Літературна казка. О. Пушкін, його казки - ЛІТЕРАТУРНА КАЗКА - I семестр

УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС

Мета: ознайомити з поняттям «літературна казка», з О. Пушкіним — видатним російським поетом, шанувальником народної казки; розвивати навички виразного читання й переказу казок, розширювати кругозір учнів, уміння давати оцінку явищам людського життя, вчинкам людей; виховувати естетичний смак, любов до художньої літератури.

Обладнання: портрети О. Пушкіна, збірки його казок, ілюстрації до них.

Теорія літератури: літературна казка, прозовий та віршовий твір.

ХІД УРОКУ

I. Аналіз виконання тематичних контрольних робіт

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Знайомство з новим письменником, новим твором схоже на невелику подорож до іншої країни, під час якої усвідомлюєш, що люди на нашій землі хоча й різні, проте найбільше в житті цінують добро, любов, чесність, справедливість, здатність мріяти і намагання втілити мрії в життя. Красиве, дотепне, сповнене фантазії, вигадки, творчої уяви художнє слово дуже поважають у народі. Отже, наша заочна подорож — до Росії, де познайомимося з одним із найвидатніших її поетів — Олександром Сергійовичем Пушкіним.

IV. Актуалізація опорних знань

Бесіда

• Що таке народна казка?

• Які запитання та завдання з підручника видалися вам найцікавішими? Чому? Як ви відповіли на запитання і як виконали завдання?

V. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу

1. Вікторина за казками О. Пушкіна

Прослухайте уривки й скажіть, з яких вони казок:

1) На девичник собираясь,

Вот царица, наряжаясь

Перед зеркальцем своим,

Перемолвилася с ним:

«Я ль, скажи мне, всех милее,

Всех румяней и белее?»

(«Сказка о мертвой царевне и о семи богатырях»)


2) Пошел поп по базару

Посмотреть кой-какого товару.

Навстречу ему Балда

Идет, сам не зная куда.

(«Сказка о попе и работнике его Балде»)


3) Петушок мой золотой

Будет верный сторож твой:

Коль кругом все будет мирно,

Так сидеть он будет смирно;

Но лишь чуть со стороны

Ожидать тебе войны,

...Вмиг тогда мой петушок

Приподымет гребешок.

(«Сказка о золотом петушке»)


4) Жил старик со своею старухой

У самого синего моря;

Они жили в ветхой землянке

Ровно тридцать лет и три года.

Старик ловил неводом рыбу,

Старуха пряла себе пряжу.

(«Сказка о рыбаке и рыбке»)


5) В синем море звезды блещут,

В синем море волны плещут;

Туча по небу идет,

Бочка по морю плывет.

(«Сказка о царе Салтане...»)


2. Слово вчителя

— Звичайно, ці чудові казки добре відомі багатьом із вас ще з дитинства, є улюбленими для багатьох поколінь дітей.

Казкові історії про злу мачуху та добру пасербицю, про вередливу стару, яка хотіла багато і, врешті-решт, залишилася ні з чим, про заздрісних сестер, про білочку в кришталевому будиночку, яка гризе золоті горішки, та багато інших розповідала Олександру Сергійовичу Пушкіну його няня Орина Родіонівна. Як майстер-ювелір, поет обробив ці народні казки у витонченій поетичній манері і видав світові справжні брильянти, які є окрасою не лише російської, а й світової літератури.


3. Робота з підручником

Читання статті підручника вголос або самостійно про О. Пушкіна (С. 45 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 47-49 — за підручником Є. Волощук).


image9


Олександр Пушкін


4. Бесіда за запитаннями

• Хто вплинув на розвиток поетичних здібностей Олександра, на виникнення в нього почуття любові до літератури, усної народної творчості?

• Де навчався О. Пушкін і як це вплинуло на його подальше життя?

• Як пов’язане ім’я О. Пушкіна з Україною?

• Як увічнило людство пам’ять про геніального поета?

VI. Закріплення знань, умінь та навичок учнів

Інсценування уривка з казки О. Пушкіна «Сказка о царе Салтане...» підготовленими заздалегідь учнями (див. додаток).

VII. Домашнє завдання

Знати основні біографічні дані О. Пушкіна; окремим учням прочитати поему «Руслан і Людмила» повністю.

VIII. Підсумок уроку

Інтерактивна гра «Мікрофон»

Продовжте фразу:

• Найяскравішим моментом на уроці для мене було...

• Найкращим читцем на уроці, на мою думку, був (була)...

• Казки О. Пушкіна — це...