Народна казка. «Як гукнеш, так і відгукнеться» (ефіопська казка) - СТЕЖИНКАМИ КРАЇНИ КАЗОК НАРОДІВ СВІТУ - 4 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: ознайомити учнів з ефіопською казкою; вчити пояснювати й обґрунтовувати вчинки героїв та їх мотиви; з'ясовувати своє та авторське ставлення до них; розуміти зміст прислів'їв та приказок, пояснювати, у якій життєвій ситуації доцільно вживати кожне з них; виховувати інтерес до читання.
Обладнання: мапа світу; картки для словникової роботи; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань (робота в зошиті)
— Прочитайте визначення прислів’я та приказки на кульках.
— Чим прислів’я відрізняється від приказки?
III. Повідомлення теми й завдань уроку
— Соціально-побутові казки вважаються «наймолодшими» серед казок, вони складалися тоді, коли суспільство поділилося на багатих і бідних. У них здебільшого немає фантастичних перетворень, чарівної вигадки, найчастіше йдеться про реальне життя. Ці казки «населені» звичайними людьми, їхні герої — бідні селяни, ремісники, наймити, солдати — з одного боку і вельможі, пани, багаті хазяї, купці — з іншого. У соціально-побутових казках світу найяскравіше і найповніше утілено протест проти несправедливості.
Сьогодні я пропоную вашій увазі ефіопську народну казку «Як гукнеш, так і відгукнеться».
Послухавши її, спробуйте обґрунтувати вчинки героїв та їх мотиви; своє ставлення до них.
• Чому?
• Що спонукало?
• Які наслідки?
IV. Робота над новим матеріалом
1. Первинне ознайомлення зі змістом казки
2. Словникова робота
Складка
натомість
прибутки
півбудинку
скарб
півосла
зазіхає
постановив
навколішки
завадити
— Знайдіть у тексті синоніми до слів сумний, радісний.
— Доберіть синоніми до слів натомість, завадити.
Зверніть увагу на написання слів півбудинку, півосла, навколішки.
3. Бесіда за змістом прочитаного
— Назвіть головних героїв казки.
— Визначте тип персонажів (позитивний, негативний).
— Розкажіть про спільне життя братів.
— Що допомагало їм у скруті?
— Поміркуйте, чому багатий брат став таким жорстоким. Чи міг він учинити по-іншому?
— Чому жадібність спалахнула в серці одного з братів? Підтвердьте свою думку текстом казки.
— Що ж призвело до зміни стосунків між братами?
— Чи справедливим був суддя? Підтверджуйте свою думку текстом казки.
— Як мудрий чоловік провчив свого жаднючого брата? Перекажіть.
— Знайдіть у казці прислів’я, поясніть їх значення і запам’ятайте.
• Якщо кинеш камінь угору, він упаде тобі на голову.
• Якщо зазіхнеш на чуже, втратиш своє.
• Якщо задумаєш зле діло, воно принесе спочатку нещастя іншому, а потім іще більше нещастя тобі самому.
— Доберіть характеристики літературним героям.
— Поясніть назву казки.
4. Робота над прислів'ями
• Хто як сіє, так і жне. (Угорське)
• Людина із жадібним серцем схожа на змію, що хоче проковтнути слона. (Китайське)
• Хоч як гадюку перевертай, однаково залишиться гадюкою. (Литовське)
• Хто на чуже зазіхає, своє втрачає. (Африканське)
V. Підсумок уроку
— Доведіть, що наведені прислів’я характеризують багатого брата.