Легенди і міфи народів світу. «Як з'явився на небі Місяць» (австралійська легенда) - ПРО ЧУДЕСА ЧИТАЙМО - 4 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: продовжувати ознайомлювати учнів з легендами; навчати аналізувати твір, збагачувати словниковий запас; удосконалювати навички читання; поглибити уявлення учнів про світове значення античної міфологи.
Обладнання: мапа світу; картки для контролю техніки читання; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Гра «Пройди лабіринт — прочитай слово»
2. Контроль техніки читання
— Дізнайтеся більше про Австралію, прочитавши текст на картці за 40 секунд.
Австралія — це найменший і найвіддаленіший куточок Землі. На цьому континенті і справді чимало дивовижного, адже у липні тут зима, а в січні — літо. Дерева в Австралії скидають не листя, а кору. Є тут звірі, які вилуплюються з яєць, є сумчасті тварини кенгуру та коали.
Майже половину Австралії займають пустелі. До їх клімату пристосувалися рідкісні рослини — евкаліпти, пляшкові дерева.
3. Літературна розминка «Не повтори мене»
Відповідаючи на запитання «Який твір називається легендою?», учні мають знайти такий її варіант, який би розкривав іншу грань висвітлення питання, але не повторював думку однокласників:
• Розповіді про події і людей, оповиті казковістю та фантастикою;
• це усне народне оповідання про чудову подію, яку сприймають як достовірну;
• легенда — це найдавніший жанр фольклору;
• легенда — це народна мудрість.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— З давніх-давен австралійці поклонялися силам природи, які уявляли у вигляді добрих і злих богів та духів. Добрі духи та боги допомагали людям: вчили їх видобувати вогонь, формувати перші уявлення про Всесвіт.
Сьогодні ми прочитаємо легенду про те, як з’явився Місяць на небі.
IV. Опрацювання легенди «Як з'явився на небі Місяць»
1. Слухання твору учнями. Перевірка первинного сприймання
— Слухаючи легенду, поміркуйте, чому сестри бачили місяць то великою і поважною кулею, то половину його і, нарешті, тільки чверть.
— Яке явище пояснює ця легенда?
2. Словникова робота
Затока
черепахи
Куррамара
острови
з’їдять
Накарі
втекли
поважна
величина
життя
Місяць-риба
небачена
краби
дерева
залишили
3. Читання стовпчиків слів у парі «буксиром»
— Прочитайте слова кожного стовпчика на одному мовному видиху.
— Доберіть синоніми до слів «небачена», «поважна».
4. Повторне читання легенди учнями мовчки
— Як з’явилася Місяць-риба?
5. Аналіз змісту легенди. Вибіркове читання
— Якою була земля в далекі часи? Прочитайте.
— Як утворилися затоки? Покажіть затоки на мапі.
— Як жили первісні люди?
— Як звали сестер? Чим вони займалися? Прочитайте.
— Якою була Місяць-риба? Опиши.
— Яке явище пояснює ця легенда?
— Назвіть реальні та казкові події в ній.
6. Пофантазуйте!
— Складіть подібну легенду про зорі.
7. Мовно-логічне завдання
Зіставте цю легенду з українською легендою «Про зоряний віз».
8. Робота з ілюстрацією
— Розгляньте малюнок. Розкажіть, якою зображено Місяць - рибу.
Зіставте малюнок з текстом. Який епізод зображено? Доберіть назву до малюнка.
— Якими ви уявляєте собі Куррамару і Накарі?
— Чи існує насправді риба-місяць?
Виявляється, є. Насамперед вона вражає своїм надзвичайним виглядом та розмірами.
Це найважча кісткова риба. Рекордсмен з цього виду важив 2235 кг та був завдовжки 426 см. Гігантська риба-місяць живе у морях тропічного та помірного поясів.
Ще одна дивовижа цієї риби — її фантастична плодючість. Це найплодючіша риба на Землі. Так, одна самиця відкладає до тридцяти мільйонів ікринок.
V. Підсумок уроку
— Чи читали ви інші твори, у яких йдеться про походження світу?
— Про які часи йдеться в легенді?
Для тих, хто любить читати «Цвіт папороті» (польська легенда).