Літературна казка. Газарос Агаян «Манук-хан» - СКОРО КАЗКА МОВИТЬСЯ - 4 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: ознайомити учнів із вірменським письменником та його казкою; вчити пояснювати й обґрунтовувати вчинки героїв та їх мотиви, з'ясовувати своє та авторське ставлення до них; розуміти зміст прислів'їв, коментувати, у якій життєвій ситуації доцільно вживати кожне з них; виховувати інтерес до читання.
Обладнання: мапа світу; картки для контролю техніки читання; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
— Перекажіть казку «Як краб навчився літати» за планом. (Вибірково)
— Перевірте свої знання. З’єднайте стрілочкою назву казки та її автора.
«Старенька Няня» «Катеріна переплутує слова» «Стоножич і жук-скарабей» «Два брати» «Лускунчик і Мишачий король» «Мій прадідусь, герої і я» «Павук і дзеркало» «Розумна жаба» «Цвіркун та праця» «Хитрий Павук Ананзе і розумна Черепаха» «Як краб навчився літати» «Чорна курка, або Підземні жителі» «Манук-Хан» |
Ернст Гофман Антоній Погорєльський Елінор Фарджон Онеліо Хорхе Кардосо Мурад ас-Сібаї Газарос Агаян Марчелло Арджіллі |
— Перевірте, чи всі казки знайшли своїх авторів.
— Придумайте прислів’я до своєї улюбленої казки.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми помандруємо у чарівний світ казки вірменського письменника Газароса Агаяна. Казки Агаяна цікаві за змістом, добрі і світлі. У них завжди торжествує справедливість і добро.
IV. Робота над новим матеріалом
1. Повідомлення вчителя
— Народився письменник в м. Тифлісі (подивіться на мапі — це місто Тбілісі, столиця Грузії). Агаян був викладачем Александро-польського училища Аргутян. Як педагог він відстоював право дітей навчатися рідної мови, значну увагу приділяв трудовому вихованню. Агаян писав підручники для вірменських шкіл; для вчителів складав методики викладання вірменської мови. Його прославили роман «Дві сестри» та книга спогадів «Головні події мого життя».
Колишні учні Газароса згадують свого учителя з великою любов’ю, розповідають, що він заохочував їх до навчання, а найкращим із них дарував свою книжку «Три сестри».
2. Опрацювання казки
1) Слухання твору учнями. Перевірка первинного сприйняття.
— Від чийого імені ведеться розповідь?
2) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів у парах «буксиром».
Давненько |
роззирнувшись |
присвоїв |
рукоділля |
збентежено |
найпотаємніше |
надголодь |
найзаможніший |
знедолених |
праведний |
лжесвідки |
вжахнулися |
3) Читання казки комбінованим способом.
Учитель читає твір разом із підготовленими учнями.
— Хто дійові особи казки?
4) Аналіз змісту твору. Вибіркове читання.
— Чи згодні ви з міркуванням автора про мудрість:
«Мудрість залежить не від віку. Це наче своєрідний талант, з яким народжується людина. Людей таких небагато»?
— Перекажіть подію, що сталася на вулицях Тифліса.
— Як хлопчик Манук допоміг невинному селянинові відстояти правду в суді?
— Про що дізнався купець від своєї дружини?
5) Підтвердьте рядками тексту.
— Чому цар викрав служницю купця?
— Розкажіть, як повів розслідування злочину служника купця Манук-хан.
— Що свідчило про мудрість його дій?
— За що люди поважали Манук-хана?
— Скільки років було хлопчикові?
— Від чого залежить мудрість?
6) Знайдіть у тексті міркування.
Мовно-логічне завдання
— Прочитайте слова кожного стовпчика зі словникової роботи так, щоб відновилася послідовність подій. (Діти можуть користуватися підручниками.)
V. Підсумок уроку
— Які свої вчинки та поради ви вважаєте мудрими?
— Яке з прислів’їв визначає головну думку твору?
• Добра порада — великий подарунок. (Норвезьке)
• Мудрість — окраса людини. (Кубинське)
• Мудре слово на міцних ногах ходить. (Осетинське)
• Три найкращі речі, що їх слід мати вдосталь: сонячне світло, мудрість і доброзичливість. (Ірландське)
• Мудрого слова, доброї науки хай слухають не тільки вуха, а й руки. (Німецьке)