозумілих слів.
3) Читання твору учнями (напівголосно). Відповіді на запитання.
— Що було у чарівному візку?
— Які губи були у Дідуся Джо? А руки і очі?
— Яким ви уявили Дідуся Джо? Чи сподобався він вам?
— Чи є у творі щось таке, чого бути не може?
4) Різновиди читання.
✵ Читання «буксиром» у парі з сусідом по парті.
✵ Гра «Дочитай рядок до кінця».
«Щей...», «Все на...», «Чи цукерку...», «Добрі...», «І дарує...», «Губи...», «А чи...».
VI. Узагальнення й систематизація знань
1. Бесіда
— Чому розділ має таку назву?
— Пригадайте авторів і назви прочитаних небилиць.
— Які нісенітниці з цих небилиць запам’яталися? Де ви використаєте їх? Для чого?
— Хто написав «Книжку нісенітниць»?
— Яка небилиця вас найбільше розсмішила? Чому?
2. Робота в зошиті
VII. Підсумок уроку
Конкурс на кращого виконавця небилиці.
Для додаткового самостійного читання
✵ Джеймс Рівс «Казочка про поросят», «Корівки»;
✵ Джон Беннет «Кмітливий рибалка».