Повість-казка. Джеймс Метью Баррі «Пітер Пен і Венді» - ВЕСЕЛІ ПРИГОДИ ТА ДИВОВИЖНІ МАНДРІВКИ З КАЗКОВИМИ ГЕРОЯМИ - 4 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: дати короткі відомості про життя і творчість відомого англійського письменника Джеймса Метью Баррі; сприяти зацікавленню його творами; розвивати навички виразного читання; розширювати словниковий запас; розвивати вміння характеризувати дійових осіб, стисло відтворювати послідовність подій, формулювати провідну ідею твору; виховувати уважність.
Обладнання: мапа світу; портрет Джеймса Метью Баррі, виставка книг Джеймса Баррі, ілюстрації до казки «Пітер Пен і Венді»; картки-«блискавки»; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Вправи на розвиток читацьких навичок
1. Гра «Точно і швидко. Хто?»
— До іменника — назви неістоти доберіть спільнокореневий іменник — назву істоти.
Поезія — ... (поет)
Байка — ... (байкар)
Гумор — ... (гуморист)
Казка — ... (казкар)
— Що ж таке казка?
— Чи ви колись замислювалися над тим, чому так довго живуть казки? (І дорослі, й діти хочуть вірити в диво, у те, що добро перемагає зло і все буде гаразд.)
2. Гра «Пройди лабіринт — прочитай слова» (робота в зошиті)
— Пройшовши лабіринт, ви прочитаєте назву країни, де народився письменник, із твором якого ми сьогодні ознайомимося, та його ім’я.
Відповідь: Шотландія; Джеймс Баррі.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Чи чули ви це прізвище?
— Які книги казкаря ви читали?
— Сьогодні ми ознайомимось із життям і творчістю Джеймса Баррі, прочитаємо уривки з його казки «Пітер Пен і Венді».
IV. Ознайомлення з творчим і життєвим шляхом письменника
1. Розповідь учителя. Демонстрування портрета
2. Опрацювання статті підручника
— Прочитайте статтю про казкаря і скажіть що ви дізналися ви про казкаря, чого не чули раніше.
Діти читають текст мовчки. Після цього дають відповіді на запитання.
— Де народився Баррі? У якій сім’ї?
— Як минули його дитинство та юність?
— Як люди вшановували пам’ять Д. Баррі?
V. Опрацювання твору Джеймса Баррі «Пітер Пен і Венді»
1. Підготовка до читання
1) Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.
Напрочуд |
зневажала |
студенцях |
мрійлива |
облямівкою |
принагідне |
насмішкуватими |
щиросердної |
коцюба |
гаяла |
прислужитися |
видряпатись |
— Прочитайте слова «буксиром» разом із сусідом по парті.
— Поясніть значення незрозумілих, нових слів.
2) Вправа на миттєве сприймання слів.
Слова — на картпках-блискавках: Дарлінг, Венді, Нена, Майкл, Джон, Джордж, Пітер Пен
2. Читання казки вчителем і підготовленими учнями (комбіновано)
3. Аналіз казки з елементами вибіркового читання
— У якій країні відбуваються події? Які слова та вирази допомогли вам це зрозуміти?
— Хто головний герой твору? Які ще персонажі діяли в оповіданні?
— Чим сподобалась вам нянька сім’ї Дарлінг?
— Як місіс Дарлінг вперше дізналася про Пітера Пена?
— Що ви дізналися про чарівний острів Небувальщину? Якою вам уявляється Небувальщина?
— Що стривожило місіс Дарлінг?
4. Вправи на розвиток швидкості читання
1) Гра «Кидок — засічка» (читання від початку твору — тричі, по 30 секунд).
2) Гра «Найуважніший читач».
— Хто швидше знайде і прочитає абзаци з такими фразами:
• «Мабуть, не було ні в кого так дбайливо доглянутої дитячої кімнати»;
• «Не знаю, чи не бачили тої дитячої кімнати»;
• «Не знаю, чи не бачили ви схему людських думок»;
• «Проте воно не минулося» ?
3) Гра «Розвідники».
— Назвіть, скільки разів у творі зустрічаються імена Пітер Пен і Венді?
5. Різновиди читання
1) Виразне читання уривка твору про острів Небувальщина.
— Які речення переважають? Які в тексті ще є речення за метою висловлювання?
— Знайдіть речення, яке пояснює, для чого потрібні нічники.
2) Читання за особами діалогу Венді та місіс Дарлінг.
— Яким тоном слід читати слова Венді?
— Як слід передати слова мами?
— Прочитайте діалог, передаючи почуття співрозмовників.
6. Стислий переказ твору (диференційовано)
1-ша група. Стисло переказати казку від імені Венді.
2-га група. Стисло переказати казку від імені місіс Дарлінг.
7. Висновок-узагальнення після прочитаного
— Що збагнула Венді, коли зірвала квітку?
— Який хлопчик завжди залишиться малим?
— Чи хотілося б вам зустрітися з ним?
— Який епізод казки найбільше сподобався? Чим саме?
VI. Підсумок уроку
— Казка «Пітер пен і Венді» належить до чарівних чи фантастичних казок?
— Якщо ви захочете дізнатися, що трапилося далі, прочитайте самостійно оповідання «В далеку дорогу».