Літературна казка. Онеліо Хорхе Кардосо «Як краб навчився літати» - СКОРО КАЗКА МОВИТЬСЯ - 4 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: ознайомити дітей з кубинським письменником Онеліо Хорхе Кардосо та його казкою; вчити висловлювати ставлення до прочитаного; виховувати любов і повагу до людей праці; спонукати учнів йти за своєю мрією.
Обладнання: мапа світу; картки для контролю техніки читання; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
1. Бесіда
— Розкажіть, як Павук Ананзе пригощав черепаху.
— У чому Ананзе проявляв своє лицемірство і жадібність?
— Знайдіть у казці прислів’я, прочитайте його і поясніть.
— Зіставте цю казку з казкою Івана Франка «Лисичка і Журавель».
2. Гра «Збери прислів'я»
Як частуєш скупий на діла.
Дорогий не обід, що маємо, тим і гостимо.
Ласкаво просимо — а привіт.
Щедрий на слова — такі й пісні чуєш.
3. Хвилинка творчості
— Намалюйте портрет свого улюбленого казкового героя.
— Опишіть портрет свого улюбленого героя казки, не називаючи його імені.
— Покажіть однокласникам намальований вами портрет героя та зачитайте їм свій опис.
— Запропонуйте друзям відгадати, про кого йдеться.
III. Повідомлення теми й мети уроку
IV. Робота над новим матеріалом
1. Повідомлення вчителя
— У Вест-Індії на острові Куба та 1600 прилеглих островах розташувалася держава Куба. Подивіться на мапі. Численні затоки розчленовують її на мальовничі частини, чимало тут зручних для мореплавства бухт. Береги Куби оточені кораловими рифами. Тропічний клімат, савана, тропічні ліси на узбережжях (мангрові зарості) — все це надає країні неповторної краси, яку оспівують у своїх творах кубинські письменники. Серед них є митець, який з величезною повагою писав про людей праці, творив цікаві й повчальні літературні казки для дітей. Це Онеліо Хорхе Кардосо. Він був письменником і державним діячем. Кардосо — лауреат багатьох престижних літературних премій Куби. Він народився 1914 року. Його дитинство припало на роки, коли Куба боролася за своє визволення і здобула його.
Улюбленим жанром письменника було оповідання. Заслужену славу Кардосу принесли збірки коротких оповідань «Татуню, скажіть мені, як це відбувається», «Кораловий кінь», «Я йшов пішки», «Білий коник». Казки Онеліо Хорхе Кардосо високоморальні, вони спонукають читачів йти за своєю мрією.
2. Опрацювання казки
1) Підготовка до читання тексту. Словникова робота.
Споконвіку
затям
щомиті
наскільки
найвище
вислуховувати
оселилися
найрозлогіше
півдорозі
крабенятко
підіймався
всередині
змайструєш
спускався
надвечір
2) Читання казки комбінованим способом. Обговорення прочитаного.
Учитель читає твір разом із підготовленими учнями.
— Про кого йдеться у казці?
— Зачитайте за особами розмову крабеняти й голубки.
— Доберіть відповідну інтонацію.
— Як голубці вдалося переконати крабенятка будувати дім на дереві?
— Як ви розумієте слова «Хто ким хоче, той тим і є»?
— Чи згодні ви з таким твердженням?
— Перекажіть розмову дідуся і крабенятка.
— Прочитайте, як крабеня будувало гніздо.
— Як звірята і черепаха насміхалися з нього? Перекажіть.
— З якою метою позліталися птахи з усіх шести провінцій Куби?
3) Гра «Хто звідки прилетів?».
Сенсереніко Камагуея
Чорний дятел Санта-Клари
Сінсонте Матансас
Голубка Орієнте
Колібрі Гавана
Соловей Пінар-дель Ріо
— Скористайтеся текстом казки і мапою.
— Кого з птахів ще називають арагонською флейтою?
— Які чарівні перетворення відбулися в казці?
— Як автор ставиться до свого героя?
— Як до нього ставитеся ви? Охарактеризуйте крабеня.
V. Підсумок уроку
1. Дискусія на тему «Чи варто боротися за втілення в життя своєї мри?»
2. Робота над прислів'ями
— Яке з прислів’їв виражає головну думку казки?
• Захотіти — наполовину зробити. (Вірменське)
• 3 малого починай — досягнеш великого. (Вірменське)
• Мети досягає той, хто втоми не знає. (Іспанське)
• Хто хоче, той може і вміє. (Італійське)
• І малий жучок стіну пройде. (Корейське)
VI. Домашнє завдання
— Складіть план до казки. Спробуйте переказати її за планом.