Легенди і міфи народів світу. «Походження вогню» (легенда індіанців ковичан) - ПРО ЧУДЕСА ЧИТАЙМО - 4 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: дати учням уявлення про легенди, причини їх появи; ознайомити із легендою індіанців ковичан; відпрацьовувати навички роботи з книгою (визначати головну думку прочитаного, добирати потрібну інформацію); розвивати творчу уяву, зв'язне мовлення; виховувати повагу до історичної спадщини.
Обладнання: мапа світу; картки для контролю техніки читання; підручник*; робочий зошит**.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
1. Гра «Читай за хвилькою»
— Прочитайте вислів по хвильках.
— Як ви розумієте цей вислів В. Сухомлинського?
2. Гра «Збери слова»
— У кожного народу здавна існує культура усного слова, усна література.
Усну народну творчість називають фольклором.
— Які причини появи творів фольклору?
— Колобок роз’єднав і переплутав назви фольклорних творів. Щоб їх відновити, потрібна ваша допомога.
Правильно об’єднавши частини слів, ви зможете прочитати ці назви.
— Запишіть віднайдені вами назви фольклорних жанрів.
— Народні сказання, невеликі за обсягом, про події, факти, людей, оповиті казковістю, фантастикою, називаються легендами.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Легенди виникли в прадавні часи. У сиву давнину люди намагалися пояснити різні явища природи, виникнення світу під впливом надприродних сил чи істот — богів, здатних захистити і врятувати людей. Саме слово «легенда» прийшло до нас із латинської мови, його первісне значення — «те, що належить прочитати». Справа в тому, що з прийняттям християнства для служби в церкві відзначали найцікавіші уривки з Біблії, які слід було прочитати. Ці місця й були легендами. На відміну від казок, легенди не мають традиційних зачинів.
Інколи вони починаються словами: «було це давно», «колись давним-давно». Ці твори мають повчальний висновок.
На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо легенду індіанців ковичан «Походження вогню».
IV. Опрацювання легенди «Походження вогню»
1. Первинне слухання твору (виразне читання вчителем)
— Чому плем’я ковичан відчуло потребу вогню?
2. Словникова робота
Читання «пірамідок» слів з дошки.
бік
він
їли
бігти
тільки
треті
відмовляв
повинні
нікому
горихвістка
поквапилися
одноплемінники
— Прочитайте слова, правильно їх наголошуючи.
— Прочитайте слова в алфавітному порядку.
— Яке слово найдовше? Яке — найкоротше?
— Поясніть значення слів «поквапилися», «одноплемінники».
3. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання
— Як жило плем’я ковичан у далекі часи? Зачитайте перший абзац.
— Що примусило індіанців будувати собі домівки?
— Яку звістку принесла Горихвістка, прилетівши до стійбища?
— Що, за словами Горихвістки, мав дати людям вогонь?
— Прочитайте, які дві умови поставила жителям племені пташка.
— Розкажіть, куди полетіла Горихвістка.
— Чому люди поверталися назад?
— Якого іспиту вони не склали?
— Чому пташка не дала вогню найвитривалішому чоловікові?
— Кому пташка подарувала вогонь? За що?
— Чи схвалюєте ви вибір пташки?
4. Вправи на розвиток швидкості читання
— Зіставте з текстом подані твердження і скажіть «так» чи «ні».
• Ковичани в далекі часи їли м’ясо сирим. (Так)
• 3 роками ставало дедалі тепліше. (Ні)
• Вогонь отримав найвитриваліший. (Ні)
• Горихвістка довірила вогонь молодій жінці. (Так)
5. Гра «Хто швидше?»
Учитель називає слова-«блискавки», а учні мають знайти в тексті відповідні прикметники.
Часи (далекі), вогонь дістанеться найбільш (терплячому і витривалому), за пташкою бігли (старі і молоді), у стійбищі залишилися (немічні), полум’я (яскраве).
6. Робота за ілюстрацією «Горихвістка». Словесне малювання
— Яку ілюстрацію ви створили б до цієї легенди?
V. Підсумок уроку
— Як ви вважаєте, чи тільки про появу вогню розповідає ця легенда?
— Чого навчає цей твір?
— Яка головна думка твору?
— Які взаємини між людьми шанують ковичани?
_____________________________________________________________
* Мовчун А. І., Харсіка Л. І. Зарубіжна література. 4 клас: Навчальний посібник. — К. : АВДІ, 2009.
** Мостіпака Н. В., Парфутко Н. Т., Смірнова Л. О. Зарубіжна література. 4 клас. Робочий зошит-посібник (за програмою А. І. Мовчун). — X. : Вид. група «Основа», 2012.— 80 с.