Легенди і міфи народів світу. «Робін Гуд» (англійська легенда) - ПРО ЧУДЕСА ЧИТАЙМО - 4 КЛАС

Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи

Мета: ознайомити учнів з англійською легендою, з її героєм Робіном Гудом, невтомним борцем проти завойовників і грабіжників, улюбленцем простого люду, захисником бідняків; розвивати зв'язне мовлення, творчу уяву, емоційну сферу почуттів; формувати особистість, здатну на добрий вчинок.

Обладнання: мапа світу; картки для контролю техніки читання; підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

>> Дидактична гра «Що я чую, що я бачу»

Учитель читає вірш, об’єднує дітей у дві групи і пропонує колективно обговорити завдання:

1-га група — назвіть все, що бачили (в уяві), коли слухали вірш;

2-га група — назвіть все, що чули, коли слухали вірш. Наприклад:

...Ранком зимовим

діброва мовчала

наче замерзла, сумна.

Тільки рясним

верховіттям шептала

вічнозелена сосна...

Леся Українка «Сосна»

— Дошка поділена навпіл, на ній — запис:

Що я бачу? Що я чую?

Білий іскристий сніг Шарудіння, шелест верховіття

Сумні дерева Подих легенького вітерця

Зелену сосну

III. Повідомлення мети й завдань уроку

— Кожен народ має улюблених героїв, створених або багатою художньою уявою (персонажі казок, міфів, легенд) або реальних людей.

Героєм англійського народу став Робін Гуд. Старовинні англійські народні легенди по-різному розповідають історію його походження: то він йомен — вільний селянин, то нащадок лісника й уславленого лучника, а то взагалі його вважають графом, якого скривдили жорстокі вороги.

IV. Робота над новим матеріалом

1. Первинне ознайомлення зі змістом твору

— Про які часи йдеться в легенді?

— Хто її дійові особи?

2. Словникова робота

Графство

хащі

йомен

шериф

стійла

шибениця

дрюк

темниця

простак

запхикав

пазуха

стражники

череда

яловичина

вдосталь

статок

кошель

Читання слів «луною» за вчителем, потім — мовчки.

— Доберіть синоніми до слів запхикав, вдосталь, статок.

— Знайдіть пояснення деяких слів після твору.

3. Робота над змістом легенди

Повторне читання.

— Знайдіть на мапі Європи країну, де народився наш герой. (Розповідь учителя про Англію.)

— Прочитайте внизу пояснення слова йомен.

— Ноттінгемське графство розташоване в Північній Англії. Саме тут і знаходиться славнозвісний Шервудський ліс. (Демонстрування на мапі.)

— Прочитайте, який статок мав Віллі

— Що примусило Віллі покинути рідний дім?

— Яким хлопчиком ріс Робін?

— Складіть словесний портрет хлопчика. Скористайтеся текстом підручника.

— За що його поважали бідні люди?

— Ким поповнювалась дружина вільних стрільців?

— За що Робін Гуд незлюбив королівського шерифа?

— Розкажіть, як Робіну Гуду вдалося розвідати, чи міцні замки в темницях і чи багато там охоронців.

4. Вибіркове читання

— Зачитайте уривки, де описано, як Робін Гуд перехитрив шерифа.

— Яким насправді був Маленький Джонс? Зачитайте.

— Що послужило пропуском Маленькому Джонсу до Ноттінгема?

— А пропуском у Ноттінгем був перстень шерифа.

5. Складання міркування

— Чому шериф погодився піти з незнайомим хлопцем? Як це характеризує шерифа?

— Поміркуйте, чому англійський народ зберіг у своїй пам’яті розповіді про Робіна Гуда.

— Чим схожі Робін Гуд і український герой Устим Кармелюк?

V. Підсумок уроку

— Які частини легенди були для вас напруженими, а які — викликали піднесені, радісні почуття?