О. Пушкін. Вступ до поеми «Руслан і Людмила» - ЛІТЕРАТУРНА КАЗКА - I семестр
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС
Мета: ознайомити зі змістом вступу до поеми О. Пушкіна «Руслан і Людмила» та його художніми особливостями; розвивати навички виразного читання, аналізу поетичного твору, висловлення своєї думки щодо прочитаного; виховувати любов до художнього слова, естетичні почуття.
Обладнання: різні видання поеми «Руслан і Людмила», ілюстрації до них.
Теорія літератури: літературна казка, герої літературних творів; прозова та віршована мова.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
— Видатний російський поет, старший сучасник О. С. Пушкіна, Василь Андрійович Жуковський подарував поетові свій портрет з написом: «Переможцеві-учневі від переможеного вчителя в той високоурочистий день, коли він закінчив свою поему «Руслан і Людмила»». Отже, на сьогоднішньому уроці ми дізнаємося, що це за казка-поема, як вона створювалася.
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда
• Яким ви уявляєте собі О. Пушкіна?
• Що особливого було в біографії поета?
• Яка з цих якостей, на вашу думку, найбільш характерна для Пушкіна: патріотизм, талановитість, мужність, освіченість?
Свою думку обґрунтуйте. (Кожна з цих рис була притаманна поетові.)
III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя
— Як відомо, зі слів своєї няні Орини Родіонівни Пушкін записав кілька народних казок, серед них була й така: «Що за диво,— говорить мачуха,— ось що диво: біля моря-лукомор’я стоїть дуб, а на тому дубі золоті ланцюги, і по тих ланцюгах ходить кіт; угору йде — казки розповідає, вниз іде — пісні співає. Царевич прилетів додому і з благословення матері переніс перед палац дивний дуб».
У цьому ж зошиті поета були й знайомі нам рядки з прологу до поеми «Руслан і Людмила» «Край лукомор’я дуб зелений...».
2. Повідомлення учнів про сюжет казки-поеми О. Пушкіна «Руслан і Людмила» (переказ)
3. Слово вчителя
— На уроці ми докладно познайомимося лише з прологом до поеми.
4. Словникова робота
Поема — великий віршований твір, в якому розповідається про життя та подвиги героїв, дається оцінка їхнім учинкам;
пролог — вступ;
лукомор’я — вигин морського берегу у формі лука;
витязь — лицар, воїн;
смарагдовий — яскраво-зеленого кольору;
ватаг — ватажок, командир.
5. Виразне читання «Прологу» до поеми О. Пушкіна «Руслан і Людмила»
Спочатку читає вчитель, потім — учні (у перекладі та мовою оригіналу).
6. Обмін враженнями про прочитане
— Що значить «руський дух»? Чи відчули ви його й у який спосіб?
7. Евристична бесіда, виконання пошуково-дослідницьких завдань
• Герої яких російських народних казок згадуються в пролозі до пушкінської поеми? («Царівна-жаба», «Мар’я-Царівна», «Баба Яга», «Казка про Івана-царевича, Жар-птицю і Сірого Вовка», «Кощій Безсмертний» та ін.)
• Запишіть усіх героїв та фантастичні образи, які населяють казковий світ Лукомор’я. (Лісовик, русалка, хатка на курячих ніжках, тридцять витязів, чаклун, богатир, царівна, бурий вовк, Баба Яга в ступі, цар Кощій, королевич, грізний цар, ватаг морський)
• Зі скількох частин складається, на вашу думку, пролог? (З трьох: зачину (рос. присказки) — 1-6 рядки; основної частини — 7-29 рядки та кінцівки — 30-33 рядки, характерної для казок.)
• У пролозі часто (14 разів) повторюється слово «там». З якою, на вашу думку, метою? (Щоб підкреслити, що все діється десь там — у казці.)
• У кінці прологу автор говорить, що і він «там був», «і мед... пив», «і кіт учений Своїх казок» його вчив. Що це значить? (Це означає, що в душу поета назавжди ввійшов чарівний світ російської народної казки.)
• Порівняйте текст оригіналу та перекладу. Зробіть висновок про якість перекладу (точність, художність).
Словничок до тексту оригіналу
Неведомый — невідомий, незнаний; дол (застаріле) — долина;
видения — дива, видіння, фантастичні картини;
брег — берег;
витязь — воїн, лицар;
чредой — по черзі, один за одним;
дядька (застаріле) — вихователь;
пленяет — бере у полон;
чахнет — худне, хворіє.
IV. Закріплення знань, умінь та навичок
Знайдіть логічні пари — предмет та його ознаку.
V. Домашнє завдання
Вивчити напам’ять пролог до поеми О. Пушкіна « Руслан і Людмила», вміти його аналізувати; зробити ілюстрації.
VI. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Займи позицію»
Я вважаю, що народні казки мають повчальний зміст, який потрібен не тільки дітям, а й дорослим |
Я вважаю, що казки — це тільки забава для дітей та й годі |
Я не можу ще визначитися зі своєю думкою |
(Діти виявляють свою позицію, піднімаючи руки або займаючи місця біля плакату або напису на дошці; думка обґрунтовується тими, хто бажає.)