Твори про тварин. Ерік Найт «Лессі повертається додому» - ВІРНЕ СЕРЦЕ ЗВІРА - 4 КЛАС

Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи

Мета: формувати в учнів уявлення про особистість англо-американського письменника Еріка Найта; розширювати і поглиблювати уявлення дітей про цікаве та незвичайне у живій природі; формувати уміння стисло переказувати, збагачувати словниковий запас школярів; навчити відшукувати в тексті влучні слова і вирази, які характеризують дійових осіб; виховувати любов до тварин.

Обладнання: мапа світу; портрет Еріка Найта; книга для читання з природознавства (цікавинки); картки зі словами; підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

— З давніх-давен тварини живуть поряд з людьми. Але мову звірів, пташок, комах може зрозуміти лиш той, хто доброзичливо спостерігає за ними, не втручається в їхнє життя, але потрібної миті приходить на допомогу.

— Прочитайте, як люди називають тварин. (Брати наші менші)

— Поміркуйте чому.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми продовжуємо ознайомлюватися з творами про тварин і дізнаємося про творчість англо-американського письменника Еріка Найта. Слави дитячого письменника Ерік Найт зажив після публікації повісті «Лессі».

IV. Робота над новим м матеріалом

1. Опрацювання статті підручника

2. Первинне ознайомлення з твором «Лессі повертається додому»

— Відгадайте загадку.

Один усю роботу робить, другий господаря молоком поїть, а третій хату стереже. (Кінь, корова, собака)

— Які це тварини? (Свійські)

— Чому їх так називають?

— А кого називають вірним другом людини?

— На цьому уроці ми прочитаємо оповідання про собаку Лессі. Через свій дивовижний розум, кмітливість та відданість дітям Лессі й досі залишається улюбленицею маленьких читачів з усього світу.

3. Читання першої частини

Учні мовчки перечитують першу частину твору. Відповідають на запитання учителя.

— За що поважали Лессі мешканці Грінабриджа?

— Розкажіть про дружбу Лессі й Джо.

— Як хлопчик сприйняв звістку, що Лессі продали?

— Який заголовок можете дібрати до цієї частини?

4. Читання другої частини

Другу частину учні читають уголос ланцюжком. Зіставляють зміст з ілюстрацією у підручнику. Добирають речення, які стосуються малюнка. Добирають заголовок до частини.

— Як жилося вівчарці в Шотландії?

— Які факти переконують, що Лессі не забувала хлопця?

— Які обставини допомогли Лессі і втекти від псаря Хнайза і вирушити в далеку путь?

5. Читання третьої й четвертої частин

Після читання наступних частин учні добирають до них заголовки.

— Розкажіть про труднощі, які доводилось долати Лессі дорогою додому.

— Доведіть, що Лессі була розумною і сильною.

— Яку роль відіграло в житті собаки стареньке подружжя Феден?

— Якою була зустріч хлопчика з його вірною Лессі?

— Які риси характеру батьків Джо викликають у вас повагу?

— Чому герцог Радлінг, упізнавши Лессі, зробив вигляд, ніби бачить чужого пса? Як це його характеризує?

— Чим уразило вас оповідання про Лессі?

— Знайдіть у тексті речення, які б підійшли до ілюстрації підручника.

6. Хвилинка-цікавинка

— Коли за оповіданням зняли фільм, то кличка Лессі стала найпопулярнішою у світі: всіх шотландських коллі почали називати Лессі. А в США наймоднішою з-поміж собачих порід стала шотландська вівчарка.

V. Підсумок уроку

— Із творчістю якого письменника ви сьогодні ознайомилися?

— Які твори прочитали?

— Чим вона цікаві?

— Чого нас вчить цей твір?

VI. Домашнє завдання

Підготувати стислий переказ твору за складеним планом і малюнками.